ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ-ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ 0-2: Ο Τσίμπος λύγισε από την άσπρη βούλα και ...αμυντικό

1 Δεκεμβρίου 2019, 18:35
Τα γκολ οι Βαγγέλης Ρουμπής και Σπύρος Κοντός.

Στον βυθό της βαθμολογίας άφησε ο Αμαρυνθιακός τον Ευβοϊκό μετά το σημερινό 0-2. Η ομάδα της Βάθειας ήταν καλύτερη, αλλά βρέθηκε απέναντι σε έναν εξαιρετικό γκολκίπερ των γηπεδούχων, τον Τσίμπο, ο οποίος για 70 λεπτά κρατούσε όρθια την ομάδα του με τις σημαντικές επεμβάσεις του.

Στην τελική ευθεία, όμως, ο Τσίμπος ...λύγισε κι ο Αμαρυνθιακός -πέρα για πέρα δίκαια- έφυγε με το διπλό από το Μπούρτζι.

Στο πρώτο 20λεπτο ο Τσίμπος έδειξε τις διαθέσεις του, καθώς σε τρεις περιπτώσεις είπε "όχι". Στο 13' σε προσπάθεια του Ρουμπή, στο 15' σε ενέργεια του Μυρτέζα και στο 18' σε φάση με πρωταγωνιστή τον Κιμουλιάτη.

Αλλά και στο 38' ένα καλό σουτ του Μάριου Καρλατήρα πέρασε λίγο άουτ.

Ο Ευβοϊκός προσπάθησε κι αυτός να επιτεθεί, δεν κατάφερε, όμως, να δημιουργήσει πολλά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Πάντως, παρότι μοιάζει να είναι "καταδικασμένος" έκανε μεγάλη προσπάθεια κι αυτό είναι ένα γεγονός που δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο.

Στο β' ημίχρονο ο Αμαρυνθιακός έγινε πιο πιεστικός, αλλά και πάλι ο Τσίμπος σε ένα τετ α τετ του Ρουμπή φρόντισε να σηκώσει ..τείχος μπροστά από την εστία του.

Ενα τείχος που ...έπεσε στο 68' από την άσπρη βούλα. Ο Αμαρυνθιακός κέρδισε πέναλτι και ο Ρουμπής με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 0-1.

Ο Ρουμπής στον αγώνα με τη Μακρυκάπα την περ. αγωνιστική πέτυχε αυτογκόλ, αλλά σήμερα πήρε το αίμα του πίσω, φτάνοντας τα 5 γκολ.

Ο Αμαρυνθιακός, όμως, δεν είχε αποκτήσει μαξιλαράκι ασφαλείας, όσο το εύθραυστο 0-1 ήταν το σκορ του αγώνα.

Τελικά, λίγο πριν το τέλος και συγκεκριμένα στο 88', ένας αμυντικός, -αλλά πολύπειρος-, ο Σπύρος Κοντός (μπήκε αλλαγή), κέρδισε κάποιες κόντρες, έφτασε απέναντι από τον Τσίμπο και με πλασέ έγραψε το τελικό 0-2.

Διαιτησία: Καλαμάτας, Πασχαλίδης - Αντωνίου.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ (Βαγγέλης Τόγιας): Τσιμπός, Λύκος, (66 Μακρής), Κοτρώτσιος, Κ. Κολιόπουλος, Ντούνας (59' Μαραγκός), Νόνας (76' Τόγκος), Κρεμασμένος, Αποστόλου, Τζάνος (76' Ντούρμας), Ντουλελλάρι, Περήφανος.

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Γιώργος Κρόκος): Σακκής, Α. Σεφερλής, Μ. Καρλατήρας, Ξουρής, Λ. Καρλατήρας, Ζάνιος, Ρουμπής, Αλεξίου (67' Κόντος), Αν. Μυρτέζα (89' Αντωνίου), Κιμουλιάτης, Ζουρμπουλής (81' Αν. Αργύρης).

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]