ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ-ΚΑΡΥΣΤΟΣ 3-2: Οι Λύκοι ξαναβγήκαν παγανιά στις καθυστερήσεις

4 Οκτωβρίου 2020, 19:31
Δεύτερο σερί τρίποντο μετά από ...θρίλερ για την ομάδα του Βαγγέλη Ζέρβα.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε ο αγώνας της Μακρυκάπας με την Κάρυστο, με τους Λύκους να ξαναβγαίνουν παγανιά στις καθυστερήσεις (όπως έκαναν στην πρεμιέρα στη Δροσιά) και να παίρνουν την μπουκιά (...της ισοπαλίας) από το στόμα της ομάδας της Ν. Εύβοιας.

Η Μακρυκάπα στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της και κατάφερε να ανοίξει το σκορ (1-0) στο 20' με τον Παναγιώτη Καραντάκη.

Στο 38' ήρθε το 2-0 για τη Μακρυκάπα. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ο Χίος το αξιοποίησε και οι Λύκοι πήραν για τα καλά κεφάλι στο σκορ.

Στο β' ημίχρονο, όμως, οι φιλοξενούμενοι επεφύλαξαν ...δυσάρεστες εκπλήξεις στους γηπεδούχους, καθώς κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στο 53' ο Σούλας μείωσε σε 1-2 και στο 55' ο Αλέξανδρος Ρούσσος έκανε το 2-2, ενώ απείλησε να προηγηθεί στο σκορ.

Ακολούθησε σκληρή μάχη ανάμεσα σε δύο πολύ αξιόλογες ομάδες, αλλά η ...μπίλια κάθισε στη Μακρυκάπα. Έτσι κι αλλιώς, η αναμέτρηση έμοιαζε με ...ζαριά.

Στο 92' ο Βασίλης Βουρδάνος σκόραρε για τη Μακρυκάπα, έκανε το 3-2 και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να πατήσει στην κορυφή με δύο νίκες στα δύο πρώτα ματς της σεζόν.

Στην πρεμιέρα με τη Δροσιά εκτός έδρας, ο Βουρδάνος ήταν αυτός που μπήκε αλλαγή στο 85' και στο 90' από δική του ασίστ, σκόραρε ο Σίδερης και έδωσε τη νίκη στην Μακρυκάπα. Σήμερα και πάλι ο Βουρδάνος (μπήκε αλλαγή στο 70') ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής του γκολ που έβαλαν οι Μακρυκαπιώτες στις καθυστερήσεις.

Να σημειώσουμε ότι αμέσως μετά το 3-2 στην επίθεση της Καρύστου ο Εούσσος έπιασε ένα δυνατό σουτ που ... τρόμαξε τους γηπεδούχους αφιυ η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκαρι.

Διαιτησία: Κηρύκος, Πριόνας-Kαρβελάς.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Βαγγέλης Ζέρβας): Π. Πουρνής, Γκέκας (57′ Κουτσαυλής), Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης, Αρ. Πουρνής, Πασάι, Γκίκας, Λούρος, Καραντάκης (70′ Β. Βουρδάνος), Σίδερης, Χίος (93′ Χ. Χασάνδρας).

ΑΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Ηλίας Οικονομίδης): Καραμπάτος, Παπουτσής, Γεωργιόπουλος, Καράβολας, Παπασταματίου, Ναυπλιώτης (83′ Ραβιόλος), Κασέμι, Τούρλας (46′ Ρουκλιώτης), Ποδαράς (70′ Δήμου), Σούλας (77′ Μπιθικούκης), Ρούσσος.