ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ20: Η Μαρία Αννα Τσάπαλη χάρισε το μοναδικό μετάλλιο στη Χαλκίδα

2 Αυγούστου 2020, 10:17
Ανέβηκε πάλι στο βάθρο η αθλήτρια της Βενετίας Χατζηιωάννου, Κωνσταντίνα Μπερτσίμα

Στα Γιάννενα γίνεται το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ20 και χθες, Σάββατο, πρώτη μέρα των αγώνων η Χαλκίδα κέρδισε ένα μετάλλιο ...μέσω Αταλάντης.

Η Μαρία Αννα Τσάπαλη (δεξιά στη φωτό) ανέβηκε στο βάθρο κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο στα 3000 μ. φυσικά εμπόδια.  Η 19χρονη αθλήτρια που ήρθε στο ΓΣ Νεάπολης από την Αταλάντη τερμάτισε τρίτη με χρόνο 12.12.89 και χάρισε το μοναδικό μετάλλιο στη Χαλκίδα, κατεβάζοντας λίγο την επίδοσή (12.13.84), με την οποία πήγε στους αγώνες.

Νικήτρια αναδείχθηκε η 17χρονη Κρητικιά Νικολέτα Ραφαιλάκη του ΑΟ Λασιθίου με χρόνο 11.14.87 και δεύτερη η Μάρα Μαρλή, 18 ετών,  από τη Ζάκυνθο με 12.07.63, ενώ τέταρτη (δεν υπήρχαν άλλες συμμετοχές) κατετάγη η Κατερίνα Τσιτσάκη από τη Δράμα με 14.12.13.

Η ΜΑΡΙΕΤΑ ΞΥΔΗ ΤΗΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΣΤΟ ΔΙΣΚΟ

Η 16χρονη Μαριέτα Ξύδη  έκανε μόνο μια έγκυρη βολή στις τρεις πρώτες προσπάθειες στη δισκοβολία από τις οποίες θα έβγαινε η τελική 8άδα του αγωνίσματος. Η μοναδική έγκυρη ήταν αρκετά κάτω από τις πρόσφατες επιδόσεις της και αναγκαστικά έμεινε εκτός των οκτώ και κατετάγη 12η τελικά, με ρίψη στα 34.48.

Νικήτρια αναδείχθηκε η 17χρονη Δέσποινα Φιλιππίδου του Αλέξανδρου Μακεδονίας με 51.15 στην τελευταία της βολή.

Να θυμίσουμε ότι την περ. βδομάδα στη Λάρισα και στο πρωτάθλημα Κ18, η Ξύδη είχε τέσσερις έγκυρες προσπάθειες με καλύτερη επίδοση στα 38.50 και άλλες τρεις πάνω από τα 36 μ. (36.13, 36.95 και 36.23), ενώ την πρόκριση για τα Γιάννενα την είχε πάρει με 36.12.

Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΥΤΑΛΑΣ ΤΟΥ ΤΡΙΤΩΝΑ ΣΤΟ ΤΡΙΠΛΟΥΝ

Στους αγώνες έδωσε το "παρών" και ο Τρίτων Χαλκίδας με το 18χρονο Βασίλη Μύταλα στο τριπλούν, που πήγε στα Γιάννενα με άλμα 13.47 στους Διασυλλογικούς. Ήταν άκυρος στο πρώτο άλμα και στο δεύτερο έκανε 13.30, ενώ στην τρίτη και τελευταία προσπάθεια η επίδοσή του ήταν ακόμη μικρότερη (12.88) και έμεινε εκτός 8άδας. Κατετάγη τελικά 11ος, ανάμεσα σε 14 αθλητές και νικητής αναδείχθηκε ο 16χρονος Σωτήρης Μπογιατζής από την Αλεξάνδρεια Ημαθίας με 14.41.

ΠΑΛΙ ΗΤΑΝ ...ΦΙΝΑ Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΤΗΣ ΒΕΝΕΤΙΑΣ

Η Κωνσταντίνα Μπερτσίμα του γειτονικού στη Χαλκίδα Ερμή Σχηματαρίου κέρδισε πάλι μετάλλιο, μετά τα δυο που κατέκτησε στην κατηγορία Κ18 το περ. Σαββατοκύριακο. Η 17χρονη άλτρια έκανε νέο ατομικό ρεκόρ στο τριπλούν (12.57) και ανέβηκε στο βάθρο για να φορέσει το χάλκινο μετάλλιο, κάνοντας περήφανη και τη Χαλκιδέα προπονήτριά της Βενετία Χατζηϊωάννου.