ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ 4-1: Δεν αναστήθηκε ...λόγω Ανέστη

8 Μαρτίου 2020, 19:35
Ο φορ των γηπεδούχων έκανε χατ τρικ.

Η Δόξα Προκοπίου κατηφόρισε στο γήπεδο Λαμψάκου μήπως καταφέρει να ...αναστηθεί, αλλά αυτό δεν έγινε λόγω ...Ανέστη (φωτό), με τον φορ των γηπεδούχων να πετυχαίνει χατ τρικ και να βυθίζει ακόμη περισσότερο τους μαυραετούς στη βαθμολογία.

Στο 10' ο Ελλήσποντος που πίεζε από την αρχή, προηγήθηκε όταν μετά από σουτ του Κώστα Ντούμα και ασθενή απόκρουση του Ανδρέου ο Βαγγέλης Ανέστης μπήκε στη φάση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το 1-0 έμεινε για 10 λεπτά, αφού οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη καλή επιθετική ενέργεια κατάφεραν να ισοφαρίσουν (1-1) με γκολ που πέτυχε ο Θανάσης Μορφούλης.

Μάλιστα, η Δόξα απείλησε και λίγα λεπτά αργότερα, όταν σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Βαλάντη Αλεξίου η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Πολύδωρου.

Στο 39' ο Νικολάου εκτέλεσε κόρνερ και ο Βαγγέλης Ανέστης, πάλι, σηκώθηκε σωστά και με κεφαλιά ξανάδωσε το προβάδισμα (2-1) στην ομάδα της Νέας Λαμψάκου.

Στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου ο Αλεξίου βρέθηκε δυο φορές σε καλή θέση για να σκοράρει, αλλά ο Βασιλείου που είχε αντικαταστήσει τον Πολύδωρο κράτησε το 2-1.

Στο 74' ο Κώστας Ντούμας σκόραρε με ωραίο σουτ κι έκανε το 3-1 και πέντε λεπτά αργότερα (79') ο Ανέστης έκανε χατ-τρικ, εκμεταλλευόμενος ωραία σέντρα του Νικολάου.

Διαιτησία: Στράτος Ντούρας, Ακης Νέγρης-Μαντώ Παπαθανασίου.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Κώστας Καλλιμάνης): Πολύδωρος (46' Βασιλείου), Γιαλός, Ντούκα, Γεωργίου, Γιογιός (77' Φτούλης), Χύσκα, Νικολάου, Κατσίμπρας, Κουτσαυλής (66' Κουζούλογλου), Ανέστης (85' Μάλλιαρης), Ντούμας.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ (Γιώργος Κουτσουφλάκης): Ανδρέου, Γ. Μορφούλης, Γ. Περήφανος, Μακρής, Ν. Περήφανος (12′ λ.τ. Κανελλόπουλος), Γκίκας, Ιωσήφ (88' Ανδρέου), Μάλλιαρης , Καλλάης (88' Μούντριχας), Αλεξίου (84' Παπατσούλης), Θ. Μορφούλης.