ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 3-1: Συνήλθε και στις νίκες επανήλθε

25 Ιανουαρίου 2020, 18:47
Με ανατροπή, συνέχισε τη νικηφόρα παράδοση.

Επέστρεψε στις νίκες ο Λήλας, όντας βελτιωμένος σε σχέση με προηγούμενα ματς, όπου υπέστη βαριές ήττες σε Αιδηψό και Λάμψακο.

Σήμερα νίκησε με 3-1 τον Ολυμπο και συνέχισε τη νικηφόρα παράδοση κόντρα στην ομάδα από το Γυμνό.

Στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στο Βασιλικό κέρδιζε πάντα ο Λήλας.

2018-19: 1-0 (με αυτογκόλ Κουτσαυλή).

2017-18: 3-1 (με σκόρερ τον Καραχάλιο και τους ...Αγγελάτους, τον Γιώργο και τον Δημήτρη).

2016-17: 3-2 (με γκολ του Μαστροκώστα, του Γίγα και του Βαγγέλη Αυλωνίτη).

2013-14: 4-0 (σκόρερ οι Γκούμας 2, Αγραφιώτης, Χαλιώτης).

2012-13: 3-2 (Αγραφιώτης 2 γκολ και Λ. Μαραγκός).

Το 2011 είχε νικήσει ο Ολυμπος 2-1 (και τα δυο γκολ είχε σημειώσει ο Κ. Ρόγκας).

Σήμερα ο Ολυμπος προηγήθηκε στο παιχνίδι, αλλά ο Λήλας αντέδρασε και πήρε δίκαια τη νίκη.

Εγινε ανοιχτό ματς, με τον Ολυμπο να είναι πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο β' ημίχρονο ο Λήλας ήταν αυτός που έλεγξε τον ρυθμό.

Ο Ολυμπος δεν απέφυγε τα αμυντικά λάθη και ο Λήλας δεν τον συγχώρεσε.

Με μεγάλες μπαλιές στον Τρεγκάι προσπάθησε να αιφνιδιάσει στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπος, αλλά στην πορεία έβαλε την μπάλα κάτω και προσπάθησε από τον άξονα να δημιουργήσει ρήγματα, με τετράδα μπροστά, τους Τρεγκάι, Χρήστο Ζουρμπουλή, Κοτρογιάννη και Σταματούκο και στο κέντρο να δεσπόζει ο Ντούρμας.

Ο Λήλας είχε τον νεοαποκτηθέντα Λούρο στο κέντρο και τον Κικίδη προωθημένο.

Την πρώτη μεγάλη φάση την ...απώλεσε ο Ολυμπος όταν από μία κόντρα του Ντούρμα η μπάλα έφτασε στον Ζουρμπουλή που βγήκε τετ α τετ με τον Μαντά, αλλά σούταρε άουτ.

Στο 13', όμως, από ένα κόρνερ του Κοτρογιάνη, η μπάλα βρήκε τον Κικίδη (αυτογκόλ) και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Μαντά για το 0-1.

Ο Λήλας απάντησε άμεσα, καθώς στο 18' από κάθετη πάσα, ο Κηρόπουλος απέκρουσε αρχικά πλασέ του Κικίδη, όμως, η μπάλα έφτασε στον εξαιρετικό σήμερα, Κούκα, ο οποίος με σουτ στην κενή εστία (ο Κηρόπουλος ήταν εξουδετερωμένος) λίγο έξω από την περιοχή έκανε το 1-1.

Ο Ολυμπος δεν πτοήθηκε και συνέχισε να έχει καλή κυκλοφορία, αλλά και ο Λήλας προσπαθούσε οργανωμένα να χτίσει τις επιθέσεις του.

Σε μία απ' αυτές ο Κούκα από δεξιά έκανε ένα γύρισμα στην περιοχή, η άμυνα του Ολυμπου βρέθηκε σε ανισορροπία και ο Αναγνώστου με δυνατό σουτ από κοντά έκανε το 2-1.

Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Ο Ολυμπος δεν κατάφερε να ξεδιπλώσει τις επιθετικές του αρετές, ενώ ο Λήλας ήταν αποτελεσματικός αμυντικά και κατάφερνε με σχετική ευκολία να κρατήσει τους φιλοξενούμενους μακριά από την εστία του Μαντά.

Λίγο πριν την τελική ευθεία ο Ολυμπος, όμως, έχασε μία πολύ σημαντική ευκαιρία, για να φέρει το ματς στα ίσια, μετά από φάση διαρκείας.

Στην εξέλιξη της φάσης (στο 80') η μπάλα έφτασε στον Κώστα Αναγνώστου στη δεξιά πλευρά, ο νεαρός εξτρέμ έκανε μία κούρσα στο ανοιχτό γήπεδο, έφτασε απέναντι από τον Κηρόπουλο και με υποδειγματικό σουτ-πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Διαιτησία: Χουλιαράς, Ιωάννου-Αντωνίου.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Ταυταρίδης): Μαντάς, Ευαγγελινός, Καραλής (94' Γκινάι), Χαζαρίδης, Τζαφέρος, Αγγελάκης, Παπίλας, Λούρος, Κικίδης, Κούκα (90' Πρίφτι), Αναγνώστου.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Κοντογιάννης): Κηρόπουλος, Μπαρώτας (56' Τσουμάνης), Π. Καρλατήρας, Κ. Κολιόπουλος, Γιωρ. Αυλωνίτης, Χρ. Ζουρμπουλής (60' Σπ. Αργύρης), Ντούρμας, Κηρύκος, Κρ. Τρεγκάι, Κοτρογιάννης, Σταματούκος.