ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 8-1: Κυανόμαυρη καταιγίδα!

27 Σεπτεμβρίου 2020, 19:50
Χατ τρικ ο Κωνσταντάγκας των γηπεδούχων - Αποβλήθηκε ο Ρουμπής των φιλοξενούμενων.

Καταιγιστικός ήταν ο ΑΟ Χαλκίς στην πρεμιέρα της Α' ΕΠΣΕ και φιλοδώρησε με 8 γκολ τον Ολυμπο Γυμνού, χάνοντας παράλληλα άλλες 5-6 κλασικές φάσεις για γκολ.

Μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο που έληξε με σκορ 3-0 κορυφαίος για την ομάδα του Ολύμπου ήταν ο 20χρονος γκολκίπερ Πέτρος Γιαννούλης, ο οποίος κατέβασε τα ρολά.

Πριν τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του φιλάθλου του ΑΟΧ Φώτη Δόση (φωτό κάτω).

Το υγειονομικό πρωτόκολλο τηρήθηκε κατά γράμμα από τη διοίκηση του ΑΟΧ. Εξω από το Στάδιο συγκεντρώθηκαν περίπου 30 νεαροί φίλοι του ΑΟΧ με τύμπανα και σημαίες, αλλά δεν κατάφεραν να παρακολουθήσουν το ματς.

Μόλις στο 3' ο Παλαιολόγος σούταρε, ο Γιαννούλης απέκρουσε και ο Κωνσταντάγκας που καιροφυλακτούσε έκανε με εύκολο πλασέ το 1-0.

Ο ΑΟΧ έχασε άλλες τέσσερις μεγάλες φάσεις, στο 20' με τον Λούκα, στο 22' με τον Κωνσταντάγκα, στο 25' με τον Παλαιολόγο και στο 35' με τον Καραχάλιο.

Σε όλες ο Γιαννούλης είπε "όχι".

Ομως, ο Ολυμπος θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 30' όταν ο Σταματούκος τρύπησε την άμυνα του ΑΟΧ που έπαιζε ψηλά, βγήκε τετ α τετ με τον Αγριόδημο, αλλά πλάσαρε άουτ.

Στο 40' από σέντρα του εξαιρετικού Καραχάλιου ο Λούκας με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο 43' ο Λούκας που είναι σε μεγάλα κέφια τροφοδότησε στο "κουτί" τον Κωνσταντάγκα, ο φορ του ΑΟΧ με το εκτόπισμά του κέρδισε την προσωπική μονομαχία από τον στόπερ του Ολύμπου και με ιδανικό πλασέ στη γωνία έγραψε το 3-0.

Στο 52' ο Τσουμάνης των φιλοξενούμενων κέρδισε πέναλτι και ο Ντουλελλάρι ευστόχησε από την άσπρη βούλα μειώνοντας σε 3-1.

Στην αμέσως επόμενη φάση κέρδισε πέναλτι ο ΑΟΧ σε μαρκάρισμα στον Καραχάλιο.

Ο Ρουμπής είδε την κόκκινη κάρτα, ο Καραχάλιος βρήκε στόχο και έκανε το 4-1.

Στο 56' ο Κωνσταντάγκας με κεφαλιά βρήκε ξανά δίχτυα και έκανε χατ τρικ και το 5-1.

Ακολούθησαν άλλες δύο μεγάλες φάσεις για τον ΑΟΧ με τους Λούκα και Καραχάλιο.

Στο 71' από κόρνερ του Παλαιολόγου, ο Χαλιώτης με κοντινή προβολή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-1.

Ο "Ληλάντιος" χαφ της Χαλκίδας στο 81' με τρομερό σουτ έκανε το 7-1, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Ένα λεπτό νωρίτερα χάθηκε η μπάλα, μετά από άψογη συνεργασία των Χαλιώτη και Λούκα, με τον 16χρονο Βουρδάνο να εκτελεί άουτ.

Στο 86' ο 17χρονος Μακρής διαμόρφωσε με σουτ το τελικό 8-1.

Διαιτητές: Σιαπλαούρας, Ρέτσας-Μπακατσέλος.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Καρβελάς, Τζάβρας, Θωμάς (57' Τόλης), Τσούτης, Πάλλης (57' Χαλιώτης), Καραχάλιος (76' Θανάσης), Κωνσταντάγκας (62' Μακρής), Λούκας (76' Βουρδάνος), Παλαιολόγος.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Κοντογιάννης): Γιαννούλης, Μπαρώτας (58' Αργύρης), Κοντογιάννης, Σακκής (69' Μιχελής), Μωραϊτης, Τσουμάνης (58' Παρασκευάς), Π. Ζουρμπουλής, Φτούλης, Ντουλελλάρι (69' Ρόγκας), Κοτρογιάννης, Σταματούκος (46' Ρουμπής).