Τούμπες στο... Ληλάντιο

6 Φεβρουαρίου 2011, 11:53
Αλάτσατα και Νεοχώρι έχασαν για πρώτη φορά σε συναρπαστικούς αγώνες με ΑΕ Ληλαντίου και Ελλήσποντο αντίστοιχα

Μετά από 16 αγώνες χωρίς ήττα οι δυο πρωτοπόροι του 2ου ομίλου της Α2 κατηγορίας Εύβοιας, τα Αλάτσατα και το Νεοχώρι έχασαν στην ...ίδια γειτονιά την ίδια ώρα και με το ίδιο σκορ.

Τα Αλάτσατα έπαιζαν στον Αγιο Νικόλαο και ηττήθηκαν με 2-1 από το Ληλάντιο. Η νίκη για τους γηπεδούχους παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις επειδή την ώρα που πέτυχαν το νικητήριο γκολ, λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, έπαιζαν με 8 παίκτες λόγω αποβολής του Βογιατζή, του Λάμπρου και του τερματοφύλακα Τσιμπού.

Το Ληλάντιο προηγήθηκε στο πρώτο τέταρτο με γκολ του Βογιατζή και είχε ισοφαρίσει η ομάδα των Αλατσάτων με τον Λευτέρη Μαραγκό στα μέσα του β' ημιχρόνου.

Το σοκ για τους πρωτοπόρους και η αποθέωση για τους πιτσιρίκους του προπονητή Νίκου Ρόγκα ήρθε σχεδόν με τη λήξη του αγώνα από γκολ που πέτυχε ο Νάνος.

ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΜΕ 10 ΣΤΗ ΛΑΜΨΑΚΟ

Λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά από τον Αγιο Νικόλαο στο γηπεδο της Λαμψάκου ο Ελλήσποντος, κι αυτό με αριθμητικό μειονέκτημα, υποχρέωσε σε πρώτη ήττα το Νηλέα Νεοχωρίου με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλοί στο α' ημίχρονο και προηγήθηκαν στο 15' με τον Μακρή (φωτό αριστερά) ένω βρέθηκαν κι άλλες φορές κοντά στο γκολ χωρίς αποτέλεσμα όμως. Προς το τέλος του ημιχρόνου όμως οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβαίνουν και το ίδιο καλά ξεκίνησαν και στην επανάληψη. Χρειάστηκε πάντως, να μείνουν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Σπανού στο 60' (φωτό δεξιά), για να πετύχουν γκολ.

Λιγα λεπτά μετά την αποβολή ο Βασιλάκος (αριστερά) με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας και ο Αδημάκος (φωτό δεξιά) με μια ωραία προσπάθεια λίγο πριν τη λήξη του 90λεπτου πέτυχε το 2-1. Να σημειωθεί ότι στον πάγκο του Ελλήσποντου κάθισε για πρωτη φορά ο Στέφανος Σαραντόπουλος.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ (Α' φάση): Αυτοί πέτυχαν τα γκολ στα ματς της Κυριακής

[19/09/2021 - 20:20]

Δυο τέρματα πέτυχε ο Μαναρίτσας αλλά η Ιστιαία δεν κέρδισε - Ο Λαλανίτης πέτυχε χατ-τρικ στη μεγάλη ανατροπή των Αλατσάτων στον Πισσώνα. ...περισσότερα

ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΝΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 14-4: Ολοταχώς για την άνοδο οι Χαλκιδέοι

[19/09/2021 - 18:44]