ΑΙΔΗΨΟΣ-ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ: Πώς οι Αμαρύνθιοι έριξαν κατηγορία τους Βόρειους πριν από 34 χρόνια

14 Δεκεμβρίου 2019, 00:35
Η παραδοσιακή συντaγή της αγωνιστικής στην Α' ΕΠΣΕ με τις δυο νίκες των Λουτρών μετά το μπαράζ.

Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη παραδοσιακή συνταγή στην ερχόμενη αγωνιστική της Α' ΕΠΣΕ και γι' αυτό θυμόμαστε τις αναμετρήσεις μεταξύ δυο ομάδων που συναντήθηκαν μόλις δυο χρονιές στα πλαίσια της ίδιας κατηγορίας και μια φορά σε μπαράζ ...ζωής ή θανάτου.

Ο λόγος για τον αγώνα Αιδηψός-Αμαρυνθιακός που βρέθηκαν για πρώτη φορά αντιμέτωποι σαν ομάδες Α' κατηγορίας Εύβοιας το 1985, Ιούνιο μήνα, σε ένα ματς-μπαράζ που η διάρκειά του ήταν 120 λεπτά, και στόχος ήταν η παραμονή στους "μεγάλους".

Την περίοδο 1984-1985 ολοκληρωνόταν η αναδιάρθρωση στην Α' ΕΠΣΕ. Σταματούσε, δηλαδή, να γίνεται σε ομίλους και από την επόμενη σεζόν (1985-86) θα διεξαγόταν σε έναν όμιλο, κάτι που συνεχίζεται μέχρι σήμερα.

Αιδηψός και Αμαρυνθιακός είχαν τερματίσει στην 8η θέση του Βόρειου και Νότιου ομίλου αντίστοιχα, ανάμεσα σε 16 ομάδες έκαστος. Κανονικά παρέμεναν και οι δυο στην κατηγορία του ενός ομίλου, αλλά υποβιβάστηκε, τότε, από τη Δ' Εθνική ο Ηρακλής Ψαχνών και μια ομάδα από τις δυο έπρεπε να πάρει το δρόμο του υποβιβασμού.

Το μπαράζ ορίστηκε να γίνει στις 9 Ιουνίου 1985 στο γήπεδο Προκοπίου και διεξήχθη μέσα σε πολύ αθλητικά πλαίσια, σύμφωνα με όσα είχε γράψει η "Ευβοϊκή Γνώμη" εκείνη την εποχή.

Η Αιδηψός ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του 90λεπτου που έληξε χωρίς γκολ. Ο Αμαρυνθιακός ...κράταγε δυνάμεις για την παράταση και χτύπησε δυο λεπτά πριν τη λήξη της.

Στο 118', ο Μπουλίος πέτυχε το μοναδικό γκολ του ματς, με το οποίο κράτησε όρθιο τον Αμαρυνθιακό κι έστειλε στη Β' ΕΠΣΕ την Αιδηψό, ύστερα από 7 χρόνια παραμονής στην Α' κατηγορία.

Με τη νικήτρια είχαν παίξει οι Συρμακέζης, Σακκής, Σταμέλος, Μπουλίος, Αργύρης, Καρβούνης, Καραβάς, Σιλβέστρος, Κορρός (68' Κεφαλάς), Αποστόλου και Μοίρος (στη φωτό κάτω ο Αμαρυνθιακός εκείνης της εποχής).

ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ

Οι δυο ομάδες ξαναβρέθηκαν μετά από 10 χρόνια στο μεγάλο πρωτάθλημα και στο γήπεδο της Αιδηψού. Το ματς είχε αναβληθεί λόγω κακοκαιρίας και έγινε στις 25 Γενάρη 1995, ημέρα Τετάρτη.

Η Αιδηψός ...πήρε τη ρεβάνς κερδίζοντας 1-0, έχοντας στη σύνθεσή της και τον αείμνηστο Σωκράτη Φώτου, που έγινε, μετέπειτα, και πρόεδρος της ομάδας, καθώς και τους Χατζηαβράαμ, Ανδρίτσο, Φεργαδιώτη, Χασανδρινό, Τσακίρογλου, Μακαντάση, Ράπτου, Τσαπρούνη, Τερερέ, Δ. Φώτου και τον Μηλόπουλο που είχε πετύχει και το γκολ του αγώνα.

Στο β' γύρο και στην τελευταία αγωνιστική η Αιδηψός, έχοντας ήδη υποβιβαστεί, δεν πήγε στην Αμάρυνθο, όπου έπαιξαν, για πρώτη φορά σ' αυτό το γήπεδο, τον Οκτώβρη του 1996 και κέρδισε 2-1 ο Αμαρυνθιακός.

Στη ρεβάνς του Β' γύρου, η Αιδηψός κέρδισε 4-2 τον Αμαρυνθιακό την Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 1997. Χατ-τρικ είχε σημειώσει ο Παυλάκης, ενώ είχε πετύχει γκολ και ο σημερινός πρόεδρος της ομάδας των Λουτρών, ο Γιώργος Παπουτσής.

Η ομάδα του είχε προηγηθεί 2-0 και ισοφάρισαν σε 2-2 οι Αποστόλου, Σκαρλάς για τους Αμαρύνθιους, που είχαν πάει στην Αιδηψό χωρίς τους Κατσή, Ζήση, Μπαρμπούνη, οι οποίοι είχαν συμπληρώσει κάρτες (ναι ... τότε ίσχυαν οι κίτρινες και στο τοπικό).

Ο Παπουτσής ευστόχησε σε πέναλτι στο 65' κι έκανε το 3-2 για ν' ακολουθήσει άλλο ένα γκολ από τον Παυλίδη και να ολοκληρωθεί η νίκη της Αιδηψού.

Σχεδόν 23 χρόνια μετά, οι δυο ομάδες έχουν δώσει ξανά ραντεβού την Κυριακή στο γήπεδο της Αιδηψού, στις 3.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 1-2: Έξω πάει καλά και ...θυμάται παλιά διπλά

[19/01/2020 - 21:09]

Ο Τσουμάνης μπήκε αλλαγή στο 18' και έγραψε το όνομά του στην ιστορία του ματς. ...περισσότερα

ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ΣΚΕΠΑΣΤΗ 1-1: Δεν έγινε το 0-2 και ισοφάρισε ο Τσαλιαγκός στο 92'

[19/01/2020 - 19:46]

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από το Ζουζουλή στο 89' - Πολύ ωραίο γκολ από το νεαρό Παναγιώτου ...περισσότερα

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΛΗΛΑΣ 4-1: Τον λάβωσε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες

[19/01/2020 - 19:25]

Οι Λαμψακιώτες έσπασαν την κακή παράδοση που είχαν κόντρα στους Βασιλικαριώτες. ...περισσότερα