ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΛΗΛΑΣ 1-1: Πρώτο Χ και ...πρώτη γκολάρα από τον Κούκα

1 Δεκεμβρίου 2019, 19:45
Ο Λάζρι βρήκε δίχτυα για τους γηπεδούχους.

Δεν ανέδειξε νικητή ο αγώνας ΑΟ Χαλκις-Λήλας που έληξε 1-1. Ηταν το πρώτο "Χ" για την ομάδα της Χαλκίδας στο φετινό πρωτάθλημα και η πρώτη ισοπαλία των φιλοξενούμενων ...εκτός Βασιλικού.

Ακόμη, για πρώτη φορά ο Λήλας κατάφερε (σε αγώνα της Α' ΕΠΣΕ) να φύγει από το Στάδιο χωρίς να ηττηθεί, σημειώνοντας για πρώτη φορά και γκολ εναντίον του ΑΟΧ.

Ενα γκολ εκπληκτικό σε εκτέλεση από τον Ρίντλι Κούκα που ήταν κι αυτό ...το πρώτο του με τη φανέλα της ομάδας του Βασιλικού.

Δεν είχε πολλές φάσεις το ματς, αλλά είχε κίνηση, δύναμη και διάθεση από τους παίκτες να ικανοποιήσουν τους πολύ λίγους θεατές που βρέθηκαν στο Στάδιο.

Με πολύ πρέσινγκ οι παίκτες του Λήλα δεν άφησαν στο πρώτο ημίχρονο τους γηπεδούχους να κάνουν παιχνίδι και προσπαθούσαν επιθετικά είτε με τον δραστήριο από αριστερά Καραλή, είτε με εφόδους του Αναγνώστου να διεμβολίσουν την άμυνα του ΑΟΧ.

Τελικά αυτός που έκανε την έφοδο σωστά και εξαιρετικά ήταν ο Κούκα στο 28' που με πολύ ωραία κίνηση απέφυγε πρώτα τον Τσούτη, αλλά και τον Θωμά που ...πλάγιασε δίπλα του και με ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή ξάφνιασε τους πάντες κάνοντας το 0-1.

Στο 30' ο Λήλας έχασε τον Στρατή λόγω τραυματισμού, ενώ θα πρέπει να σημειώσουμε ότι η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους έγινε στο 11' όταν από καλή σέντρα του Κολιόπουλου έπιασε από καλή θέση την κεφαλιά ο Τρεπεκλής και η μπάλα έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη η ομάδα της Χαλκίδας μπήκε πιο δυναμικά. Στο 47' έχασε ευκαιρία με τον Λαζρι που απέκρουσε ο Μαντάς, αλλά στη συνέχεια ο Λάζρι βρήκε στόχο.

Ο πιο δραστήριος παίκτης του ΑΟΧ έπιασε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Θωμά και έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στην αντίθετη πλευρά από αυτή που ήταν ο Μαντάς γράφοντας το 1-1 στο 48'.

Με πολλές πάσες ο ΑΟΧ συνέχισε να έχει τον έλεγχο για ένα 20λεπτο περίπου, αλλά δεν έγινε επικίνδυνος ξανά για την εστία της ομάδας του Βασιλικού, η οποία ισορρόπησε μετά το 70' και βγήκε κι αυτή στην κόντρα.

Ομως, καμιά από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να κάνει γκολ. Ετσι το ματς έληξε ισόπαλο και δίκαια όπως εξελίχθηκε.

Διαιτησία: Κασομούλης, Πριόνας-Ιωάννου.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Γκούβερος, Τζάβρας (53′ λ.τ. Τόλης), Θωμάς, Τσούτης, Τσίμπος, Καραχάλιος (90’ Λιάσκος), Μπασινάς (60′ Μακαντάσης), Λάζρι, Τρεπεκλής (70′ Παλαιολόγος).

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Μαντάς, Κικίδης, Καραλής, Χαζαρίδης, Τζαφέρος (86′ Αγγελάκης), Λάμτσε, Παπίλας, Κούκα (95′ Ευαγγελινός), Στρατής (30′ λ.τ. Καρβελάς), Κανάνι, Αναγνώστου.