ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ-ΑΙΔΗΨΟΣ 2-1: Εμεινε ζωντανή με παλικαρίσια ανατροπή

15 Φεβρουαρίου 2020, 19:30
Επαιζε με 10 παίκτες από το 51' - Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βαλάντης Αλεξίου.

Ζωντανή στη μάχη της παραμονής με σούπερ ανατροπή έμεινε η Δόξα Προκοπίου, η οποία νίκησε με 2-1 την Αιδηψό.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ, αλλά οι "μαυραετοί" μολονότι έπαιζαν με δέκα παίκτες, μέσα σε λίγα λεπτά, πέτυχαν δύο γκολ και πανηγύρισαν το πολύτιμο τρίποντο.

Παράλληλα, σε μπελάδες στη μάχη για τη σωτηρία μπήκε -και- η Αιδηψός, η οποία θα χρειαστεί να δείξει μεγάλη προσοχή στη συνέχεια του πρωταθλήματος για να αποφύγει την 13η θέση που -υπό προϋποθέσεις (σ.σ. αν πέσει η Αρτάκη)- οδηγεί στην παρακάτω κατηγορία.

Κλειδί για τη σημερινή νίκη της Δόξας ήταν το πάθος που έδειξαν οι παίκτες της. Ειδικότερα όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ ...έτρωγαν σίδερα στον αγωνιστικό χώρο κι αφού γύρισαν τούμπα το ματς, έχασαν στην τελική ευθεία κι άλλες φάσεις για να διευρύνουν το σκορ.

Αναμφίβολα ήταν το καλύτερο φετινό παιχνίδι της Δόξας, η οποία στο 51' έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μακρή με 2η κίτρινη.

Στο 64' η Δόξα δέχτηκε νέα ψυχρολουσία, καθώς οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι (ανατροπή Στεργίου από Ν. Περήφανο) και ο Ιντριντ Μπιμπάι με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 0-1.

Ολα έδειχναν ότι η Δόξα δύσκολα θα γλίτωσε το καναβάτσο, αλλά λίγο αργότερα ο Βαλάντης Αλεξίου έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης.

Στο 78' με ωραίο φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-1.

Και τέσσερα λεπτά αργότερα (82') ο Θανάσης Μορφούλης μπήκε στην περιοχή της Αιδηψού, ανατράπηκε και ο Φώτης καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Ο Βαλάντης Αλεξίου έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και έδωσε το προβάδισμα με 2-1 στη Δόξα.

Μία παλικαρίσια νίκη για τη Δόξα που δεν πετάει λευκή πετσέτα και θα παλέψει μέχρι το τέλος για το θαύμα.

Διαιτησία: Φώτης, Κωνστάντιος-Χ. Αντωνίου.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ (Γ. Κουτσουφλάκης): Αν. Ιω. Ανδρέου, Γ. Μορφούλης, Γ. Περήφανος, Μακρής, Ν. Περήφανος (77' Κανελλόπουλος), Γκίκας, Ιωσήφ, Μάλλιαρης, Καλλάης, Αλεξίου (88' Αν. Γ.  Ανδρέου), Θαν. Μορφούλης.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Θ. Γουρνάς): Μαυρούτσικος, Φώτου, Β. Σαββόπουλος, Κάππες, Γλύκος, Τοουρφέ, Μαργκεγκάι, Ν. Αναγνώστου (92' Βασιλείου), Γάσπαρης (51' Σ. Μακρής, 74' Αναστασιάδης), Ι. Μπιμπάι (71' Αθανασίου), Στεργίου.

Β' ΕΠΣΕ (2ος όμιλος): Η Κάρυστος έχει άμυνα μπετόν εντός και εκτός

[06/04/2020 - 15:55]