ΑΙΔΗΨΟΣ-ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 5-1: Πεντάστερη με πέντε διαφορετικούς σκόρερ

5 Ιανουαρίου 2020, 20:05
Ανάμεσά τους και ο Στεργίου που επέστρεψε από τα Ψαχνά.

Από τις 17 Νοέμβρη (9η αγωνιστική) είχε να νικήσει η ομάδα της Αιδηψού (1-2 στην Τριάδα) και σήμερα στο πρώτο ματς του 2020, όχι μόνο επέστρεψε στις νίκες, αλλά ήταν και ...πεντάστερη, με πέντε διαφορετικούς σκόρερ στο 5-1 επί του Λήλα, που έγινε κάτω από συνεχή βροχή.

Να σημειώσουμε ότι τις τελευταίες σεζόν (2015-16, 2017-18 και 2018-19) που η Αιδηψός αγωνίζεται στην Α' ΕΠΣΕ, δεν είχε νικήσει το Λήλα, ούτε στην έδρα της, ούτε στο Βασιλικό. Πέρσι, μάλιστα, είχε χάσει στην Αιδηψό με 4-1.

Σήμερα, όμως, ήταν αλλιώς...

Στο 14' ο Γλύκος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και έκανε το 1-0, σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο.

Στο β' ημίχρονο η Αιδηψός ήταν αυτή ...ποταμός και όχι ο Λήλας.

Στο 55' ο Φώτου έκανε το 2-0, αλλά στο 58' ο Στρατής μείωσε σε 2-1, μετά από λάθος του Κυριακού.

Από 'κει και πέρα, μέσα σε 16 λεπτά οι γηπεδούχοι σκόραραν άλλες τρεις φορές και μετέτρεψαν το ματς σε περίπατο.

Στο 69' ο Ιντριντ Μπιμπάι έκανε το 3-1 με ένα φοβερό σουτ που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 73' ο Αργύρης Στεργίου -που γύρισε πριν λίγες μέρες από τα Ψαχνά- έκανε το 4-1.

Το τελικό 5-1 έγραψε στο 85' ο Αναστασιάδης, όταν βρέθηκε έξω από την περιοχή του Πρίνου κι έπιασε ένα δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα (η μπάλα κόντραρε και σε σώμα αμυντικού).

Διαιτησία: Βελέντζας, Τσιφλάκος-Κελεπούρης.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Θανάσης Γουρνάς): Κυριακού, Β.- Α. Σαββόπουλος, Α. Μπιμπάι, Γιουκάι, Γλύκος, Αναστασιάδης (86′ Καππές), Μακρής, Ν. Αναγνώστου (70′ Αθανασίου), Φώτου (80′ Καπλανάι), Ι. Μπιμπάι, Στεργίου (86′ Δ.- Α. Σαββόπουλος).

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Πρίνος, Κικίδης, Καραλής, Χαζαρίδης, Τζαφέρος, Αγγελάκης (88′ Πρίφτι), Παπίλας, Βαγγέλη (70′ Γιουνάι), Στρατής, Κούκα, Αναγνώστου.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]