ΑΡΤΑΚΗ-ΜΑΡΚΟ 2-1: Ο Σπανός ισοφάρισε και ο Βεζιρτζόγλου ...κέρασε την πρώτη νίκη

27 Οκτωβρίου 2019, 18:50
Με ανατροπή το πρώτο τρίποντο

Η πρώτη νίκη για την ομάδα της Αρτάκης στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής ήρθε με ανατροπή και μέσα στο Στάδιο Χαλκίδας. Απέναντι στην καλή ομάδα της Μαρκό κέρδισε 2-1 ανατρέποντας το 0-1 των φιλοξενούμενων, που έγινε πολύ νωρίς (2'), με δυο γκολ που σημειώθηκαν στο β' ημίχρονο.

Η νικήτρια είχε καλή ανάπτυξη, έκανε και αρκετές φάσεις στην αντίπαλη περιοχή, αλλά είχε και κακές επιλογές ιδιαίτερα στο χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις και οι φιλοξενούμενοι.

Ο Σάμιος ...έπιασε στον ύπνο την άμυνα του ΑΟΝΑ και άνοιξε το σκορ (0-1) μόλις στο 2ο λεπτό.

Στο ίδιο λεπτό είχε προηγηθεί και ο Αχαρναϊκός στο προηγούμενο ματς όπου η ομάδα της Εύβοιας επιτέθηκε με αξιώσεις στη συνέχεια, αλλά έχασε τελικά με 2-1.

Τα ...φίδια για μια επανάληψη του ίδιου σκηνικού άρχισαν να ζώνουν τους Αρτακιανούς όταν στη συνέχεια και στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ο ΑΟΝΑ έβγαλε φάσεις για γκολ, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Οι κυριότερες ήταν:

Στο 8' από σουτ σέντρα του Χατζηστάμου, μόλις που πρόλαβε ο Παπαδάκης και έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον τερματοφύλακα.

Στο 20' πάλι από ενέργεια του Χατζηστάμου, ο Βεζιρτζόγλου άργησε να κάνει το σουτ και η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού.

Στο 35' είχε μια καλή ευκαιρία η Μαρκό, όπου απέκρουσε με το πόδι ο Ναβροζίδης.

Στο 40' σε σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων, τα διαδοχικά, αλλά αδύναμα σουτ από τους παίκτες του ΑΟΝΑ (Βεζιρτζόγλου, Σπανός και Χατζηστάμου) κόντραραν στους αντίπαλους αμυντικούς και η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Στην επανάληψη η Μαρκό μπήκε καλύτερα, κι έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει το 0-2 πάλι με τον Σάμιο, αλλά ο Ναβροζίδης ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε.

Η Αρτάκη ισοφάρισε στο 60' με μια θαυμάσια ενέργεια του Σπανού. Οι αμυντικοί των αντιπάλων δεν συνεννοήθηκαν σωστά, ο επιθετικός της Αρτάκης μπήκε σφήνα ανάμεσά τους και δυνατά και με ένα έξυπνο ψηλοκρεμαστό πλασέ ισοφάρισε δείχνοντας το δρόμο για την ανατροπή.

Οι παίκτες της Αρτάκης το πίστεψαν ότι μπορούσαν να το κάνουν. Ο ΑΟΝΑ έγινε πιο απειλητικός με τον Ντελέκο και τον Παπαδάκη να προωθούν την μπάλα στην αντίπαλη άμυνα ψάχνοντας τον Βεζιρτζόγλου και τον Σπανό.

Ομως, αμυντικά δημιουργούνταν κενά και από λάθος μεταβιβάσεις των παικτών του, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να γίνονται επικίνδυνοι και οι φιλοξενούμενοι.

Στο 66' ο Βεζιρτζόγλου δεν μπόρεσε να σκοράρει με ψαλιδάκι, ύστερα από πολύ ωραία σέντρα του Παπαδάκη.

Στο 70' ο ίδιος σούταρε ...στα πόδια του αντίπαλου τερματοφύλακα από πολύ καλή θέση, αλλά στο 77' δεν τρίτωσε το κακό...

Από σέντρα του Ντελέκου και κεφαλιά πάσα του Σπανού, ο Δημήτρης Βεζιρτζόγλου  με προβολή έκανε το 2-1 και ...κέρασε συμπαίκτες και φίλους της ομάδας με μια μέρα καθυστέρηση για την ονομαστική του εορτή, χαρίζοντας και την πρώτη νίκη στην ομάδα του που πανηγυρίστηκε έξαλλα.

Διαιτησία: Βεργέτης (Αρκαδίας), Μιχαήλ (Αθηνών)-Κύριος (Αρκαδίας).

ΑΟ ΝΕΑΣ ΑΡΤΑΚΗΣ (Αντ. Αυλωνίτης): Ναβροζίδης, Κουτρόπουλος (80' Τσίγκας), Καραλής, Μπελίτσος, Καραμπάς, Μαυρόπουλος (90' Λούκας), Παπαδάκης, Ντελέκος, Σπανός (82' Πατερίτσας), Βεζιρτζόγλου, Χατζηστάμου.

ΜΑΡΚΟ: Μπαλασάκης, Γκουλίας (46' Γ. μανωλιάς), Κορομηλάς (78' Χ. Μανωλιάς), Σοφής, Τσακίρης, Αλεξίου, Θέος, Γκεμίσης, Σάμιος, Χίσο, Ατματσίδης.

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Οι ομάδες της περιόδου 2019-2020 ανά κατηγορία

[02/06/2020 - 09:27]

Δείτε πως διαμορφώνεται ο ποδοσφαιρικός χάρτης μετά την απόφαση του Δ.Σ. της ΕΠΣΕ ...περισσότερα

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ: Ο Ελλήσποντος ...κληρώθηκε κυπελλούχος και πάει στο Κύπελλο Ελλάδας

[01/06/2020 - 18:43]

Οι εκπρόσωποι των φιναλίστ (Ελλήσποντος, Ηρακλής Ψαχνών) απουσίασαν από τη διαδικασία ως ένδειξη διαμαρτυρίας. ...περισσότερα