ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΑΥΛΩΝΑΡΙ 3-1: Ο Μαστρο-γκολ άνοιξε και έκλεισε το σκορ

16 Φεβρουαρίου 2020, 19:20
Πήρε ρεβάνς και για την περσινή ήττα.

Παιχνίδι ζωτικής σημασίας ήταν για το Αυλωνάρι στη Δροσιά, αλλά ο γηπεδούχος ΑΠΚΟ είχε διαφορετική γνώμη, όπως και ο Νίκος Μαστροκώστας (φωτό), είχε τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση με δύο προσωπικά γκολ.

Ο ΑΠΚΟ επέστρεψε στις εντός έδρας νίκες μετά από καιρό, καθώς στα τελευταία ματς στο σπίτι του είχε υποστεί δύο ήττες από Σκεπαστή και Ολυμπο, ενώ είχε και μια ισοπαλία κόντρα στον Ελλήσποντο.

Τελευταία φορά είχε νικήσει στο γήπεδο Δροσιάς την Αιδηψό με 3-2 για λογαριασμό της 14ης αγωνιστικής και σήμερα θυμήθηκε πως είναι να αξιοποιείς την έδρα σου.

Στο 5' με σουτ ο Νίκος Μαστροκώστας έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους και λίγο πριν βγει το ημίχρονο (45') ο Χάρης Ελευθερίου, κι αυτός με σουτ έκανε το 2-0, βάζοντας το Αυλωνάρι με την πλάτη στον τοίχο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο β' ημίχρονο και πίεσαν τον ΑΠΚΟ, έχοντας δοκάρι με τον Μπράχα, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Ο,τι δε κατάφερε ο Μπράχα, το κατάφερε λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 78' ο Γιώργος Κοκκάλας, ο οποίος με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και ξανάβαλε τον ΑΟΑ στο κόλπο της διεκδίκησης του θετικού αποτελέσματος.

Τελικά, στο 90' ο ΑΠΚΟ ...χάλασε τα σχέδια του Αυλωναρίου, όταν ο Τζέμος ανατράπηκε από τον γκολκίπερ Κιούση και ο Δανιηλίδης σφύριξε πέναλτι.

Το εκτέλεσε εύστοχα ο Νίκος Μαστροκώστας και έγραψε το τελικό 3-1.

Με αυτό το τρίποντο ο ΑΠΚΟ ...επανήλθε στις νίκες και πήρε τη ...ρεβάνς επί του Αυλωναρίου, μετά το 0-3 της περασμένης σεζόν, αφού συνολικά την προηγούμενη 12ετία (από τη σεζόν 2008-09) είχε πάρει τον αέρα των κιτρινόμαυρων, με 8 νίκες, μια ισοπαλία και μόλις μία ήττα, την περσινή.

Διαιτησία: Δανιηλίδης, Τσιφλάκος-Σιμιτζής.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς): Αραβανής, Τουλίτσης, Σεϊνταράς, Γκρινιάρης, Τζ. Κνέζεβιτς, Ζαχαριάς, Νικ. Μαστροκώστας, Τσομπάνης (Τζέμος), Χ. Ελευθερίου (Κροκόδειλος), Βαρσαμάς, Αλκο (Πάνου).

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Γιάννης Μπασούκος): Κιούσης, Γ. Μαστροκώστας, Οραγκότι, Καρατζάς, Κόκκος, Βαγγ. Κοκκάλας, Γ. Κοκκάλας, Καράπας, Μπράχα, Καρλής (67' Θανάσι), Μανδράκας.

Β' ΕΠΣΕ (2ος όμιλος): Η Κάρυστος έχει άμυνα μπετόν εντός και εκτός

[06/04/2020 - 15:55]