ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ-ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ 1-1: Δεν χάνει ...και με 10 παίκτες

25 Ιανουαρίου 2020, 19:00
Αποβλήθηκε ο Μπαλόζι των γηπεδούχων - Εχασαν πέναλτι οι Αλιβεριώτες

Δεν κέρδισε τον Ταμυναϊκό στα Ψαχνά ο πρωτοπόρος της Α' ΕΠΣΕ Ηρακλής, αλλά δεν έχασε κιόλας, διατηρώντας το αήττητο στο φετινό μαραθώνιο και ακόμη, τη διαφορά των 13 βαθμών από την ομάδα του Αλιβερίου που έπαιζε σχεδόν για ένα ημίχρονο με αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω αποβολής του Μπαλόζι. Οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1, σκορ με το οποίο είχε λήξει και το ματς του Α' γύρου.

Πιο δυνατά μπήκε ο Ηρακλής και ήταν αυτός που προηγήθηκε στο σκορ στο 8'. Ο Σκριβάνος εκτέλεσε κόρνερ και ο Θεόφιλος Σπανός που είχε προωθηθεί ...βλέποντας ένα κενό στην άμυνα του Ταμυναϊκού, έκανε ανενόχλητος το 1-0.

Ο Ταμυναϊκός έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει δυο λεπτά αργότερα. Ο Γιάννης Λάμπρου κερδίζει πέναλτι από τον Μπαλόζι. Αναλαμβάνει αν το εκτελέσει ο Σίμωσης, αλλά ο Μπιμπάι πέφτει σωστά στη γωνία και μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 21' ο Μήτρου μόνος από δεξιά σουτάρει άτσαλα και χάνει την ευκαιρία να προηγηθεί ο Ηρακλής που ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά του ματς.

Οι φιλοξενούμενοι με πολλά τρεξίματα στη συνέχεια από τους κεντρώους παίκτες και με καλή αμυντική διάταξη, πήρε την πρωτοβουλία, αλλά επιθετικά ...σκόνταφτε στην καλή άμυνα του Ηρακλή.

Τελικά στο 44' ο Γιάννης Λάμπρου βρήκε κι αυτός ...κενά μέτρα λίγο έξω από την περιοχή των γηπεδούχων και με ένα σουτ αιφνιδίασε τον Μπιμπάι, που είχε μια πολύ καλή παρουσία κάτω από τα δοκάρια.

Ενα λεπτό αργότερα ο πορτιέρο του Ηρακλή έπεσε στα πόδια του Γιαντόμ που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση κι έσωσε την εστία του. Ομως, η μπάλα κατέληξε στον αμαρκάριστο Σπυράκη που έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την  μπάλα άουτ.

Στο β' μέρος και στο 52' αποβλήθηκε ο Μπαλόζι, αλλά εκεί που όλοι νόμιζαν ότι ο Ταμυναϊκός θα συνεχίσει να έχει τα ηνία του ματς, οι παίκτες του Ηρακλή έβγαλαν πάθος, έστρωσαν το κέντρο τους με την είσοδο του Γκαράνη και έγιναν αυτοί απειλητικοί.

Επαιξαν καλύτερα κι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 2-1 με τον Γκάβαλη στο 74'. Ο παίκτης του Ηρακλή βρέθηκε ...φάτσα με τα δίχτυα αλλά και αρκετούς αντιπάλους. Προσπάθησε με προσποιήσεις να δει καλύτερα την εστία και όταν σούταρε τελικά ο Δήμου πάνω στη γραμμή έδιωξε την μπάλα και δεν έγινε το 2-1.

Στα τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Βρέττου δεν βρήκε στόχο κι έτσι ...διατηρήθηκε και το αήττητο του Ηρακλή

Σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα θεωρείται δίκαιο σε ένα ματς από δυο ομάδες που έδειξαν ποιότητα και στο τέλος όλοι, αντίπαλοι και μη, ευχήθηκαν καλή συνέχεια.

Διαιτησία: Φώτης, Κωνστάντιος-Τσιφλάκος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Θανάσης Μεθενίτης): Μπιμπάι, Ζουλιώτης, Τσατσαρώνης, Μπαλόζι, Ρεπετσάς, Τσολάκος, Σταματάκος (90′ Μπατζέλης), Σπανός, Γκάβαλης (69′ Μαναρίτσας), Π. Δημ. Σκριβάνος (54′ Γκαράνης), Μήτρου (72′ Παν. Λαμπρ. Σκριβάνος).

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Αντωνόπουλος): Μητακίδης, Δήμου, Πιλάτης, Βελαέτης, Βασ. Αναστασίου, Μεταξάς (84′ Πόμαρες), Γιαντόμ, Σπυράκης (66′ Ζαχαριάς), Σίμωσης, Λάμπρου, Βρέττος.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]