ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 2-6: Οι Λαμψακιώτες κρατούσαν εξάσφαιρο

10 Νοεμβρίου 2019, 18:35
Εντυπωσιακή νίκη των φιλοξενούμενων.

Εντυπωσιακοί ήταν οι Λαμψακιώτες στο Προκόπι και κρατούσαν εξάσφαιρο κόντρα στη Δόξα, την οποία συνέτριψαν με 6-2.

Αυτή ήταν η δεύτερη εκτός έδρας νίκη του Ελλήσποντου μετά το διπλό στο Βασιλικό επί του Λήλα, ενώ το Προκόπι, μετά τα 8 γκολ που δέχτηκε στο Αλιβέρι πριν μία εβδομάδα, σήμερα ...έφαγε 6 και αναμφίβολα το παραπάνω είναι πολύ κακός οιωνός στη μάχη της σωτηρίας.

Το Προκόπι υπέστη την 4η διαδοχική ήττα του, ενώ να σημειώσουμε ότι ο Ελλήσποντος διαθέτει πλέον την 2η καλύτερη επίθεση με 19 γκολ.

Πάντως το σημερινό ματς άφησε γλυκόπικρη γεύση στους νικητές, καθώς τραυματίστηκαν δύο παίκτες της ομάδας, ο Χύσκα στο γόνατο και ο Κατσίμπρας στον αστράγαλο.

Στο 6' ο Βαγγέλης Ανέστης έκανε το 0-1 και στο 23' ο Αντώνης Νικολάου το 0-2.

Στο 35' ήταν η σειρά του Νίκου Κουζούλογλου να κάνει το 0-3.

Πριν κλείσει το ημίχρονο (45') ο Κώστας Ντούμας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4.

Ο Ντούμας διπλασίασε τα γκολ του στο 51' γράφοντας το 0-5.

Στο 63' η Δόξα μείωσε σε 1-5 με τον Τζαφεράι, ενώ τρία λεπτά αργότερα (66') ο Βαλάντης Αλεξίου μείωσε ...ακόμη περισσότερο σε 2-5. Αυτό το διάστημα ήταν μια αναλαμπή για τη Δόξα, η οποία, όμως, δεν γλίτωσε κι ένα 6ο γκολ στο 89', με "δράστη" τον Βαγγέλη Ανέστη που σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Διαιτησία: Βελέντζας, Δελχάς-Λιαγκάκης.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ (Γ. Κουτσουφλάκης): Αλατζάς, Γ. Μορφούλης (83' Παπατσούλης), Περήφανος (83' Σεγκούνας), Κανελλόπουλος, Τσούπρος, Γκίκας, Καλλάης (59' Κεχαγιάς), Μάλλιαρης, Ι. Κουτσουφλάκης (85' Σταμούλος), Αλεξίου, Τζαφεράι.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Κ. Καλλιμάνης): Πολύδωρος, Γιαλός, Μαρίνος, Γεωργίου, Μπούρικας, Χύσκα (28' λ.τ. Φτούλης), Νικολάου (61' Νάνος), Κατσίμπρας (89' λ.τ. Λεμπέσης), Κουζούλογλου (61' Αλαφάκης), Βαγγ. Ανέστης, Ντούμας.