ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 1-3: Καραμπινάτο διπλό με Καραντάκη εκτελεστή

9 Νοεμβρίου 2019, 18:37
Τρένο χωρίς φρένα οι "Λύκοι" απ' τα Μεσσάπεια.

Τρένο χωρίς φρένα και με σερί επιτυχίες έχει γίνει η Μακρυκάπα και έχει στείλει το μήνυμα ότι για να την κερδίσει ο -κάθε- αντίπαλος, θα πρέπει να φτύσει αίμα.

Βελτιωμένη και με δυνατότητες και η Ερέτρια, η οποία, όμως, σήμερα μπλοκαρίστηκε στον άξονα από τους "Λύκους".

Οι Μεσσαπιώτες πέρασαν νικηφόρα με 3-1 από την έδρα του Απόλλωνα με εκτελεστή τον Παναγιώτη Καραντάκη.

Στο πρώτο 20λεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της.

Το τέμπο ήταν χαμηλό και οι ομάδες χωρίς ένταση στο επιθετικό κομμάτι.

Στο 24', όμως, και στην πρώτη αξιόλογη στιγμή, από κάθετη πάσα του Σίδερη στον Καραντάκη, ο φορ της Μακρυκάπας "νίκησε" σε προσωπική μονομαχία τον Τόρα (κέρδισε την κόντρα) και σαν σε προπόνηση, σε κενή εστία έκανε το 0-1.

Οπως είπε την περ. εβδομάδα και ο Αλέξης Σπυρόπουλος στη μετάδοση του αγώνα ΠΑΟΚ-ΠΑΟ στο πρώτο γκολ του Ζαχίντ "η εστία βρέθηκε στο ...έλεός του". Ετσι και με τον Καραντάκη που εξουδετέρωσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η Μακρυκάπα ήταν πολύ καλή αμυντικά και δεν επέτρεπε στην Ερέτρια να βρει κενούς χώρους.

Παρόλ' αυτά η Ερέτρια ευτύχησε να ισοφαρίσει με τρόπο ...παράδοξο. Ενα σουτ του Μουτουσίδη από μακριά, λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ Δρενάφτση και ...1-1, με γκολ -επί της ουσίας- μπάζερ μπίτερ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο β' ημίχρονο ο Καραντάκης είχε κι άλλη σφαίρα στη γεμιστήρα. Στο 56' βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή (προηγήθηκε ...τσαφ στην άμυνα) και μετά από ατομική ενέργεια που άδειασε τον αντίπαλό του, ζύγισε το σουτ και έστειλε την μπάλα στη γωνία για το 1-2.

Το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά με την Ερέτρια να ενισχύεται επιθετικά και να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 70' χάθηκε μία απίθανη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Μετά από ...τρακάρισμα των Δημ. Χασάνδρα και Πουρνή η μπάλα έφτασε στον Μπασούκο που βρέθηκε τετ α τετ με τον Δρενάφτηση, αλλά ο γκολκίπερ της Μακρυκάπας εξιλεώθηκε για το λάθος του α' ημιχρόνου. Απέκρουσε το πλασέ του "Μπάσου", αλλά η μπάλα έφτασε στον Μουτουσίδη. Ο νεαρός στράικερ σούταρε από τα δύο μέτρα και ο Μπασινάς έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στο 71' αποβλήθηκε από τον πάγκο της Ερέτριας ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Μωραϊτης.

Στο 77' κόρνερ του Σίδερη, η μπάλα βρήκε τη συμβολή των δοκαριών.

Στο 86' η Ερέτρια βρήκε δίχτυα με τον Μπασούκο που πλάσαρε άψογα τον Δρενάφτση, αλλά ο α' βοηθός Κωνστάντιος σήκωσε τη σημαία και ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ, μία φάση που έφερε πολλές διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων.

Στο 90' ο Μουτουσίδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να στείλει την μπάλα στην κλειστή γωνία, αλλά η ...κατάληξη ήταν άουτ.

Στο 94' ο Σακκάς που μπήκε στο ματς αλλαγή πρόλαβε μετά από κάθετη τον Τόρα, τσίμπησε ιδανικά την μπάλα και έκανε το τελικό 1-3. Με το που αναπαύτηκε η μπάλα στα δίχτυα ακούστηκε και το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Βελέντζα, ο οποίος ήδη είχε βάλει τη σφυρίχτρα στο στόμα.

Διαιτησία: Βελέντζας, Κωνστάντιος - Σέρρας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Αντώνης Τσαραντάνης): Τόρα, Καραμπέτσος, Ζαχαρόπουλος, Σμπιλήρης, Μπισμπικόπουλος, Ευγενίου (53' Σταματάκος), Κικίδης (89' Συκάς), Αντζέλι, Μπασούκος, Μουτουσίδης, Πετράκης (52' Ρούσσος).

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (Νίκος Κιαπέκος- Βασ. Θαλάσσης): Δρενάφτσης, Δημ. Χασάνδρας, Χρ. Χασάνδρας, Κουτσαυλής, Πουρνής, Μπασινάς, Γκίκας, Στούπας (57' Σακκάς), Τσούτσης (88' Λέκκας), Σίδερης (92' Ιωαν. Καρκαλής), Καραντάκης.