ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 6-1 (Τελικός Σούπερ Καπ): Πράσινο τρένο χωρίς φρένο!

12 Σεπτεμβρίου 2020, 20:01
Καταιγιστικοί οι Ψαχνιώτες με μαέστρο τον Τόσκα - Αδικεί το σκορ την προσπάθεια της ομάδας της Λαμψάκου.

Ο Ηρακλής Ψαχνών κατέκτησε για δεύτερη φορά το Σούπερ Καπ σε σύνολο πέντε τελικών που έχουν διεξαχθεί μέχρι τώρα στην Εύβοια.

Σήμερα ο πρωταθλητής του νομού νίκησε με 6-1 (στο Στάδιο Χαλκίδας) τον Ελλήσποντο και κατέκτησε την πρώτη κούπα της σεζόν.

Ο Ηρακλής Ψαχνών με μαέστρο και "μίστερ ασίστ" τον εξαιρετικό Τόσκα, ήταν σαφώς καλύτερος κι επικράτησε απόλυτα δίκαια, αφού πάτησε γκάζι από νωρίς και επέβαλλε τον ρυθμό του κόντρα στον Ελλήσποντο που ήταν φιλότιμος, αλλά δε κατάφερε να βάλει φρένο στο πράσινο τρένο.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε (χωρίς τον Ντελέκο στο αρχικό σχήμα) με τους Βεζιρτζόγλου, Μήτρου, Σταματάκο και Π.Λ. Σκριβάνο να συνθέτουν την επιθετική τετράδα.

Από την αρχή ο Ηρακλής πήρε μια ελαφριά υπεροχή, αλλά ο Ελλήσποντος αμυνόταν αποτελεσματικά.

Για τους πράσινους ο Τόσκα ήταν αυτός που με κάθετες πάσες προσπαθούσε να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα.

Στο 17' έβγαλε σε θέση βολής τον Σταματάκο, αλλά ο Βασιλείου έσωσε την εστία του.

Στο 19' ο γκολκίπερ του Ελλήσποντου δεν έκανε το ίδιο σε προσπάθεια του Μήτρου.

Ο Βεζιρτζόγλου σε ρόλο αριστερού χαφ έβγαλε μία γλυκιά σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, ο Μήτρου τσίμπησε την μπάλα, βρέθηκε "φάτσα" με τον Βασιλείου και με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.

Ήταν ένα γκολ μετά από γρήγορη μετάβαση της ομάδας των Ψαχνών.

Στο 20' ο Σκριβάνος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή του Ελλήσποντου, αλλά δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο 28' ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι. Ο Μαρίνος ανέτρεψε-κλάδεψε τον κινητικό Σκριβάνο, η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε (θα μπορούσε ο Μαρίνος να αποφύγει το μαρκάρισμα) και ο Σταματάκος με υποδειγματική εκτέλεση στη δεξιά γωνία του Βασιλείου έκανε το 2-0.

Ο Ελλήσποντος έβγαλε αντίδραση, και στο 35' μετά από μπαλιά του Λάζρι στον Ψαχνιώτη Ντούμα, ο δεύτερος από δεξιά με άψογο πλασέ στην απέναντι γωνία μείωσε σε 2-1 για την ομάδα της Λαμψάκου.

Στο 37' μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ζουλιώτη, ο έμπειρος μπακ τροφοδότησε τον Βεζιρτζόγλου, ο δεύτερος με τη ...μία τον Σταματάκο, αλλά το σουτ του Ερετριανού εξτρέμ πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 40' από παιδαριώδες λάθος στην άμυνα του Ελλήσποντου, ο Σκριβάνος βγήκε τετ α τετ, αλλά το σουτ που έκανε (και δεν ήταν κακό) πέρασε άουτ.

Ο Σκριβάνος που το έψαχνε το γκολ και τελικά το ...βρήκε στο 43'.

Από χτύπημα φάουλ του Τόσκα, ο Σκριβάνος στην κίνηση με πλασέ νίκησε τον Βασιλείου και έγραψε το 3-1. Στον πανηγυρισμό του ο "Σκρίβα" έβγαλε από το ...τσεπάκι του μία μάσκα και τη φόρεσε!

Προσπάθησε να απαντήσει ο Ελλήσποντος και να μειώσει εκ νέου το σκορ, αλλά στο 45' από πάσα του Κουζούλογλου, ο Ντούμας με κάτι σαν προβολή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Σταματάκος έπιασε ένα δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Βασιλείου έδιωξε σε κόρνερ.

Στο β' ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Στα πρώτα λεπτά ο Ηρακλής έχασε φάσεις για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-1 και ο Ελλήσποντος για να μειώσει σε 3-2 και να ξαναμπεί στο ματς.

