ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΣΚΕΠΑΣΤΗ 3-1: Ξεσκέπασε τις αρετές της και επανήλθε στις νίκες

23 Φεβρουαρίου 2020, 22:00
Μετά από τρία νικηφόρα αποτελέσματα έχασαν οι φιλοξενούμενοι

Μετά από πολύ καιρό η ομάδα της Μακρυκάπας ...ξεΣκέπασε τις αρετές της και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Β' γύρο, κερδίζοντας 3-1 τη Σκεπαστή που έχασε μετά από τρεις σερί νίκες (οι δύο εκτός έδρας με Δροσιά και ΑΟΧ).

Με νίκη επανήλθε στο πρωτάθλημα της Α΄' ΕΠΣΕ μετά από πολύ καιρό και ο Βαγγέλης Ζέρβας που κάθισε για πρώτη φορά στον πάγκο των "Λύκων", ύστερα από το διαζύγιο της Μακρυκάπας με τον Νίκο Κιαπέκο.

Οι νικητές ήταν ιδιαίτερα καλοί στο πρώτο 45λεπτο που προηγήθηκαν με 2-1, ενώ σκόραραν πολύ γρήγορα στην επανάληψη και στη συνέχεια κατέβασαν το ρυθμό απέναντι στην έκπληξη κι αυτή της χρονιάς, τη Σκεπαστή

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν στην 11άδα τους τον αρχηγό της Γιάννη Βασ. Θαλασσινό, τον Ηλία Ξιφαρά αλλά και τον πολύ καλό στη φετινή διαδρομή της ομάδας Μαυρούτσικο.

Ο Παναγιώτης Καραντάκης που είχε να σκοράρει από τελευταίο ματς του 2019 (με Ταμυναϊκό) είδε την τύχη να του γυρίζει την πλάτη μόλις στο 5' όταν σε μια κεφαλιά του η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Στο 23', όμως, από σέντρα του Τσούτση, βρήκε με τη μία την μπάλα και με ωραίο βολέ άνοιξε το σκορ.

Στο 36' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ. Το εκτέλεσε ο Ζουζουλής, η μπάλα βρήκε στο τείχος, αλλά επέστρεψε στον παίκτη της Σκεπαστής ο οποίος με νέο σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Δρενάφτη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Πέντε λεπτά πριν λήξει το ημίχρονο από κόρνερ του Μπαλαμπάνη, ο Τσούτσης μπήκε σφήνα μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά ξανάδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Μακρυκάπας.

Με την έναρξη σχεδόν του β' 45λεπτου (48'), η Μακρυκάπα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γερογιάννη και ο Μπαλαμπάνης ευστόχησε γράφοντας το τελικό 3-1.

Διαιτησία: Δανιηλίδης, Αντ. Ιωάννου-Μαρίνος

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Βαγγέλης Ζέρβας): Δρενάφτσης, Δ. Χασάνδρας, Μπαλαμπάνης, Πασάι, Πουρνής, Μπασινάς, Γκίκας (91′ Ι. Καρκαλής), Κουτσαυλής (68′ Βουρδάνος), Τσούτσης (73′ Κούκουρας), Σίδερης (91′ Χ. Χασάνδρας), Καραντάκης.

ΣΚΕΠΑΣΤΗ (Στάθης Κατσικογιάννης): Σωτηρόπουλος, Ι. Θαν. Θαλασσινός (46′ Α. Καψάλας), Ανδρέου (89′ Π. Θαλασσινός), Γερογιάννης, Ν. Καψάλας, Κωνσταντός, Γεωργίου, Αγιασοφίτης, Καρατζούδης, Τηλιόπουλος, Ζουζουλής.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]