ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ-ΑΛΑΤΣΑΤΑ 1-4: Εδειξε ...δόντια από την αρχή

27 Σεπτεμβρίου 2020, 14:40
Κυρίαρχοι οι νικητές, ειδικά στο β' ημίχρονο

Τα ...δόντια της έδειξε η ομάδα των Αλατσάτων με την έναρξη του πρωταθλήματος κερδίζοντας με 4-1 στο Βατώντα τον τοπικό Αστέρα, κάνοντας επίδειξη δύναμης, ειδικά στο β' 45λεπτο.

Και στο πρώτο ημίχρονο είχαν την κυριαρχία οι νικητές, αλλά δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί, όσο στην επανάληψη.

Τα Αλάτσατα προηγήθηκαν νωρίς (4'), όταν ο Ηλίας Αργυρός κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος και ευστόχησε γράφοντας το 0-1.

Ακολούθησαν αρκετές ευκαιρίες από τους φιλοξενούμενους σε ανεπανάληπτα τετ-α-τετ, ακόμη και ...με κενή εστία. Μοιραίοι αναδείχθηκαν οι Στρατής, Λαλανίτης και Πουλιπούλης.

Στο 38' ο Γιάννης Αρβανάκος που επέστρεψε στο Βατώντα, εκμεταλλεύτηκε λάθος συνεννόηση των Σεχάι-Θωμόπουλου και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο β' ημίχρονο ο χορός των γκολ άρχισε στο 58', όταν ο Αργυρός έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια και έβγαλε την μπαλιά στον αμαρκάριστο Πέτρο Στρατή, ο οποίος δεν χαρίστηκε αυτή τη φορά και έδωσε το προβάδισμα (1-2) στην ομάδα του.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ένας υπέροχος συνδυασμός των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας είχε τελικό αποδέκτη τον Δημήτρη Βλάχο, ο οποίος ψύχραιμα έκανε το 1-3.

Στο 77' ο Γιάννης Λαλανίτης έκανε ένα σλάλομ και όταν έφθασε απέναντι από τον αντίπαλο πορτιέρο πέρασε την μπάλα από πάνω του με θαυμάσια ενέργεια και έκανε το τελικό 1-4.

Ζαφείρης, Θωμόπουλος, Σεχάι, Δαμπάνης και Πουλιπούλης οι παίκτες που αποκτήθηκαν στις μεταγραφές και έπαιξαν με τους νικητές.

Με το Βατώντα, εκτός του Αρβανάκου (έπαιξε την πρ. σεζόν στην Παραλία), οι νέοι που αγωνίστηκαν ήταν ο Γιάννης Μάλλιαρης (ήταν δυο χρονιές στο Προκόπι), ο Κώστας Νικολάου (από Πισσώνα) και ο Κύπριος Μάριος Ιωάννου, που ήρθε από μάδα των Τρικάλων για λογαριασμό του Ευβοϊκού Γουβών, έπαιξε σε κάποια φιλικά με τον Ηρακλή Ψαχνών και τελικά κατέληξε στο Βατώντα.

Διαιτησία: Πόγκας, Κωνστάντιος-Μούτουπας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ (Λύκος/Μεθενίτης): Πολύδωρος, Νικολάου, Κατσαρής, Σ. Μπίτζος, Ι. Κατόλης, Μεϊμέτης (55′ Ι. Μπίτζος), Λαλάκος, Μάλλιαρης, Ιωάννου (60′ Μπασινάς), Αρβανάκος, Νεσίμι (78′ Μπαζώτης).

ΑΟ ΑΛΑΤΣΑΤΩΝ (Γιάννης Φούρλης): Δεληγιάννης, Ζαφείρης (79' Τουζούν), Ε. Ντούκα, Κουτσαυλής, Θωμόπουλος, Σεχάι (79′ Σαμαρτζής), Στρατής (73′ Μπούζο), Δαμπάνης (56′ Τσάλας), Λαλανίτης, Αργυρός, Πουλιπούλης (56′ Βλάχος).