ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 2-3: Τεράστιο διπλό για το καμάρι της Λαμψάκου

25 Ιανουαρίου 2020, 19:50
Εχασε πέναλτι ο ΑΟΧ, με δέκα παίκτες τέλειωσε το ματς ο Ελλήσποντος.

Μεγάλο διπλό (2-3) στη Χαλκίδα επί του ΑΟΧ πήρε ο Ελλήσποντος, σε ένα ματς με πέντε γκολ, αρκετές φάσεις, χαμένο πέναλτι, αποβολή και δυνατές συγκινήσεις.

Δύο ομάδες που αρέσκονται να παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο συναντήθηκαν στο Στάδιο της Χαλκίδας κι ο Ελλήσποντος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 16'.

Μετά από μία σέντρα που έγινε από αριστερά, ο γκολκίπερ Αγριόδημος δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα, κι από κοντά ο Βαγγέλης Ανέστης που καιροφυλακτούσε έκανε το 0-1.

Προς τιμήν του ο Ανέστης, που έχει φορέσει τη φανέλα του ΑΟΧ δεν πανηγύρισε το γκολ.

Ο ΑΟΧ έβγαλε πολύ γρήγορα αντίδραση και τρία λεπτά αργότερα (19') έφτασε στην ισοφάριση με γκολ του νεαρού Λιάσκου για το 1-1.

Στο 33' ο Ελλήσποντος ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ με γκολ του Παναγιώτη Γεωργίου, που έκανε το 1-2.

Στο 39' ο ΑΟΧ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Γιάννης Θωμάς αστόχησε από την άσπρη βούλα, στέλνοντας την μπάλα ...δοκάρι κι έξω.

Στο β' ημίχρονο ο ΑΟΧ ανέβασε στροφές και πίεσε τον Ελλήσποντο και στο 66' η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε.

Μετά από σαραντάρα μπαλιά του Θωμά στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Μάριος Καραχάλιος κατέβασε την μπάλα και με ψύχραιμο σουτ από δεξιά έκανε το 2-2.

Μετά την ισοφάριση ο ΑΟΧ ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή του, ήταν καλύτερος από τον Ελλήσποντο, αλλά δεν κατάφερε να βγάλει φάσεις και να φτάσει στην ολική ανατροπή. Και τελικά το ...πλήρωσε, μολονότι ο Ελλήσποντος από το 76' έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Χύσκα.

Στο 78' ο Ελλήσποντος κέρδισε κόρνερ, και ο Κατσίμπρας με κεφαλιά μετά από όχι και τόσο καλή έξοδο του Αγριόδημου, έκανε το 2-3.

Στο 83' ο Θεόφιλος Μπασινάς για τον ΑΟΧ βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά σούταρε άουτ.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΑΟΧ άγγιξε την ισοφάριση, αλλά ο Καραχάλιος δεν βρήκε ...γεμάτο το σουτ που επιχείρησε και ο Βασιλείου μπλόκαρε σταθερά.

Ετσι, οι Λαμψακιώτες πέτυχαν ιστορική εκτός έδρας νίκη επί του ΑΟΧ, τη δεύτερη φετινή, καθώς είχαν νικήσει και στο γήπεδο Λαμψάκου στον πρώτο γύρο.

Διαιτησία: Γκάτσος, Κούκουρα-Κελεπούρης.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Τζάβρας, Γκουβέρος, Τόλης, Θωμάς, Τσούτης, Κολιόπουλος, Λάζρι, Λιάσκος (46' Μπασινάς), Καραχάλιος, Τρεπεκλής.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Γιαλός, Φτούλης (60' Νικολάου), Γεωργίου, Ντούκα, Χύσκα, Νάνος, Κατσίμπρας, Κουζούλογλου, Ανέστης (93' Κουσερής), Ντούμας.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]