ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 6-0: Ο Νίκος Σταματάκος πήρε ...πολυβόλο

23 Φεβρουαρίου 2020, 19:45
Πέτυχε τέσσερα γκολ σε μισή ώρα

Είναι πλέον συνηθισμένη η εικόνα του Νίκου Σταματάκου να ...κρατά το όπλο όταν πανηγυρίζει κάθε του γκολ. Αυτή τη φορά, όμως, ο παίκτης του Ηρακλή πήρε ...πολυβόλο και με τέσσερα γκολ μέσα σε μισή ώρα οδήγησε την ομάδα των Ψαχνών στη σαρωτική νίκη με 6-0 επί του Ολυμπου Γυμνού.

Ο αγώνας έγινε στα Ψαχνά και οι φιλοξενούμενοι κράτησαν στο πρώτο ημίχρονο το σκορ στο 1-0 που προήλθε από γκολ του Τάσου Μαναρίτσα στο 15'.

Μάλιστα, λίγο μετά, ο Σταματούκος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε τετ-α-τετ με τον Μπιμπάι, όπου ...κέρδισε ο τερματοφύλακας του Ηρακλή.

Αργότερα, ο Νίκος Σταματάκος πήρε μπαλιά από τον Τσολάκο για να σκοράρει, αλλά σταμάτησε δίνοντας μαθήματα fair-play, αφού προηγουμένως παίκτης του Ολύμπου είχε χτυπήσει στη φάση της διεκδίκησης με τον Τσολάκο και ήταν στο έδαφος.

Στην επανάληψη, όμως, αποζημίωσε τους φίλους της ομάδας τους με ένα καρέ τερμάτων. Ο "πιστολέρο" του Ηρακλή έγινε ...πολυβολητής και σκόραρε τέσσερις φορές φθάνοντας ο ίδιος τα 20 συνολικά στο πρωτάθλημα.

Στο 52' έκανε το 2-0, στο 73' από μπαλιά του Γκάβαλη τριπλασίασε τα γκολ του Ηρακλή, στο 78' έκανε το 4-0 και ολοκλήρωσε τη νίκη των πρωτοπόρων με το τέταρτο προσωπικό του γκολ στο 83'.

Το 5-0 σημείωσε στο 82' ο Σπύρος Γκάβαλης, ενώ υα πρέπει να σημειώσουμε ότι οι νιικητές είχαν και δυο δοκάρια με τον Μαναρίτσα στο πρώτο ημίχρονο και με τον Σταματάκο  μετά το 4-0.

Ο Ολυμπος από το 75' αγωνίστηκε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσουμάνη, ενώ στο 70' αντικαταστάθηκε ο τερματοφύλακας Κηρόπουλος λόγω τραυματισμού, που δεν είνια, όμως, ανησυχητικός.

Διαιτησία: Βελέντζας, Κελεπούρης-Σιμιτζής.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Θανάσης Μεθενίτης): Μπιμπάι, Ζουλιώτης, Τσατσαρώνης (87′ Ρουμελιώτης), Σπανός, Ρεπετσάς, Τσολάκος, Σταματάκος, Γκαράνης (75′ Ματράκας), Μαναρίτσας (82' Κατσαρής), Π. Δημ. Σκριβάνος (66′ Γκάβαλης), Ανδρ. Μήτρου.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Παναγιώτης Κοντογιάννης): Κηρόπουλος (70′ Γιαννούλης), Μπαρώτας, Σπ. Αργύρης (59′ Κοτρογιάννης), Κολιόπουλος, Αυλωνίτης, Ηλ. Αργύρης, Ντούρμας, Τσουμάνης, Χρ. Ζουρμπουλής, Τρεγκάι (60′ Ανα. Μήτρου), Σταματούκος.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]