Ο ΑΟ Χαλκίς δεν κερδίζει στο Αυλωνάρι

9 Νοεμβρίου 2019, 13:16
Αήττητοι οι γηπεδούχοι στα ματς με την ομάδα της Χαλκίδας.

Αλλες πέντε φορές έχει αγωνιστεί ο ΑΟ Χαλκίς στην Α' κατηγορία της Εύβοιας, εκτός από τη φετινή σεζόν, και με τον αυριανό αντίπαλό του ΑΟ Αυλωναρίου δεν συγκρούστηκε μόνο σε μια από αυτές τις περιόδους.

Και τις τέσσερις φορές, πάντως, που αγωνίστηκε με γηπεδούχο την ομάδα του Αυλωναρίου, δεν μπόρεσε να νικήσει. Σε ένα ματς, μάλιστα, έχασε.

Ηταν το Μάρτιο του 2010 που οι κιτρινόμαυροι του ΑΟΑ κέρδισαν 3-1 τους μετέπειτα πρωταθλητές με τρία γκολ του υπέροχου Γιάννη Βογιατζή. Αυτή η ήττα του ΑΟΧ ...έδιωξε από τον πάγκο του, τότε, τον Μιχάλη Βλάχο, τον οποίο αντικατέστησε ο Γιώργος Ποδαράς από τις Κονίστρες.

Το Αυλωνάρι δεν έχασε στο γήπεδό του από τον ΑΟΧ ούτε όταν βγήκε πρωταθλήτρια (ξανά) η ομάδα της Χαλκίδας τη σεζόν 2014-15. Ο αγώνας τους έληξε 1-1 (πάλι ο Βογιατζής είχε ...βάλει το ποδαράκι του για τους γηπεδούχους ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ο Κοτρώζος), ενώ από τους παίκτες που έπαιζαν τότε, μόνο ο Νίκος Τόλης είναι στον ΑΟΧ, αλλά θ' απουσιάσει την Κυριακή λόγω τιμωρίας.

Η παράδοση να μην κερδίζει στο Αυλωνάρι ο ΑΟΧ, ξεκίνησε το Μάρτιο του 1977 και συνεχίστηκε το Σεπτέμβριο του 2008.

Ισόπαλες 2-2 ήρθαν οι δυο ομάδες την πρώτη φορά που έπαιξε ο ΑΟΧ στο τοπικό την περίοδο 1976-77. Είχε αναδειχθεί και τότε πρωταθλητής και είναι αξιοσημείωτο ότι οι Χαλκιδέοι, στον εντός έδρας αγώνα τους με το Αυλωνάρι είχαν πετύχει νίκη με το μεγαλύτερο σκορ της χρονιάς (12-1).

Με 2-2 είχαν έρθει ισόπαλες οι δυο ομάδες στο ίδιο γήπεδο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος 2008-2009. Μάλιστα, ο ΑΟΧ γλίτωσε την ήττα με γκολ που πέτυχε ο Θαλασσινός στο τελευταίο λεπτό του ματς.

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[11/11/2019 - 23:55]

Στα 8 γκολ έφθασε ο Γιάννης Σίμωσης του Ταμυναϊκού με το χατ-τρικ στη Δροσιά ...περισσότερα

ΣΛΟΥΚΑΣ ΓΙΑ ΠΑΝΟ ΚΕΜΑΛ: Ημουν συγκεντρωμένος στον αγώνα

[11/11/2019 - 15:30]