ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ-ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 2-0: Εσπασε το ρόδι στις νίκες με ...Κρόκο και Ρουμπή

10 Νοεμβρίου 2019, 20:50
Βγήκαν και δύο κόκκινες κάρτες.

Νίκη που του δίνει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση πέτυχε σήμερα στη Βάθεια ο Αμαρυνθιακός με 2-0 επί του Λήλα.

Ηταν η πρώτη νίκη του Αμαρυνθιακού στο φετινό πρωτάθλημα, στο ντεμπούτο στον πάγκο του Γιώργου Κρόκου, ο οποίος αντικατέστησε τον παραιτηθέντα Μπάμπη Γεωργίου, ενώ είναι αξιοσημείωτο ότι και τα τέσσερα γκολ του Αμαρυνθιακού μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα τα έχει βάλει ο Βαγγέλης Ρουμπής.

Σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο στον οποίο πριν δύο εβδομάδες άφησε 2 βαθμούς ο Ταμυναϊκός, το ματς αναγκαστικά πήγε στη δύναμη.

Ο Αμαρυνθιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο α' ημίχρονο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ σχετικά νωρίς.

Με τη συμπλήρωση του 18ου λεπτού ο Ζουρμπουλής έβγαλε την ασίστ στον Ρουμπή και ο δεύτερος με συρτό σουτ έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί και θα μπορούσαν πριν ...φύγει το ημίχρονο να πετύχουν κι ένα δεύτερο γκολ πάλι με τον Ρουμπή.

Στην επανάληψη ανέβηκε αισθητά η απόδοση του Λήλα με "κινητήριους μοχλούς", κυρίως τον Κούκα και τον Πέτρο Στρατή, αλλά ο τελευταίος δυο φορές με κεφαλιά, κι άλλη μια ο Καραλής, δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο και να φέρουν το ματς στα ίσια.

Αντί, λοιπόν, ο Λήλας να καταφέρει να ισοφαρίσει, δέχτηκε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του ματς.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν σε μία κόντρα στο ανοιχτό γήπεδο και ο Ρουμπής (φωτό) έκανε το 2-0, βάζοντας τη σφραγίδα του στην σημαντικότατη νίκη της ομάδας του.

Στο 36' τραυματίστηκε ο Ξουρής των γηπεδούχων στο κεφάλι και υπήρξε 4λεπτη διακοπή.

Και οι δύο αντίπαλοι τέλειωσαν το ματς με δέκα παίκτες, όταν μετά από λεκτικό διαπληκτισμό των Στρατή και Αλεξίου ...μπήκαν στον "καυγά" οι Ευαγγελινός (Λήλας) και Λ. Καρλατήρας (Αμαρυνθιακός), που αποβλήθηκαν και οι δυο.

Ιστορικά, οι δυο ομάδες για το ίδιο πρωτάθλημα είχαν ξανασυναντηθεί το 2010 στο ίδιο γήπεδο και ο Λήλας, με προπονητή και τότε τον Τάσο Ταυταρίδη, είχε κερδίσει 1-0 με γκολ του Μπισμπικόπουλου. Σ' αυτό το ματς είχε αγωνιστεί ο Σπύρος Κιμουλιάτης που αγωνίστηκε και σήμερα με τους νικητές.

Διαιτησία: Παπακυριακος, Παππάς-Περιβολάρης

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Γιώργος Κρόκος): Σακκής, Αλ. Σεφερλής, Μ. Καρλατήρας, Λ. Καρλατήρας, Ξουρής (36' Λυμπέρης), Ζάνιος, Ζουρμπουλής, Αλεξίου (57' Κιμουλιάτης), Ρουμπής, Παριανός (76' Αντωνίου), Αντ. Μυρτέζα (46' Κόλλιας).

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Μαντάς, Κικίδης, Ευαγγελινός, Χαζαρίδης, Τζαφέρος, Λάμτσε (51' Βάθης), Παπίλας, Καρβελάς (51' Καραλής), Στρατής, Κούκα, Αναγνώστου.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]