ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ 2-1 (ΚΥΠΕΛΛΟ): Ματς με δύο όψεις και ραντεβού στη Βάθεια

6 Νοεμβρίου 2019, 18:20
Πόσες φορές έχουν κερδίσει την πρόκριση στους "4" οι δυο ομάδες.

Δύο όψεις είχε ο πρώτος προημιτελικός Κυπέλλου Ευβοίας ανάμεσα στον Ελλήσποντο και τον Αμαρυνθιακό που βρήκε νικητές τους Λαμψακιώτες με 2-1.

Στο α' ημίχρονο ο Ελλήσποντος με πρωταγωνιστή τον Αντώνη Νικολάου προηγήθηκε με 2-0.

Στο β' ημίχρονο ο Αμαρυνθιακός κατάφερε να πάρει τα ηνία και με γκολ του Χρήστου Ζουρμπουλή αύξησε τις δικές του ελπίδες για πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Ελλήσποντος από την αρχή ήταν πιο κινητικός και πιο επικίνδυνος, όμως στο 24' και στο 27' ο Αμαρυνθιακός έριξε ...προειδοποιητικές βολές με τους Λυμπέρη και Παριανό.

Στην πρώτη περίπτωση, η μπάλα χτύπησε σε σώματα και στη δεύτερη απέκρουσε σωτήρια ο Βασιλείου.

Κι εκεί που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν βρει μια ισορροπία, στο 32' ο Νικολάου για τον Ελλήσποντο μετά από έξοχη ατομική ενέργεια και σουτ στην κλειστή γωνία έκανε το 1-0.

Στο 34' χάθηκε νέα φάση με τον Ντούμα, ενώ στο 36' σε ανατροπή του Νικολάου ο Κασομούλης έδειξε πολύ σωστά την άσπρη βούλα και ο Ντούμας με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 2-0.

Ηταν ένα εκρηκτικό διάστημα για τον Ελλήσποντο που έβαλε την  μπάλα κάτω και άνοιξε σαν βεντάλια την αντίπαλη άμυνα.

Στο β' ημίχρονο ο Αμαρυνθιακός αντέδρασε. Και δεν είναι μόνο το γκολ που πέτυχε, αλλά είναι η συνολική εικόνα του. Ηταν πιο ψυχωμένος, πήρε πολλά μέτρα στο γήπεδο και στο 65' ο Ζουρμπουλής με άψογο πλασέ μείωσε σε 2-1 (προηγήθηκε συνεργασία με τον επίσης πολύ καλό Μυρτέζα που μπήκε στο ματς αλλαγή).

Σαν εικόνα παιχνιδιού στο β' ημίχρονο ίσως ο Αμαρυνθιακός να άξιζε κι ένα δεύτερο γκολ. Ηταν καλύτερος από τον Ελλήσποντο που ...έσβησε επιθετικά και πήγανε δεύτερος στην μπάλα και στις μονομαχίες.

Στο 76' ο Βαγγέλης Ρουμπής του Αμαρυνθιακού με φάουλ από πλάγια σημάδεψε την ρίζα του κάθετου δοκαριού.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον αγώνα ρεβάνς της Βάθειας. Ο Ελλήσποντος έχει το προβάδισμα, αλλά το εκτός έδρας γκολ του Αμαρυνθιακού προμηνύει μια σκληρή μάχη. Ιδωμεν...

Ιστορικά, από τις δυο ομάδες έχει περάσει μόνο μια φορά στους " 4" ο Ελλήσποντος την περίοδο 2014-15, αποκλείοντας στη Λάμψακο (1-0) τον ΑΠΚΟ Δροσιάς.

Ο Αμαρυνθιακός έχει προκριθεί στα ημιτελικά τις 4 από τις 7 φορές που έπαιξε στη φάση των "8". Πιο συγκεκριμένα έχει αποκλείσει σε μονούς αγώνες το Ταμυναϊκό με 4-3 (1981-82, που έφθασε και στον Τελικό), τον Ηρακλή Ψαχνών με 4-3 στα πέναλτι (1986-87), τη Στενή με 2-0 (1989-90), και τα Πολιτικά στην έδρα τους με 3-2 (1993-94).

Διαιτησία: Κασομούλης, Ιωάννου - Κελεπούρης.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Μιχ. Γιαλός, Μαρίνος, Γεωργίου, Ντούκα, Χύσκα, Νικολάου (82' Νάνος), Μάλλιαρης (78' Μπούρικας), Κουζούλογλου, Βαγγ. Ανέστης, Ντούμας (88' Αλαφάκης).

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Μπάμπης Γεωργίου): Αγγ. Κοντραζίου, Αντωνίου, Μαρ. Καρλατήρας (46' Κ. Αλεξίου), Λαμπρ. Καρλατήρας, Ξουρής, Λυμπέρης (40' Αντ. Μυρτέζα), Βαγγ. Ρουμπής (81' λ.τρ. Χουχούμης), Παριανός, Ζάνιος, Χρ. Ζουρμπουλής, Κιμουλιάτης.

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[11/11/2019 - 23:55]

Στα 8 γκολ έφθασε ο Γιάννης Σίμωσης του Ταμυναϊκού με το χατ-τρικ στη Δροσιά ...περισσότερα

ΣΛΟΥΚΑΣ ΓΙΑ ΠΑΝΟ ΚΕΜΑΛ: Ημουν συγκεντρωμένος στον αγώνα

[11/11/2019 - 15:30]