ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ-ΑΡΤΑΚΗ 0-0: Πολύτιμος βαθμός, μπορούσε και τη νίκη

2 Νοεμβρίου 2019, 19:16
Εχασε δύο κλασικές φάσεις στο β' ημίχρονο η ομάδα της Εύβοιας.

Με το βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε στην Εύβοια από την Αγ. Μαρίνα (Νέα Μάκρη) η ομάδα της Αρτάκης (0-0 με τη Θύελλα Ραφήνας). Ενας βαθμός πολύτιμος, ο οποίος για να πιάσει τόπο, θα πρέπει οι πρωταθλητές Εύβοιας την ερχόμενη αγωνιστική να νικήσουν στην έδρα τους την Κόρινθο.

Σήμερα η Αρτάκη θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη, αφού έχασε δύο κλασικές φάσεις στο β' ημίχρονο, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που δεν ανησύχησαν τον γκολκίπερ Ναβροζίδη.

Στο 50' ο Τάκης Σπανός με γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να κάνει την απόκρουση του αγώνα, ενώ στο 86' η μπάλα έφτασε στα πόδια του Λούκα που σούταρε, αλλά και πάλι ο αντίπαλος γκολκίπερ έπεσε, και μπλόκαρε την μπάλα, σώζοντας την εστία του.

Στο α' ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι, αλλά η Αρτάκη ήταν δεμένη αμυντικά. Η Θύελλα είχε 2-3 καλές στιγμές, στο 29' και στο 44' με τον Δημητρίου και στο 36' με τον Ματσαδέ. Ειδικότερα στη φάση του 29' ο Ναβροζίδης έδειξε τα αντανακλαστικά του.

Η Αρτάκη απείλησε μία φορά με τον Παπαδάκη, αλλά τον πρόλαβε ο πορτιέρο.

Στο β' ημίχρονο μέχρι το 60' η Αρτάκη ήταν καλύτερη. Μετά ισορρόπησε η Θύελλα, αλλά ήταν ακίνδυνη.

Ο προπονητής της Αρτάκης Μιχάλης Μαύρος ανακάτεψε την τράπουλα και στο α' και στο β' ημίχρονο (άλλαξε θέσεις και πρόσωπα). Από το παιχνίδι αποχώρησαν οι Παπαδάκης, Βεζιρτζόγλου και Σπανός σε μία προσπάθειά του Αρτακιανού κόουτς να χτυπήσει στην κόντρα με την ταχύτητα των Μπαλαμπάνη και Λούκα.

"Θέλαμε να δώσουμε ανάσες και μεγαλύτερα τρεξίματα για να μην μεταφερθεί το ματς στα καρέ μας..." είπε μετά το τέλος του αγώνα στο egnomi.gr.

Αγωνίστηκε και ο Πατερίτσας, ενώ από τους κορυφαίους (ίσως ο κορυφαίος) ήταν ο νεαρός Τσίγκας που έπαιξε ως δεξιός χαφ. Πολύ καλά πήγε και η άμυνα.

Στο γήπεδο βρέθηκε και η διοίκηση, καθώς και αρκετοί φίλοι της Αρτάκης.

Διαιτησία: Στεργιώτης, Γενναίος - Βαξαβανέλης.

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Πάντος, Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος, Μανδύλης Σχίζας, Γεραγωτέλλης, Μπουντάκης, Ντόσκας, Ματσαδές, Δημητρίου (80' Ζέκιο), Σουλτανίδης (68' Κανελλόπουλος).

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Μιχάλης Μαύρος): Ναβροζίδης, Χατζηστάμου, Καραλής, Μπελίτσος, Καραμπάς, Μαυρόπουλος, Παπαδάκης (78' Μπαλαμπάνης), Ντελέκος, Σπανός (85' Λούκας), Βεζιρτζόγλου (66' Πατερίτσας), Τσίγκας.

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Οι ομάδες της περιόδου 2020-2021 ανά κατηγορία

[02/06/2020 - 09:27]

Δείτε πως διαμορφώνεται ο ποδοσφαιρικός χάρτης μετά την απόφαση του Δ.Σ. της ΕΠΣΕ ...περισσότερα

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ: Ο Ελλήσποντος ...κληρώθηκε κυπελλούχος και πάει στο Κύπελλο Ελλάδας

[01/06/2020 - 18:43]

Οι εκπρόσωποι των φιναλίστ (Ελλήσποντος, Ηρακλής Ψαχνών) απουσίασαν από τη διαδικασία ως ένδειξη διαμαρτυρίας. ...περισσότερα