ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ 2-1 (ΚΥΠΕΛΛΟ): Ματς με δύο όψεις και ραντεβού στη Βάθεια

6 Νοεμβρίου 2019, 18:20
Πόσες φορές έχουν κερδίσει την πρόκριση στους "4" οι δυο ομάδες.

Δύο όψεις είχε ο πρώτος προημιτελικός Κυπέλλου Ευβοίας ανάμεσα στον Ελλήσποντο και τον Αμαρυνθιακό που βρήκε νικητές τους Λαμψακιώτες με 2-1.

Στο α' ημίχρονο ο Ελλήσποντος με πρωταγωνιστή τον Αντώνη Νικολάου προηγήθηκε με 2-0.

Στο β' ημίχρονο ο Αμαρυνθιακός κατάφερε να πάρει τα ηνία και με γκολ του Χρήστου Ζουρμπουλή αύξησε τις δικές του ελπίδες για πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Ελλήσποντος από την αρχή ήταν πιο κινητικός και πιο επικίνδυνος, όμως στο 24' και στο 27' ο Αμαρυνθιακός έριξε ...προειδοποιητικές βολές με τους Λυμπέρη και Παριανό.

Στην πρώτη περίπτωση, η μπάλα χτύπησε σε σώματα και στη δεύτερη απέκρουσε σωτήρια ο Βασιλείου.

Κι εκεί που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν βρει μια ισορροπία, στο 32' ο Νικολάου για τον Ελλήσποντο μετά από έξοχη ατομική ενέργεια και σουτ στην κλειστή γωνία έκανε το 1-0.

Στο 34' χάθηκε νέα φάση με τον Ντούμα, ενώ στο 36' σε ανατροπή του Νικολάου ο Κασομούλης έδειξε πολύ σωστά την άσπρη βούλα και ο Ντούμας με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 2-0.

Ηταν ένα εκρηκτικό διάστημα για τον Ελλήσποντο που έβαλε την  μπάλα κάτω και άνοιξε σαν βεντάλια την αντίπαλη άμυνα.

Στο β' ημίχρονο ο Αμαρυνθιακός αντέδρασε. Και δεν είναι μόνο το γκολ που πέτυχε, αλλά είναι η συνολική εικόνα του. Ηταν πιο ψυχωμένος, πήρε πολλά μέτρα στο γήπεδο και στο 65' ο Ζουρμπουλής με άψογο πλασέ μείωσε σε 2-1 (προηγήθηκε συνεργασία με τον επίσης πολύ καλό Μυρτέζα που μπήκε στο ματς αλλαγή).

Σαν εικόνα παιχνιδιού στο β' ημίχρονο ίσως ο Αμαρυνθιακός να άξιζε κι ένα δεύτερο γκολ. Ηταν καλύτερος από τον Ελλήσποντο που ...έσβησε επιθετικά και πήγανε δεύτερος στην μπάλα και στις μονομαχίες.

Στο 76' ο Βαγγέλης Ρουμπής του Αμαρυνθιακού με φάουλ από πλάγια σημάδεψε την ρίζα του κάθετου δοκαριού.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον αγώνα ρεβάνς της Βάθειας. Ο Ελλήσποντος έχει το προβάδισμα, αλλά το εκτός έδρας γκολ του Αμαρυνθιακού προμηνύει μια σκληρή μάχη. Ιδωμεν...

Ιστορικά, από τις δυο ομάδες έχει περάσει μόνο μια φορά στους " 4" ο Ελλήσποντος την περίοδο 2014-15, αποκλείοντας στη Λάμψακο (1-0) τον ΑΠΚΟ Δροσιάς.

Ο Αμαρυνθιακός έχει προκριθεί στα ημιτελικά τις 4 από τις 7 φορές που έπαιξε στη φάση των "8". Πιο συγκεκριμένα έχει αποκλείσει σε μονούς αγώνες το Ταμυναϊκό με 4-3 (1981-82, που έφθασε και στον Τελικό), τον Ηρακλή Ψαχνών με 4-3 στα πέναλτι (1986-87), τη Στενή με 2-0 (1989-90), και τα Πολιτικά στην έδρα τους με 3-2 (1993-94).

Διαιτησία: Κασομούλης, Ιωάννου - Κελεπούρης.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Μιχ. Γιαλός, Μαρίνος, Γεωργίου, Ντούκα, Χύσκα, Νικολάου (82' Νάνος), Μάλλιαρης (78' Μπούρικας), Κουζούλογλου, Βαγγ. Ανέστης, Ντούμας (88' Αλαφάκης).

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Μπάμπης Γεωργίου): Αγγ. Κοντραζίου, Αντωνίου, Μαρ. Καρλατήρας (46' Κ. Αλεξίου), Λαμπρ. Καρλατήρας, Ξουρής, Λυμπέρης (40' Αντ. Μυρτέζα), Βαγγ. Ρουμπής (81' λ.τρ. Χουχούμης), Παριανός, Ζάνιος, Χρ. Ζουρμπουλής, Κιμουλιάτης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ: Τραπέζι και ομιλία από τη διοίκηση στους παίκτες

[03/06/2020 - 19:45]