ΕΝΩΣΗ ΙΣΤΙΑΙΑΣ-ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ (κύπελλο) 3-2: Γλυκό κέρασμα από Ντέντη και Στεργίου

20 Σεπτεμβρίου 2020, 10:53
Στην παράταση κρίθηκε η πρόκριση στους 16

Ωραίο ματς έγινε στην Ιστιαία ανάμεσα στην τοπική Ενωση  και τη Δόξα Προκοπίου, δυο ομάδες που ήταν αντίπαλες στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης στη Β' κατηγορία την περίοδο 2018-19 και όπως φάνηκε θα είναι ...στο χορό της ανόδου για την Α' ΕΠΣΕ και τη νέα σεζόν.

Στην πρώτη τους φετινή μονομαχία, εκτός πρωταθλήματος, νικήτρια με 3-2 στην παράταση αναδείχτηκε η ομάδα της Ιστιαίας που πήρε την πρόκριση στους 16 του κυπέλλου, σε ένα ματς όπου η Δόξα έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο πρώτο μέρος και η Ιστιαία αντέδρασε στην επανάληψη, ενώ έδειξε πιο επιθετική στην ημίωρη παράταση, όπου πέτυχε το γκολ της πρόκρισης και είχε δοκάρι.

Από μια αλλαγή στις 11άδες τους είχαν οι δυο ομάδες σε σχέση με τους αγώνες που είχαν δώσει στην Α' φάση.

Με τους γηπεδούχους έπαιξε στο κέντρο της άμυνας ο Δημήτρης Γλύκος, που ήρθε από την Αιδηψό στις μεταγραφές του καλοκαιριού και δεν έπαιξε ο Χρίστος Γιαντζής (μπήκε αλλαγή).

Με τη Δόξα Προκοπίου έπαιξε για πρώτη φορά ο 21χρονος Μαντουδιανός Γιώργος Τριάντης, που ήρθε κι αυτός το καλοκαίρι στη Δόξα. Δεν ξεκίνησε στην 11άδα, όπως στο πρώτο ματς της χρονιάς ο 17χρονος Θανάσης Παπατσούλης.

Νωρίς, όμως, και λόγω τραυματισμού η Ιστιαία έκανε αλλαγή κάτω από τα δοκάρια της, αφού χτύπησε στο δικέφαλο ο Χρήστος Καρατσόλιας και έδωσε τη θέση του στον κατά 20 χρόνια μικρότερό του  Χρήστο Μουρίδη.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (44') ο Βαλάντης Αλεξίου έβαλε μπροστά στο σκορ τη Δόξα, αλλά αμέσως με την έναρξη του β' 45λεπτου (46') ο Ηλίας Στεργίου ισοφάρισε για την ομάδα της Ιστιαίας.

Ο ίδιος παίκτης (Ηλίας Στεργίου) έδωσε και το προβάδισμα για τους γηπεδούχους στο 68' αλλά δέκα λεπτά πριν λήξει η κανονική διάρκεια του αγώνα (80') ο Αλεξίου, πάλι, ισοφάρισε και η πρόκριση για μια από τις δυο ομάδες ...πήρε παράταση.

Στο 21' (111') του έξτρα χρόνου, ο σκόρερ της Ιστιαίας πήρε μια ...έξτρα μπαλιά από τον Γιάννη Ντέντη και ο Στεργίου ψύχραιμα πέτυχε το 3-2. Ηταν το ...κέρασμα του Ντέντη για τα γενέθλιά του (σήμερα Κυριακή) το οποίο ο Ηλίας Στεργίου φρόντισε να γίνει γλυκό ...κέρασμα για συμπαίκτες και φίλους της Ενωσης Ιστιαίας.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Βελέντζας, Παυλάτος-Γεωργαράς

ΕΝΩΣΗ ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Τσελίκας/Ζουπανιώτης): Καρατσόλιας (18′ λ.τ. Μουρίδης), Ντέντης, Παπασταμούλος, Καλιβάτσι, Γλύκος, Πετής, Α. Γοργομάτης, Γαβριήλ (114′ Γιαντζής), Ψύλλος (46′ Χονδρός), Η. Στεργίου, Κυρ. Δημουλάκης (46′ Πανταζής),

ΔΟΞΑ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ (Γιώργος Κουτσουφλάκης): Ανέσ. Ιω. Ανδρέου, Ιωάννου (75′ Α. Κανελλόπουλος), Γ. Περήφανος (75′ Καρατζάς), Παύλ. Γερογιάννης, Ανέσ. Γ. Ανδρέου (50′ Σταμούλος), Ν. Περήφανος (80′ Γιαννακάρας), Τριάντης (110′ Μούντριζας), Σοφούλης (75′ Δ. Γερογιάννης), Σοφρώνης, Αλεξίου, Θαν. Μορφούλης.

ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 1-5 (ΚΥΠΕΛΛΟ): Καλή πρόβα ενόψει ...Αταλάντης

[21/10/2020 - 19:25]

Πέρασε στους "16" ο ροπαλοφόρος και την Κυριακή έχει Γ' Εθνική. Τέσσερα από τα έξι γκολ σημειώθηκαν με πέναλτι! ...περισσότερα