ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 0-0: Λευκή ισοπαλία σε ...λευκή ζώνη

1 Φεβρουαρίου 2020, 18:30
Δεν εκμεταλλεύτηκαν τις φάσεις που δημιούργησαν.

Σε γειτονική έδρα κοντραρίστηκαν σήμερα οι δύο γείτονες Αμαρυνθιακός και Απόλλων Ερτέτριας.

Το ματς έγινε στη ...λευκή ζώνη του γηπέδου Γυμνού και το αποτέλεσμα που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων ήταν η λευκή ισοπαλία, ένα αποτέλεσμα που διατηρεί σε εξαιρετικά επισφαλή θέση (13η) τον Απόλλωνα, ισόβαθμο με τον Ολυμπο, ο οποίος παίζει αύριο στο ίδιο γήπεδο με την ομάδα του ΑΟ Χαλκίς.

Στο σημερινό ματς ο Αμαρυνθιακός έδειξε εξαρχής περισσότερη διάθεση και ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, όπου δημιούργησε απειλητικές καταστάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία, ενώ είχε και δοκάρι με τον Μυρτέζα.

Είναι ενδεικτικό ότι με την έναρξη του β' 45λεπτου, ο Γιάννης Καρβέλης έκανε τρεις αλλαγές με στόχο να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του.

Στην επανάληψη κόπασε ο ρυθμός των γηπεδούχων. Υπήρξε ισορροπία στο ματς, αλλά καμιά ομάδα δεν δημιούργησε κάποια σημαντική φάση μέχρι το 70'.

Στο επόμενο 10λεπτο ο Αμαρυνθιακός ανέβασε και πάλι στροφές και είχε δύο επικίνδυνα σουτ με τους Κοντραζίου και Μυρτέζα, τα οποία, όμως, δεν κούνησαν τα δίχτυα της εστίας του Ερμή Τόρα, ο οποίος βρέθηκε αντίπαλος με τον αδερφό του, Γκέρσι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλων ήταν αυτός που αναθάρρησε και παραλίγο να ...φέρει τούμπα την εικόνα του ματς και να κατακτήσει και τη νίκη, χάνοντας δύο αξιόλογες ευκαιρίες με τον Δημήτρη Μπασούκο και τον Γιάννη Μώρο.

Τελικά, το 0-0 δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες έβαλαν στο σακουλάκι τους από ένα βαθμό.

Να σημειώσουμε ότι ο Αμαρυνθιακός σαν γηπεδούχος έχει καταφέρει να κερδίσει τον Απόλλωνα μόνο δυο φορές (διαβάστε με κλικ ΕΔΩ) με ενδιαφέροντα στοιχεία της προϊστορίας των αγώνων μεταξύ των δυο ομάδων.

Διαιτησία: Γκάτσος, Κελεπούρης-Παππάς.

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Γ. Κρόκος): Σακκής, Ζάνιος, Μ. Καρλατήρας, Λ. Καρλατήρας, Ξουρής, Σ. Μυρτέζα, Αντ. Μυρτέζα, Νάτσης (74' Αλεξίου), Γκέρσι Τόρα, Κοντραζίου, Κιμουλιάτης (46' Αργύρης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (ιω. Καρβέλης): Ερμής Τόρα, Μετσανάι, Πετράκης (46' Λάμπρου), Σμπιλήρης, Μπισμπικόπουλος, Αντζέλι, Μώρος, Σταματάκος (46' Νόνας), Παντελής (46' Μουτουσίδης), Μπασούκος, Ρούσσος (78' Τρεγκάι).

(Φωτογραφία: Facebook ΑΟ Αμαρυνθιακός).