Νίκη ...επεισοδιακή της Παναγίτσας

14 Φεβρουαρίου 2011, 08:44
Επί του Εργοτέλη με 69-62 - Εχασε στο Ηρακλειο ο ΓΣΧ

Σημαντική νίκη πέτυχε χθες η ομάδα μπάσκετ της Παναγιτσας στην προσπάθεια για την παραμονή της στη Γ' Εθνική. Νίκησε σε έναν ...επεισοδιακό αγώνα τον Εργοτέλη με 69-62 στη Χαλκίδα.

Η ένταση προήλθε από τις διαμαρτυρίες των Κρητικών για την αποβολή  στην αρχή  του τρίτου δεκάλεπτου του Πάντσιου (του είχαν χρεώσει δύο αντιαθλητικά φάουλ, το ένα στο δεύτερο δεκάλεπτο) ενω στην συνέχεια οι διαιτητές απέβαλλαν με δύο τεχνικές ποινές και τον προπονητή της ομάδας Γιώργο Μακράκη 3' πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Εργοτέλης πήρε προβάδισμα μόνο κατά τη διάρκεια του του  πρώτου δεκάλεπτου που τέλειωσε με 18-17 υπέρ της Παναγίτσας. Στη συνέχεια οι Χαλκιδέοι ήταν πολύ καλύτεροι και πήραν προβάδισμα ασφαλειας. Ομως 4' 45" πριν το τέλος μείωσε ο Εργοτέλης στους 6 πόντους. Οι γηπεδούχοι από δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές σε βάρος του Εργοτέλη ήταν  εύστοχοι στις βολές και πιο ψυχραιμοι στη συνέχεια κέρδισαν με τελικό σκορ 69-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-25, 51-36, 69-62.
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Τσαούσης): Δέδες 11 (1), Κουτσογιάννης 12 (1), Ρουμελιώτης 3 (1), Παπακώστας 13, Περούλης 9, Τσίτσης 7, Γυφτονικολός 17, Καλλέργης.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Κουρουζίδης 4, Χαλκιαδάκης, Καλανούντας 2, Μανωλάς 12 (2), Γρύλλος 7 (1), Παπαδημητρίου 11, Πάντσιος 2, Παπαδογιαννάκης, Γεροπαπαδάκος 8, Παναγιωτάκης, Κομσέ λης 4, Τσαμπάς 12.

Στο Λίντο ο γυμναστικός, δυσκόλεψε τους πρωτοπόρους του Ηρακλειου μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο . Στη συνέχεια πήραν  το προβάδισμα οι γηπεδούχοι με ένα σερι 11-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και στο τέλος νίκησαν  με 70-56.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 39-29, 57-44, 70-56.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας, Δαγαλάκης 6 (2), Αρναουτάκης Γ. 6, Καραλής 12 (2), Ρυακιωτάκης, Αγαπητός 8, Χαρίσης 15 (2), Πετράκης 10 (2), Πάλλης 13.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Βελισσαράκος): Αγγέλου, Γεωργίου 6, Φωτίου 1, Πούλος 3 (1), Κατσούλας 18, Καπελέρης 2, Σαμουρέλης 12(1), Βελισσαράκος 5 (1), Μπακάμης 8, Γέρεμιτς 1.

Φιλαθλητικός - Ενωση Ιλίου

Συνεχίζει μακριά από την Εύβοια ο Γιώργος Κωνσταντάγκας - Υπέγραψε στη Νίκη Ευκαρπίας

[05/06/2020 - 09:33]

Ο Ψαχνιώτης στράικερ προτίμησε να παραμείνει στη Θεσσαλονίκη. ...περισσότερα

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ ΑΦΙΕΡΩΜΑ: Είχε ψυχή και τσαμπουκά, αλλά είχε και σκαμπανεβάσματα

[04/06/2020 - 14:47]

Πρώτος σκόρερ ο Κανάνι και πρώτος σε συμμετοχές ο κάπτεν Παπίλας και ο 23χρονος Αναγνώστου. ...περισσότερα