ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 1-1: Μοιράστηκαν βαθμούς, εντυπώσεις, γκολ και δοκάρια

3 Οκτωβρίου 2020, 19:29
Από δύο στημένες φάσεις τα γκολ.

Ντέρμπι όπως αναμενόταν έγινε στο γήπεδο Λαμψάκου ανάμεσα στον Ελλήσποντο και τον Απόλλωνα Ερέτριας, αλλά καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβληθεί της άλλης και το τελικό 1-1 ήταν -ίσως- το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Ο Ελλήσποντος, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ είχε ...απάντηση και τις στιγμές του στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο β' ημίχρονο δεν κατάφερε να "πληγώσει' την πολύ καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο τέλος παραλίγο να φύγουν και με το διπλό.

Από τους κορυφαίους στο πρώτο ημίχρονο για τον Ελλήσποντο ήταν ο Γιώργος Αγγελάτος, ο οποίος στο 8' εξαπέλυσε έναν "κεραυνό" και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 13' ο Απόλλων κέρδισε κόρνερ, το εκτέλεσε ο Κανάνι και ο Παριανός με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 (στη φωτό πάνω δεξιά ...δευτερόλεπτα πριν σκοράρει-Στη φωτό κάτω τα πανηγύρια των Ερετριανών).

Ο Απόλλων μπήκε πιο δυνατά στο ματς, αλλά μετά το προβάδισμά του ο Ελλήσποντος ισορρόπησε και πήρε επιθετικές πρωτοβουλίες.

Αμέσως μετά το γκολ της Ερέτριας, ο Ανέστης (στο 14') βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ.

Ο ίδιος παίκτης (σ.σ. Ανέστης) στο 20' έφερε το ματς στα ίσια. Με αριστουργηματικό φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σακκή και έκανε το 1-1 (στη φωτό κάτω τα πανηγύρια των Λαμψακιωτών).

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Λαμψακιώτες ήταν αυτοί που απείλησαν ουσιαστικά. Στο 25' σε σουτ του Μαρίνου που έβγαλε πολύ δύσκολα ο Σακκής και στο 32' σε διπλή μεγάλη φάση με τους Ανέστη και Κουζούλογλου που έσωσε ξανά ο Σακκής.

Στο β' ημίχρονο ο Ελλήσποντος προσπάθησε να γυρίσει με υπομονή την μπάλα, αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει με αξιώσεις την εστία του Σακκή.

Ούτε ...καν με τα -αρκετά- στημένα που κέρδισε γύρω από την περιοχή της Ερέτριας, η οποία προσπάθησε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις και όταν η μπάλα περνούσε το κέντρο είναι γεγονός ότι γινόταν επικίνδυνη.

Στο 62' ο Τόρα έγινε αποδέκτης της μπάλας, από πλάγια αριστερά χωρίς να το σκεφτεί δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ και η μπάλα χτύπησε στο απέναντι κάθετο δοκάρι.

Ο Τόρα είχε ένα καλό σουτ από πλάγια δεξιά, αυτή τη φορά, στο 89', αλλά ο Βασιλείου ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 93' η Ερέτρια άγγιξε το διπλό, αλλά της γλίστρησε από τα χέρια. Από ωραία κάθετη του Μέτσιο στον Φαμπιάν Τρεγκάι, ο δεύτερος τρύπησε την άμυνα του Ελλήσποντου και βρέθηκε "φάτσα" με τον Βασιλείου, όμως, άνοιξε το κοντρόλ και ο γκολκίπερ του Ελλήσποντου μάζεψε την μπάλα.

Η σημερινή ήταν η δεύτερη ισοπαλία για τον Ελλήσποντο σε δύο ματς (στην πρεμιέρα έφερε 3-3 με τον Λήλα στο γήπεδο Αφρατίου), ενώ η Ερέτρια έφτασε τους 4 βαθμούς (στην πρεμιέρα νίκησε 3-1 τον Αρτεμισιακό).

Διαιτησία: Γιώργος Λάμπρου, Πριόνας-Αντ. Ιωάννου.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ Ν. ΛΑΜΨΑΚΟΥ (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Γιαλός (50' λ.τρ. Ντούμας), Ρουμελιώτης, Κουσερής, Ντούκα, Γιωρ. Αγγελάτος, Λάζρι, Κατσίμπρας (70' Λιάσκος), Κουζούλογλου (86' Κοβός), Βαγγέλης Ανέστης, Μαρίνος (70' Μάλλιαρης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Σακκής, Φαμπιάν Τρεγκάι, Μάριος Καρλατήρας, Σμπιλήρης, Λάμπρος Καρλατήρας, Χύσκα (80' Μορφούλης), Κανάνι, Παριανός (60' Μέτσιο), Κριστιάν Τρεγκάι (65' Αντ. Κικίδης), Γκέρσι Τόρα, Ρούσσος.