Στο 48' σουτ του Κουζούλογλου για τον Ελλήσποντο πέρασε άουτ.

Στο 52' ο Σταματάκος για τον Ηρακλή βγήκε στην κόντρα απέναντι από τον Βασιλείου, απέφυγε τον γκολκίπερ του Ελλήσποντου, αλλά αντί να πλασάρει προτίμησε να γυρίσει στον Σκριβάνο, αλλά το σουτ του τελευταίου έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 53' από σέντρα Μήτρου σε στημένη μπάλα, κεφαλιά του Σπανού από τα δύο μέτρα, έφυγε άουτ, μια πολύ μεγάλη φάση για τον Ηρακλή.

Ακόμη πιο ...μεγάλη φάση έχασε ο Ελλήσποντος ένα λεπτό αργότερα (54'), με πρωταγωνιστές τους Βαγγ. Ανέστη και Κατσίμπρα, με τον Ντουμάνη αρχικά και το δοκάρι ...στη συνέχεια να σώζουν την εστία του "ΗΡΑ" από βέβαιη παραβίαση.

Συγκεκριμένα ο Ανέστης σούταρε, απέκρουσε ο Ντουμάνης και στην επαναφορά ο Κατσίμπρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη ρίζα του δοκαριού.

Στο 58' ο Λάζρι μπήκε στην περιοχή του Ηρακλή από δεξιά, αλλά δεν έσπασε την μπάλα. Προτίμησε να σουτάρει, αλλά ο Ντουμάνης του έκλεισε τον δρόμο.

Κι εκεί που ο Ελλήσποντος έμοιαζε να είναι πολύ κινητικός με καλύτερη κυκλοφορία μπάλας, δέχτηκε ένα κρύο γκολ για να λάβει τέλος η σεμνή τελετή.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (60'), από κόρνερ του Τόσκα, η μπάλα πέρασε μέσα από έναν όμιλο παικτών και κατέληξε στα δίχτυα του Βασιλείου για το 4-1 υπέρ του Ηρακλή. Το γκολ χρεώθηκε στον Τσολάκο, ο οποίος σκόραρε με την πλάτη στην προσπάθειά του να κερδίσει την κεφαλιά!

Στο 75' ο Τόσκα έδειξε γι' άλλη μια φορά την κλάση του στο δημιουργικό παιχνίδι. Έβγαλε μία απίθανη ασίστ στον Σιαράπη και ο δεύτερος με ωραία-εύκολη ενέργεια απέφυγε τον Βασιλείου και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 5-1.

Στο 84' ο Σιαράπης σημάδεψε το δοκάρι. Στο 90' ο Ντούμας έχασε την ευκαιρία να χριστεί για δεύτερη φορά σκόρερ.

Το κερασάκι στην τούρτα για το 6-1 έβαλε στο 91' ο νεοαποκτηθείς Παναγιώτης Τσούτσης, ο οποίος με πλασέ σε κενή εστία από ασίστ του Βεζιρτζόγλου, διαμόρφωσε το τελικό 6-1. Με το που η μπάλα αναπαύτηκε στα δίχτυα ο Χουλιαράς σφύριξε τη λήξη του ματς.

Διαιτησία: Χουλιαράς, Δάλλας-Ιωάννου (4ος Τουλούμης).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Σάκης Μεθενίτης): Ντουμάνης, Ζουλιώτης, Νικολαϊδης (32' λ.τρ. Μπατζέλης, 58' Χατζηαντωνίου), Σπανός, Ρεπετσάς, Τσολάκος, Σταματάκος, Τόσκα (81' Σπυράκης), Σκριβάνος (58' Σιαράπης), Βεζιρτζόγλου, Μήτρου (81' Τσούτσης).

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ Ν. ΛΑΜΨΑΚΟΥ (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Γιαλός, Μαρίνος (59' Νάνος), Γεωργίου (73' Ρουμελιώτης), Ντούκα, Γ. Αγγελάτος, Λάζρι, Κατσίμπρας, Κουζούλογλου (76' Λιάσκος), Βαγγ. Ανέστης, Ντούμας.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ: Οι σκόρερ που ...τέλειωσαν τα ματς του Σαββάτου στο 90λεπτο

[19/09/2020 - 19:15]

Σκόραραν οι πρωτοεμφανιζόμενοι με τη νέα ομάδα τους Ντουλελλάρι, Γκάβαλης, Χασαπίδης, Μαναρίτσας και Βεζιρτζόγλου ...περισσότερα

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΥΒΟΙΑΣ 2020-2021 (Α και Β ΦΑΣΗ): Τα αποτελέσματα του Σαββάτου και οι αγώνες της Κυριακής

[19/09/2020 - 18:30]

Ενα παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση, ένα στα πέναλτι κι ένα δεν έγινε ποτέ. ...περισσότερα