ΑΙΔΗΨΟΣ-ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ 3-0: Το μετέτρεψε σε ...τυπική διαδικασία μέσα σε 30 λεπτά

26 Οκτωβρίου 2019, 21:50
Τρεις κόκκινες είχε το ματς.

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε το ...ντέρμπι με τη Δόξα Προκοπίου η ομάδα της Αιδηψού, καθώς χρειάστηκε μόλις ένα ημίωρο για να καθαρίσει την μπουγάδα.

Στα πρώτα 10 λεπτά, πάντως, η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε αρκετά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά στην πρώτη κόντρα από πλευράς γηπεδούχων σημειώθηκε το γκολ και στη συνέχεια ήρθαν άλλα δυο τέρματα μέσα σε μικρό διάστημα.

Η Αιδηψός επικράτησε με 3-0, ενώ τρία γκολ είχε βάλει η Αιδηψός και το 2000, όταν είχε φιλοξενήσει τη Δόξα στην πρεμιέρα της Α' ΕΠΣΕ, με τη διαφορά ότι τότε, οι μαυραετοί είχαν πετύχει το γκολ της τιμής (3-1) με εκτέλεση φάουλ του σημερινού προπονητή τους Γιώργου Κουτσουφλάκη.

Σήμερα, στο 10' ο Μακρής (φωτό) με μια ωραία προσπάθεια άνοιξε το δρόμο για τη νίκη των γηπεδούχων και έκανε το 1-0.

Με τη συμπλήρωση 13 λεπτών η Αιδηψός κέρδισε ένα κόρνερ και ο γκολκίπερ της Δόξας Αλατζάς αντί να απομακρύνει τον κίνδυνο, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του και χρεώθηκε με αυτογκόλ για το 2-0.

Στο 29' ήταν η σειρά του Σαββόπουλου να κάνει το 3-0 και να ...τελειώσει το ματς πολύ νωρίς.

Η Δόξα, όσο κι αν προσπάθησε δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς, ενώ η Αιδηψός δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα και ήταν λογικό με τα τρία γκολ υπέρ της, πριν καλά-καλά η Δόξα καταλάβει τι συμβαίνει στον αγωνιστικό χώρο.

Πάντως, παρότι το ματς κρίθηκε νωρίς, είχε νεύρα και ένταση, καθώς στο 69' βγήκαν από το τσεπάκι του διαιτητή Φώτη τρεις κόκκινες κάρτες.

Αρχικά αποβλήθηκε ο Α. Μπιμπάι γιατί απώθησε αντίπαλό του, και στη συνέχεια την άγουσα για τα αποδυτήρια πήραν και οι Χ. Φώτου (Αιδηψός) και Μακρής (Δόξα), οι οποίοι διαπληκτίστηκαν, γεγονός που δεν έμεινε ατιμώρητο.

Διαιτησία: Φώτης, Κωνστάντιος-Μακρής.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΣ (Θανάσης Γουρνάς): Κυριάκου, Φώτου, Σαββόπουλος, Γιουκάι, Γλυκός, Μ. Αναγνώστου (95' Καππές), Σ-Α. Μακρής (96' Βασιλείου), Ν. Αναγνώστου, Α. Μπιμπάι, Ι. Μπιμπάι, Δ-Α Σαββόπουλος (61' Αναστασιάδης).

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ (Γ. Κουτσουφλάκης): Αλατζάς, Τζαφεράι, Κεχαγιάς, Κανελλόπουλος, Γκίκας (84' Παπατσούλης), Μακρής, Καλλάης (55' Περήφανος, 61' Τσούπρος), Μάλλιαρης (95' Σεγκούνας), Κουτσουφλάκης, Αλεξίου, Μορφούλης.