ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Μια ...έκπληξη και πέντε κορίτσια στο βάθρο

17 Ιουλίου 2020, 18:49
Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ16 (5ος όμιλος)

Τέσσερα μετάλλια κέρδισε ο ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 (5ος Όμιλος), που έγινε Δευτέρα και Τρίτη 13-14/7 στον Αγιο Κοσμά.

Μετά από μια δύσκολη χρονιά, που σημαδεύτηκε από την έλλειψη προπονήσεων λόγω του κορωνοϊού, οι αθλητές και αθλήτριές του έκαναν μια πολύ καλή εμφάνιση και ικανοποίησαν τους προπονητές τους Εφη Μακρή, Νίκο Σφυρόπουλο και Πέτρο Γαραντζόγιαννη.

Ο 14χρονος Γιάννης Παπαγεωργίου έκανε την έκπληξη. Ξεπέρασε κατά 9 πόντους (!) το ατομικό του ρεκόρ στο άλμα σε ύψος και κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο (είχε 1.55 ατομικό ρεκόρ και η επίδοση του στους αγώνες ήταν 1.64), (στη φωτό δεξιά με την προπονήτριά του  Εφη Μακρή, η οποία πριν 29 χρόνια σε αγώνες της ίδια κατηγορίας είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο).

Από το σύλλογο της Χαλκίδας ανέβηκαν στο βάθρο και πέντε κορίτσια. Σε ατομικά αγωνίσματα η  Λύδια Φραντζή και η Ευθυμία Δεληγιάννη, η οποία κέρδισε και δεύτερο μετάλλιο στη σκυτάλη μαζί με τις Παπαδοπούλου, Θωμά και Ζαφειροπούλου.