ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΣΚΕΠΑΣΤΗ 0-0: Μόνο το γκολ έλειπε στο καταπληκτικό β' ημίχρονο

8 Δεκεμβρίου 2019, 22:10
Δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι

Τόσο ο Ελλήσποντος όσο και η Σκεπαστή αποτελούν τις εκπλήξεις στο πρωτάθλημα και σήμερα πρόσφεραν ένα ωραίο ...ημίχρονο που μόνο γκολ δεν είχε κι έτσι το ματς ανάμεσά τους έληξε με λευκή ισοπαλία (0-0).

Το πρώτο 45λεπτο κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μπροστά στις δυο εστίες. Η Σκεπαστή καλά οργανωμένη στην άμυνα, είχε βεντούζες στα ατού των γηπεδούχων που ακόμη κι αν ξέφευγαν, τους χαλούσε τα σχέδια η καλή αλληλοκάλυψη των αντιπάλων .

Η ομάδα της Βορειοκεντρικής Εύβοιας προσηλωμένη πιο πολύ στην άμυνά της έκανε ελάχιστες επιθέσεις και σε μία απ' αυτές δημιούργησε και την πιο καλή ευκαιρία του ημιχρόνου, στο 44', όταν ο Ζουζουλής ξέφυγε από αριστερά, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε άουτ.

Το β' ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό.

Ο Ελλήσποντος που έψαχνε πιο πολύ με το διεμβολιστή του το Νικολάου να δημιουργήσει κινδύνους, άρχισε να βγάζει και σέντρες με σκοπό να εκμεταλλευτεί τους παίχτες με τα ψηλά κορμιά που διαθέτει.

Στο 54' η εξέδρα ...φώναξε γκολ, αλλά η κεφαλιά του Χύσκα βρήκε το εξωτερικό μέρος των διχτύων του Σωτηρόπουλου. Στην επόμενη επίθεση οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ και ο Μπούρικας σημάδεψε τον Γεωργίου που έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πάλι βγήκε άουτ.

Η Σκεπαστή, χωρίς να ξεχνά και τους αμυντικούς προσανατολισμούς της, και με τον Ι. Βασ. Θαλασσινό στο κέντρο της (δεν ξεκίνησε στην αρχική 11άδα) άρχισε να κινείται πιο δημιουργικά στη μεσαία γραμμή και κατάφερε να βρεθεί σε θέση βολής δυο φορές και επικίνδυνα.

Στο 61' ο Τόλης Γεωργόυ από το ύψος της περιοχής σούταρε, αλλά  η μπάλα κόντραρε και δεν βρήκε στόχο, ενώ δυο λεπτά αργότερα, πάλι από την ίδια θέση  ο Τηλιόπουλος έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Βασιλείου

Στο 65' Ανέστης και Γεωργίου βρέθηκαν φάτσα με τον Σωτηρόπουλο, μετά από σέντρα στην καρδιά της περιοχή του και ο Παναγιώτης  Γεωργίου που έπιασε την κεφαλιά την έστειλε πάνω στα χέρια του γκολκίπερ της Σκεπαστής.

Στο 75'  σε επικίνδυνη παράλληλη σέντρα, δεν προλαβαίνει ούτε ο Γεωργίου (αρχικά), ούτε ο Ανέστης  και περνάει ανεκμετάλλευτη κι αυτή η φάση για τους γηπεδούχους που βρέθηκαν κοντά στο γκολ δυο λεπτά μετά. Ο Κουζούλογλου μπήκε από πλάγια και υπό πίεση έπιασε δυνατό  σουτ  αλλά απέκρουσε ο Σωτηρόπουλος.

Κι εκεί που πίεζε ο Ελλήσποντος, παραλίγο να γινόταν το 0-1.

Στο 82' από ωραία εκτέλεση φάουλ του Ζουζουλή πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας ο Μαυρούτσικος αλλά στο σουτ που επιχείρησε αμέσως η μπάλα αποκρούστηκε από το κάθετο δοκάρι του Βασιλείου.

Ο Ελλήσποντος στο τελευταίο πεντάλεπτο εξαπέλυσε νέα επίθεση. Στο 87' σε κεφαλιά του Βαγγέλη Ανέστη η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι της Σκεπαστής.

Την ίδια τύχη είχε ένα δυνατό σουτ του Ντούμα δυο λεπτά μετά. Στην αντεπίθεση της Σκεπαστής δυνατό σουτ του Ανδρέου (παλι από το κέντρο της αντίπαλης άμυνας) δεν βρήκε στόχο.

Στο 91' ο Σωτηρόπουλος έγινε πάλι ...σωτήρας για τη Σκεπαστή, αποκρούοντας βολίδα του Ζάχου Κατσίμπρα.

Στην επίθεση της Σκεπαστής στη συνέχεια, ο Ανδρέου βρέθηκε μόνος στα πλάγια της περιοχής του Ελλσπόντου, αλλά καθυστέρησε και ...χάθηκε η υποψία απειλής από τους φιλοξενούμενους με την επέμβαση του Χύσκα

Αριστη η διαιτησία του Δημήτρη Καλαμάτα και των βοηθών του, Χριστίνας Κούκουρα και Χάρη Αντωνίου.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Ντούκα, Μπούρικας, Παν. Γεωργίου, Φτούλης (60′ Γιαλός), Χύσκα, Νικολάου, Κατσίμπρας, Κουζούλογλου, Ανέστης, Ντούμας.

ΣΚΕΠΑΣΤΗ 2005 (Στάθης Κατσικογιάννης): Σωτηρόπουλος, Ι. Θ. Θαλασσινός, Αγιασοφίτης, Καλλίτσης, Ν.-Δ. Καψάλας, Μαυρούτσικος, Αποστ. Γεωργίου, Τηλιόπουλος, Καρατζούδης (54′ Ι. Β. Θαλασσινός), Θαν. Θαλασσινός (84′ Ανδρέου), Ζουζουλής.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ: Περιμένει στο ακουστικό του...

[19/02/2020 - 18:42]

Εξωαγωνιστικά και ...αγωνιστικά εμπόδια στο δρόμο των κυανόμαυρων. ...περισσότερα

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Βράβευση και πρωτιά για τη Θέτιδα Γαραντζόγιαννη

[19/02/2020 - 17:02]