ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ-ΑΙΔΗΨΟΣ 1-2: Η κάθοδος των Βορείων στη Νότια Εύβοια συνοδεύτηκε με διπλό

27 Σεπτεμβρίου 2020, 21:58
Σημαντικό τρίποντο με το "καλημέρα" για τη ομάδα του Θανάση Αναγνώστου, που δεν ήταν στον πάγκο.

Σπουδαία νίκη στο γήπεδο Γυμνού πήρε η Αιδηψός κόντρα στον Αμαρυνθιακό, τον οποίο κέρδισε με 2-1.

Ετσι, η κάθοδος των βορείων στη Ν. Εύβοια συνοδεύτηκε με σημαντικό διπλό, σε ένα ματς όπου οι Αμαρύνθιοι είχαν την υπεροχή, αλλά στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου ήταν ανούσια.

Η ομάδα του Θανάση Αναγνώστου (φωτό) χτύπησε στις αντεπιθέσεις και κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο τρίποντο της σεζόν. Ο προπονητής της Αιδηψού δεν κάθισε στον πάγκο, επειδή χθες (Σάββατο) στον αγώνα της ΟΠΑ με την Ιστιαία αποβλήθηκε.

Στο 19' ο Σωτήρης Μακρής μετά από ατομική ενέργεια ...για σεμινάριο μπούκαρε στην αντίπαλη περιοχή κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ο σκόρερ έγινε αλλαγή στο 37', αλλά μέχρι εκείνο το λεπτό έκανε πολύ καλή εμφάνιση με πολλά τρεξίματα και ένα γκολ.

Το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα, όπως και η εικόνα του ματς στο β' ημίχρονο, με τον Αμαρυνθιακό να μην μπορεί να διασπάσει αποτελεσματικά την άμυνα της Αιδηψού και τους φιλοξενούμενους να ...χτυπάνε με δεύτερο γκολ από στημένη μπάλα.

Στο 70' η Αιδηψός σε μια αντεπίθεσή της κέρδισε φάουλ, πάνω από τη μπάλα πήγε ο Βασίλης Γάσπαρης και με εκτέλεση από πολύ πλάγια ο 30χρονος πέτυχε ένα όμορφο γκολ και έγραψε το 0-2, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης στους βόρειους.

Η παγωμάρα από το δεύτερο γκολ στις κινήσεις των παικτών του Αμαρυνθιακού ήταν εμφανής και αυτό δυσκόλευε αρκετά τις προσπάθειές τους, αφού πλέον πέρα από το σκορ είχαν ...αντίπαλο και το χρόνο.

Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησαν και τελικά κατάφεραν στο 80' να ξαναμπούν στο ματς, όταν ο Αλμπέρτο Κοντραζίου με ατομική ενέργεια μείωσε σε 1-2.

Το γκολ της μείωσης του σκορ, όμως, δεν στάθηκε αρκετό για την ομάδα της Βάθειας να ...σώσει έστω τον βαθμό και υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Διαιτησία: Πόγκας, Δελχάς-Κοντογιαννίδης.

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Γ. Κρόκος): Τόρα, Αλ. Σεφερλής, Στουραΐτης (75' Φ. Σεφερλής), Πετράκης, Τριανταφύλλου, Ζάνιος, Αντ. Μυρτέζα, Κηρύκος (50' Σελ. Μυρτέζα), Νάτσης, Κοντραζίου, Τσούτσης.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Θαν. Αναγνώστου): Μελ. Μπιμπάι, Β.-Δ. Σαββόπουλος (61' Μανδέλος), Ιω. Βασιλείου, Χρ. Βασιλείου (61' Γιουκάι), Γιουκάι, Καπλανάι, Φώτου (86' Αντρ. Μπιμπάι), Γάσπαρης, Μακρής (37' Μαργκεγκάι), Ιντρ. Μπιμπάι, Ν. Αναγνώστου (86' Αθανασίου).