ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 0-1: Αλωσε το Αλιβέρι με εκπληκτικό γκολ του Ντούρμα

1 Δεκεμβρίου 2019, 17:40
Εστειλε την μπάλα στο "Γ" της αντίπαλης εστίας.

Την μεγάλη έκπληξη έκανε ο Ολυμπος Γυμνού και άλωσε το Αλιβέρι, νικώντας με 1-0 τον Ταμυναϊκό, ο οποίος πλέον βρίσκεται 10 βαθμούς μακριά από τον πρωτοπόρο Ηρακλή Ψαχνών και μόνο με θαύμα θα καταφέρει να διεκδικήσει τον τίτλο πλέον, όπως δείχνουν τα πράγματα.

Τις προπονήσεις την τρέχουσα εβδομάδα έκανε ο γκολκίπερ Νίκος Μητακίδης μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Γιάννη Καρβέλη και ο Ταμυναϊκός καλείται να βρει προπονητή.

Σήμερα προσπάθησε πάντως να ...βρει το 3ποντο της νίκης, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον δυνατό και "διαβασμένο" Ολυμπο.

Ο Ταμυναϊκός ήταν καλύτερος στην αρχή του αγώνα και έχασε κάποιες φάσεις για να ανοίξει το σκορ.

Στο 19' σουτ του Αγγελάτου απέκρουσε ο Μπασινάς, ενώ ο Σίμωσης που επέστρεψε στο αρχικό σχήμα, στο 22', με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 42' νέο σουτ του Αγγελάτου δεν βρήκε στόχο.

Ο Ολυμπος από την άλλη προσπάθησε να διαφυλάξει τα νώτα του και να χτυπήσει στην κόντρα. Δεν το έκανε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το έκανε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 58'.

Ο Δημήτρης Ντούρμας έγινε αποδέκτης της μπάλας, την ...οδήγησε αρκετά μέτρα και με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή σημάδεψε το "Γ" και έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια ο Ταμυναϊκός μετέφερε το σκηνικό στα αντίπαλα καρέ, πίεσε τον Ολυμπο, αλλά η άμυνα της ομάδας του Γυμνού -με τον Γιώργο Αυλωνίτη να ξεχωρίζει- ήταν απροσπέλαστη και έτσι έμεινε το 0-1, με τον Ολυμπο να πανηγυρίζει το σπουδαίο διπλό.

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Ρουμπής - Δελχάς.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ: Μητακίδης, Δήμου, Πιλάτης, Βελαέτης (81′ Μεταξάς), Βασ. Αναστασίου, Ιδομ. Αναστασίου, Δ. Αγγελάτος (59′ Γιαντόμ), Σπυράκης (66′ Λάμπρου), Σίμωσης, Ζαχαριάς, Βρέττος (69′ Κρόκος).

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Κοντογιάννης): Μπασινάς, Κιούσης, Αποστόλου, Κουτσαυλής, Αυλωνίτης, Τσουμάνης, Ντούρμας, Κηρύκος (92′ Τρίκκας), Τρεγκάι (62′ Κοτρογιάννης), Σ. Αργύρης (81′ Σακκής), Σταματούκος (86′ Μπαρώτας).

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]