Η Μακρυκάπα κέρδισε πρώτη φορά την Ερέτρια

9 Νοεμβρίου 2019, 17:30
Και ο παραδόσεις ...φεύγουνε

Μια παράδοση τεσσάρων χρόνων από αγώνες που συνοδεύονταν μόνο με ήττα έσπασε σήμερα η Μακρυκάπα κερδίζοντας 3-1 στην Ερέτρια τον Απόλλωνα.

Οι "Λύκοι" του Νίκου Κιαπέκου και του Βασίλη Θαλάσση πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους εκτός έδρας, μετά από αυτή στη Σκεπαστή και παράλληλα κέρδισαν για πρώτη φορά τον Απόλλωνα που ήταν πάντα νικητής στις 8 προηγούμενες αναμετρήσεις μεταξύ των δυο ομάδων.

Η Μακρυκάπα επέστρεψε στην Α' ΕΠΣΕ την περίοδο 2014-15 και τότε ο Απόλλωνας κέρδισε και τα δυο ματς (εντός και εκτός έδρας) με το ίδιο σκορ (1-0).

Ακολούθησε η διπλή νίκη των Ερετριανών την επόμενη χρονιά με 4-0 στην Ερέτρια και 2-1 στη Μακρυκάπα.

Τη σεζόν 2016-17 ο Απόλλωνας νίκησε 2-1 στη Μακρυκάπα και 4-0 στην Ερέτρια.

Όταν η ομάδα της Ερέτριας αναδείχθηκε πρωταθλήτρια την περίοδο 2017-18 κέρδισε 2-1 στο γήπεδό της και 1-0 στην έδρα της Μεσσαπιώτικης ομάδας.