ΑΡΤΑΚΗ-ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ 2-1: Ο Σπανός ήταν εκεί την κατάλληλη στιγμή

2 Φεβρουαρίου 2020, 18:10
Πολύτιμο τρίποντο στη μάχη για την παραμονή

Με σκόρερ τον Κώστα Σπανό που βρέθηκε την κατάλληλη στιγμή εκεί που έπρεπε και δεν λάθεψε, ο ΑΟΝΑ κέρδισε 2-1 τον Αχαρναϊκό στην Αρτάκη και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο στη μάχη που δίνει για την παραμονή στη Γ΄ Εθνική.

Οι νικητές ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς απέναντι σε μια ομάδα με αρκετούς νεαρούς παίκτες που έπαιξαν με πάθος για να διεκδικήσουν το ...καλύτερο.

Στο σκορ προηγήθηκε ο ΑΟΝΑ στο 45' όταν σε σουτ του Τσίγκα η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και στην επιστροφή της ο Σπανός πλάσαρε κάνοντας το 1-0.

Ισοφάρισαν οι Μενιδιάτες με τον Σχουλλή στο 58' που εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων και με σουτ έκανε το 1-1.

Το τελικό 2-1 έγινε στο 80' όταν σε προβολή του Λούκα ο τερματοφύλακας του Αχαρναϊκού δεν μπόρεσε να διώξει, ο Λούκας πεσμένος γύρισε την μπάλα προς τον επερχόμενο Σπανό κι αυτός την έσπρωξε στα δίχτυα, σκοράροντας για δεύτερη φορά.

Ο ΑΟΝΑ που είχε εκτός πάγκου τον προπονητή του κ. Γκόφα (ειχε αποβληθεί στο ματς στην Παλλήνη), αλλά και εκτός 11άδας το κεντρικό δίδυμο (Καραμπάς-Μπελίτσος) της άμυνας (τους αντικατέστησαν Πατερίτσας και Μιχελής), έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη πιο άνετα.

Μόλις στο 6' ο Τσούτσης ξέφυγε από δεξιά κι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ και δυο λεπτά αργότερα ο Σπανός έπιασε την κεφαλιά, αλλά πάλι η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 29' ο τερματοφύλακας Γκλότσος απέκρουσε δυνατό σουτ του Σπανού στην κλειστή γωνία και στο επόμενο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Ντελέκου η μπάλα βρήκε στο πάνω μέρος του δοκαριού.

Στο 39' σε σουτ του Ντελέκου από πλάγια, ο Δουμουράς έδιωξε πάνω στη γραμμή και στο 42' έγινε η μοναδική φάση από πλευράς φιλοξενούμενων.

Ο Παπαθανασίου έπιασε το σουτ και ο Ναβροζίδης με εκπληκτική απόκρουση δεν ...άφησε τον Αχαρναϊκό να προηγηθεί.

Στο 50' ο Τσίγκας ξέφυγε από δεξιά έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Αχαρναϊκού κράτησε το 1-0. Το ίδιο έκανε και σε σουτ του Ντελέκου από καλή θέση στο 54'.

Δυο λεπτά μετά το 1-1 ο Ντελέκος έκλεψε από τον τερματοφύλακα και από τη γραμμή του άουτ και πολύ πλάγια σούταρε στην ανυπεράσπιστη εστία, χωρίς να βρει στόχο.

Στο 66' σε κεφαλιά του Πατερίτσα η μπάλα έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 75' ο Χατζηστάμου μπήκε από δεξιά, έκανε την παράλληλη σέντρα, αλλά η προβολή του Σπανού, πάλι δεν κατέληξε στα δίχτυα.

ΑΟ ΝΕΑΣ ΑΡΤΑΚΗΣ (Γκόφας): Ναβροζίδης, Χατζηστάμου Καραλής, Μιχελής, Πατερίτσας, Μαυρόπουλος, Τσίγκας (92' Μίχος), Ντελέκος, Σπανός, Ζαχαρόπουλος (73' Λούκας), Τσούτσης (46' Ντάμπος).

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ: Γκλότσος, Κοντούλης, Καραγιάννης, Δημητρόπουλος (72' Μαρμούτας), Δουμουράς, Σχουλλής, Αμπάρας, Κόκκορης, Αναστόπουλος (60' Αβαρικιώτης), Παπαθανασίου, Στραβομύτης.

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Οι ομάδες της περιόδου 2019-2020 ανά κατηγορία

[02/06/2020 - 09:27]

Δείτε πως διαμορφώνεται ο ποδοσφαιρικός χάρτης μετά την απόφαση του Δ.Σ. της ΕΠΣΕ ...περισσότερα

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ: Ο Ελλήσποντος ...κληρώθηκε κυπελλούχος και πάει στο Κύπελλο Ελλάδας

[01/06/2020 - 18:43]

Οι εκπρόσωποι των φιναλίστ (Ελλήσποντος, Ηρακλής Ψαχνών) απουσίασαν από τη διαδικασία ως ένδειξη διαμαρτυρίας. ...περισσότερα