ΚΑΣΤΕΛΛΑ-ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΟΥΒΩΝ 1-4: Είχε τσαγανό και πήρε ...ανόδου διπλό

16 Φεβρουαρίου 2020, 20:58
Δυο γκολ ο Νίκος Γοργομάτης - Τραυματίστηκαν και οι δυο τερματοφύλακες

Ο Ευβοϊκός Γουβών πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Καστέλλας, νικώντας τον τοπικό ΑΠΟΚ με 4-1 και οδεύει ολοταχώς για την άνοδο, αφού βρίσκεται στην 2η προνομιούχο θέση, στο +11 από το τρίτο Μαντούδι, το οποίο, όμως, έχει ένα ματς λιγότερο.

Χαρακτηριστικό του ματς είναι ότι και τα πέντε γκολ σημειώθηκαν στο β' ημίχρονο.

Στο 54' ο Νίκος Γοργομάτης έκανε το 0-1, αλλά στο 70' η Καστέλλα ισοφάρισε σε 1-1 με τον Αγάπιο Παπαδόπουλο.

Ομως, οι Γούβες και πάλι με τον Νίκο Γοργομάτη (δεξιά στη φωτό) τρία λεπτά μετά (73'), πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ (1-2) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Μέχρι το 90' το σκορ βέβαια, ήταν εύθραυστο, αλλά στις καθυστερήσεις (σ.σ. όχι και ότι πιο συνηθισμένο) οι φιλοξενούμενοι σκόραραν άλλες δύο φορές!

Τη μία με τον Ηλία Στεργίου για το 1-3 και την άλλη με τον Θανάση Δήμου για το 1-4 που ήταν και το τελικό σκορ.

Μελανό σημείο στο ματς ήταν το γεγονός ότι τραυματίστηκαν οι δύο τερματοφύλακες. Αρχικά (63') ο Δαμάσκος του Ευβοϊκού, όταν του έγινε επιθετικό φάουλ μετά από προβολή, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αλλά η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη. Στον Δαμάσκο παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και συνέχισε κανονικά στο ματς.

Στο 73' στη φάση του γκολ με το οποίο προηγήθηκαν (1-2) οι Γούβες τραυματίστηκε ο Μώρος, όταν ο Νίκος Γοργομάτης πρόλαβε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Πάνω στη φάση χτύπησε ο Μώρος και διεκομίσθη στο νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις.

Διαιτησία: Βελέντζας, Νέγρης-Δούκας.

ΑΠΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ (Τάκης Σπυρόπουλος): Μώρος (80' Γούσιας), Κουβούσης, Αρχοντούλης, Α. Παπαδόπουλος, Παυλίδης, Γραμματικόγιαννης (92' Καλυβίτης), Γ. Παπαδόπουλος, Κώστογλου, Τριανταφύλλου (92' Χαλίτσιος), Σιαράπης (85' Μπέκος), Ντεγιάννης.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΟΥΒΩΝ: Δαμάσκος, Φλέβας (70' Τσώνος), Βασιλείου, Παπανδρέου, Μαργέτης, Σελίμης, Δροσούνης, Στεργίου, Δήμου, Νικ. Γοργομάτης (92' Γιάγκος), Αντ. Γοργομάτης.

ΕΠΙΔΟΜΑ 800 ΕΥΡΩ: Ισχύει και για τα αθλητικά σωματεία

[03/04/2020 - 16:45]