ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ-ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ 1-1: Κυνήγησαν τη νίκη, αρκέστηκαν στην ισοπαλία

22 Δεκεμβρίου 2019, 18:50
Στο ματς έπαιξε ...μπάλα κι ο δυνατός αέρας.

Στο ισόπαλο 1-1 αρκέστηκαν Δόξα και Αμαρυνθιακός στο Προκόπι, μία ισοπαλία που μάλλον είναι άβολη και για τους δύο, αφού αμφότεροι κυνήγησαν το τρίποντο στην προσπάθεια που κάνουν να ξεφύγουν από τις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Να σημειώσουμε ότι ο Αμαρυνθιακός στα τρία τελευταία ματς μακριά από την έδρα του έχει μαζέψει 7 βαθμούς, αφού πήρε διπλό σε Ευβοϊκό και Αιδηψό, ενώ σήμερα έφυγε με το βαθμό από τη φωλιά των μαυραετών.

Για τη Δόξα ήταν η δεύτερη διαδοχική ισοπαλία μέσα στο Προκόπι μετά το Χ (1-1) κόντρα στην Ερέτρια.

Το ματς είχε ...και πολύ αέρα, ο οποίος ήταν ευνοϊκός για τον Αμαρυνθιακό στο πρώτο ημίχρονο, όμως, η πρώτη φάση ανήκε στο Προκόπι όταν ο Βαλάντης Αλεξίου έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά Αγγελος Κοντραζίου απέκρουσε εκπληκτικά στο 16'.

Ακολούθησε μία καλή ευκαιρία για τον Αμαρυνθιακό με τον Αντώνη Μυρτέζα στο 21', το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Αλατζάς.

Ομως, στο 38' ο τερματοφύλακας του Προκοπίου δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε δυνατό σουτ του Παριανού έξω από την περιοχή. Η μπάλα πήρε δύναμη και ...από τον αέρα, και κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων για να γίνει το 0-1, ενώ ο Μυρτέζα έχασε κι άλλη μια καλή ευκαιρία λίγο μετά το γκολ.

Η ισοφάριση ήρθε στο 68' όταν από σέντρα που έγινε στα καρέ του Αμαρυνθιακού, δεν έκανε καλή έξοδο ο Κοντραζίου και ο Τσούπρος, που έγινε "παραλήπτης" της μπάλας, ανενόχλητος έκανε το 1-1.

Πέραν του γκολ πάντως, ο Αμαρυνθιακός φύλαξε σχετικά καλά τα νώτα του στο β' ημίχρονο, παρότι είχε αντίθετο τον αέρα.

Διαιτησία: Πόγκας, Κωνστάντιος-Αργύρης

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ (Γ. Κουτσουφλάκης): Αλατζάς, Γ-Δ. Μορφούλης, Περήφανος, Μακρής, Τσούπρος, Γκίκας, Καλλάης, Μάλλιαρης, Κανελλόπουλος (92' Παπατσούλης), Αλεξίου (67' Τζαφεράι), Θ. Μορφούλης.

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Γ. Κρόκος): Αγγ. Κοντραζίου, Σεφερλής, Μ. Καρλατήρας, Λ. Καρλατήρας, Ξουρής, Αλεξίου, Ρουμπής (63' Αλ. Κοντραζίου), Παριανός, Ζουρμπουλής (80' Αργύρης), Α. Μυρτέζα, Ζάνιος.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]