ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ 0-3: Ανοιξε το σκορ στο τρανζίσιον και το έκλεισε στις καθυστερήσεις

3 Οκτωβρίου 2020, 21:12
Ο Δημήτρης Τσούτσης σκόραρε δύο φορές.

Με εντυπωσιακό τρόπο πέρασε ο Αμαρυνθιακός από το Αυλωνάρι, επικρατώντας με 3-0 των κιτρινόμαυρων στην έδρα τους.

Ο Αμαρυνθιακός στην πρεμιέρα ηττήθηκε στο Γυμνό από την Αιδηψό, αλλά σήμερα έκανε πράξη τη φράση "επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς" και παράλληλα έκανε "σεφτέ" στα "τρίποντα" στη φετινή Α' ΕΠΣΕ.

Στον αντίποδα, το Αυλωνάρι υποχρεώθηκε στη δεύτερη σερί ήττα του και μάλιστα δέχτηκε ξανά τρία γκολ, όπως και στο "Λουμίδειο" γήπεδο Καρύστου από τον ΑΟΚ πριν μια εβδομάδα.

Το πρώτο γκολ του Αμαρυνθιακού επιτεύχθηκε πολύ νωρίς (5') στο τρανζίσιον, καθώς το Αυλωνάρι είχε κερδίσει φάουλ και αρκετοί παίκτες είχαν προωθηθεί στα καρέ του Αμαρυνθιακού. Η μπάλα αποκρούστηκε, έφτασε στον Δημήτρη Τσούτση, αυτός έκανε μια κούρσα σχεδόν 50 μέτρων (!) ανενόχλητος και φθάνοντας στην αντίπαλη περιοχή πλάσαρε για να γίνει έτσι το 0-1.

Το Αυλωνάρι προσπάθησε να αντιδράσει και στο 32' ο Ν. Παναγιώτου βρέθηκε μέσα στη περιοχή σε πλεονεκτική θέση, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Στο 43' ο Αμαρυνθιακός ...ισοφάρισε τα δοκάρια, όταν ο Κοντραζίου μετά από ατομική ενέργεια, σούταρε, απέκρουσε ο Κιούσης, η μπάλα γύρισε στον Πετράκη που έκανε νέο σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και η φάση πέρασε.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 0-1, αλλά ο Αμαρυνθιακός ευτύχησε να διπλασιάσει τα γκολ του, σχετικά νωρίς (και) στο β' ημίχρονο.

Ειδικότερα, στο 54' ο Κοντραζίου έκανε μια προσπάθεια από αριστερά, έκλινε προς τα μέσα, έπιασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ και έγραψε το 0-2. Πλέον, η πλάστιγγα είχε γείρει για τα καλά υπέρ της ομάδας της Βάθειας.

Στο ματς, όμως, υπήρχε αρκετός χρόνος. Το Αυλωνάρι δεν πέταξε λευκή πετσέτα και προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 62' είχε και δεύτερο δοκάρι, όταν ο Μακρυνικόλας βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα τράνταξε το δοκάρι της εστίας του Ερμή Τόρα.

Τελικά, το Αυλωνάρι όχι μόνο δεν κατάφερε να μειώσει, αλλά δέχτηκε και τρίτο γκολ. Στο 92' από σέντρα του Κοντραζίου, ο Τσούτσης (φωτό πάνω) με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-3, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Ντεμπούτο με τη φανέλα του Αμαρυνθιακού έκανε ο 19χρονος Λέντι Μυρτέζα, ο οποίος ήρθε στους "ροσονέρι" της Βάθειας από την Κόρσα της γειτονικής Αλβανίας.

Διαιτησία: Τουλούμης, Χ. Αντωνίου-Παππάς.

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Γιωρ. Τζόκας): Κιούσης, Ξυράφης (67' Γ. Κούκης), Μπρεγκανάκου (89' Γλυκός), Καρατζάς, Παππάς, Καράπας, Γ. Παναγιώτου (80' Παπανίκος), Γιωρ. Μαστροκώστας, Μπράχα, Μακρυνικόλας, Ν. Παναγιώτου (67' Μάλλιος).

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Γιωρ. Κρόκος): Τόρα, Αλ. Σεφερλής, Νάτσης, Τριανταφύλλου, Πετράκης (94' Μεταξάς), Σ. Μυρτέζα, Τσούτσης, Ζανιός, Κοντραζίου, Λ. Μυρτέζα (94' Γεροντίτης), Γ. Σεφερλής (68' Κηρύκος).

* Οι φωτό είναι από το fb του Αμαρυνθιακού.