ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ-ΜΙΑΟΥΛΗΣ ΦΥΛΛΩΝ 2-1: Του έκοψε το δρόμο από την άσπρη βούλα

11 Ιανουαρίου 2020, 17:49
Δύο γκολ ο Γκιόσι και ένα ο Δ. Τρίκκας.

Η Προποντίδα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της πρεμιέρας του 2ου ομίλου της Β' Κατηγορίας, καθώς νίκησε με 2-1 τον Μιαούλη Φύλλων στο Πάρκο του Λαού, παρουσία πολλών φιλάθλων.

Η "Μπάρτσα" ...εκτέλεσε τους φιλοξενούμενους με δύο γκολ του Γκιόσι από την άσπρη βούλα.

Ο Μιαούλης μείωσε το σκορ, προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε.

Πιο κινητικοί ήταν στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, είχαν την κατοχή και μετέφεραν με στατικές φάσεις το παιχνίδι στα καρέ του αντιπάλου, που έχασε, όμως, δύο πολύ καλές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Κότσαρη.

Στο 39' ο Μιαούλης έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σαλεμάι και πέντε λεπτά αργότερα (44') η Προποντίδα κέρδισε -καθαρό- πέναλτι με τον Κοτσαλά.

Ο πρώτος σκόρερ των Χαλκιδέων και της κατηγορίας Γκιόσι με ψύχραιμο σουτ έκανε το 1-0.

Στο β' ημίχρονο η Προποντίδα συνέχισε να έχει την υπεροχή και κατάφερε πάλι με πέναλτι του Γκιόσι στο 61' να πάρει ισχυρό προβάδισμα με 2-0.

Ενα πέναλτι, αμφισβητούμενο, που προκάλεσε ...έκρηξη στην ομάδα του Μιαούλη, με τον διαιτητή Κηρύκο να δέχεται έντονα παράπονα.

Νωρίτερα (54'), με δέκα παίκτες έμεινε και η Προποντίδα λόγω αποβολής του Μωραϊτη, ενώ στο 71' ο Δ. Τρίκκας που μπήκε στο ματς αλλαγή, με ωραία κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και "ξανάβαλε" τον Μιαούλη στην διεκδίκηση του ματς.

Ο Μιαούλης επιχείρησε να ανέβει ψηλά για να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά η Προποντίδα σε 3-4 περιπτώσεις βγήκε στην κόντρα, αλλά οι παίκτες της ήταν απελπιστικά άστοχοι στο τελείωμα των φάσεων, με τον γκολκίπερ Μίχο επίσης, να πραγματοποιεί πολύ καλές επεμβάσεις.

Το 2-1 δεν άλλαξε και έτσι η Προποντίδα έβαλε "στοπ" στον Μιαούλη, στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα των Φύλλων να ...τσεκάρει μία εκ των δύο πρώτων προνομιούχων θέσεων, που οδηγούν στην Α' ΕΠΣΕ.

Φυσικά, υπάρχει ακόμη πολύς δρόμος, αλλά ο Μιαούλης υπέστη την τρίτη διαδοχική ήττα και έχει χάσει πολύτιμο έδαφος.

Διαιτησία: Κηρύκος, Σπανός-Κελεπούρης.

ΑΕ ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ (Σκόνδρας): Κουσκούτης, Αναγνώστου, Χρυσοστάλης, Μωραϊτης, Φρυγανάς, Σταθόπουλος, Στούπας, Κοτσαλάς (74' Σιμιτζής), Γκιόσι, Δουρμούσογλου (70' Σούλκα), Βελούσι (86' λ.τρ. Πάλλης).

ΜΙΑΟΥΛΗΣ ΦΥΛΛΩΝ (Μάλαμας): Μίχος, Μπασούκος (54' Δ. Τρίκκας), Καρατζής, Ζαχαριάς, Τζίτζιρας, Ρούσσος, Κατσαρής, Πόγκας (74' Παργιανός), Κ. Τρίκκας, Σαλεμάι, Παναγιώτου.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]