ΔΥΣΤΟΣ-ΚΑΡΥΣΤΟΣ 1-2 (παράταση): Έλυσε δύσκολο σταυρόλεξο...

20 Σεπτεμβρίου 2020, 21:25
Από το 76' με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι, λόγω αποβολής του Παναγιώτη Ηλία.

Στη παράταση έλυσαν τις διαφορές τους ο Δύστος και η Κάρυστος, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 2-1, μετά από ένα παιχνίδι αυξημένων απαιτήσεων, αφού οι γηπεδούχοι έβαλαν ...δύσκολο σταυρόλεξο στον αντίπαλό τους, που φέτος θα αγωνιστεί στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της Εύβοιας.

Ο Δύστος μπήκε δυνατά στο ματς και στο 5' με γκολ του Αλέξανδρου Κυρίτση προηγήθηκε με 1-0.

Μ' αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, αλλά στο β' ημίχρονο η Κάρυστος έβγαλε αντίδραση ομάδας ...αποφασισμένης για την πρόκριση.

Ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και στο 67' ο Αλέξανδρος Ρούσσος, που ήρθε φέτος στην ομάδα με την "ταμπέλα" του σκόρερ από το πρωτάθλημα της ΕΠΣ Αθηνών, ισοφάρισε σε 1-1.

Λίγο αργότερα η Κάρυστος κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Παπουτσής δεν μπόρεσε να "νικήσει" τον Κώστα Γούναρη, που θα υπερασπίζεται τη νέα σεζόν τα δίχτυα του Δύστου (μεταγραφή από τα Κριεζά).

Από το 76' ο Δύστος αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Παναγιώτη Ηλία (θεωρείται κομβικός για την ομάδα του) με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το σκορ δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση. Στο 110' από σέντρα του Καράβολα ο νεαρός Ζάνι (φωτό) με κεφαλιά έκανε το 1-2 και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του. Ο σκόρερ επέστρεψε στην Κάρυστο από τα Νέα Στύρα, όπου είχε δοθεί δανεικός.

Διαιτησία: Σιαπλαούρας, Ιω. Ντόβολης-Γ. Παπαθανασίου.

ΑΟ ΔΥΣΤΟΥ: Γούναρης, Μπόκαρης, Τσαμούρης, Παγώνης, Χ. Μαστροκώστας, Γ. Πηλιχός (81' Πιλάτης), Μοιρώτσος, Π. Ηλίας, Α. Πηλιχός (60' Σίμωσης), Κιούσης (86' Δήμου), Κυρίτσης (113' Μάλλιος).

ΑΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ: Δρόσος, Παπουτσής, Καράβολας, Σφυρίδης, Π. Ραβιόλος (65' Ζάνι), Τούρλας, Κασέμι, Ναυπλιώτης, Δήμου (57' Μπιθικούκης), Σούρλας (113' Νταουτλάρι), Ρούσσος (113' Κεφαλάς).

ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 1-5 (ΚΥΠΕΛΛΟ): Καλή πρόβα ενόψει ...Αταλάντης

[21/10/2020 - 19:25]

Πέρασε στους "16" ο ροπαλοφόρος και την Κυριακή έχει Γ' Εθνική. Τέσσερα από τα έξι γκολ σημειώθηκαν με πέναλτι! ...περισσότερα