ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 1-1: Σουτάρετε και σπάστε τα δοκάρια...

10 Οκτωβρίου 2020, 20:40
Ανοιχτό ματς με πολλές ευκαιρίες - Μετά το 70' ο Αμαρυνθιακός πήρε τον πλήρη έλεγχο.

Ανοιχτό και καλό ματς έγινε στο γήπεδο Γυμνού ανάμεσα στον Αμαρυνθιακό και τη Μακρυκάπα, που έχασε για πρώτη φορά φέτος, μετά τις δύο νίκες της, στις καθυστερήσεις, τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Ηταν το τρίτο διαδοχικό ματς στο οποίο η Μακρυκάπα έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να ...απαντήσει.

Αυτή τη φορά όχι με νίκη, αλλά τουλάχιστον δεν έχασε.

Στον αντίποδα, ο Αμαρυνθιακός μετά το διπλό της περ. αγωνιστικής στο Αυλωνάρι έδειξε ότι έχει τα φόντα να σταθεί επάξια στην κατηγορία κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ζήλεψαν και τον ύμνο της ΑΕΚ που αναφέρει "σουτάρετε και σπάστε τα δοκάρια", αφού τρεις φορές η ομάδα του Κρόκου έμεινε με το "αχ".

Ενα δοκάρι είχε και η Μακρυκάπα.

Στο πρώτο ημίχρονο, για ένα διάστημα η Μακρυκάπα πατούσε λίγο καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η Αμάρυνθος ισορρόπησε στη συνέχεια και ήταν επικίνδυνη στις κόντρα επιθέσεις.

Στο 9' ένα σουτ του Καραντάκη για τον ΑΟΜ βρήκε το πάνω μέρος του δοκαριού.

Στο 23' ο Αμαρυνθιακός απείλησε, χάνοντας καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Σελίμ Μυρτέζα.

Στο 43' ο Αμαρυνθιακός και συγκεκριμένα ο Μυρτέζα κέρδισε πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών αξιοποίησε ο Κοντραζίου που άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0.

Στις καθυστερήσεις ο Αμαρυνθιακός είχε κι άλλη ευκαιρία με τον Τσούτση για να κάνει δύο τα τέρματά του.

Στο β' ημίχρονο ξαναμπήκε πιο δυνατά η Μακρυκάπα (όπως συνέβη και στο ξεκίνημα) και στο 48' ο Φραγκίσκος Χίος με ωραίο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 53' κεφαλιά του Γκρινιάρη για τους "Λύκους" πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 58' βρήκε δίχτυα ο Κοντραζίου, αλλά προηγουμένως είχε σηκώσει τη σημαία του ο κ. Δάλλας, υποδεικνύοντας οφσάιντ.

Μετά το 60' ο Αμαρυνθιακός ανέβασε στροφές και ειδικότερα μετά το 70' είχε τον πλήρη έλεγχο και ήταν πολύ καλύτερος.

Στο 62' ο Κοντραζίου βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, αλλά ο Αναστασίου (έπαιξε για πρώτη φορά-μπήκε στο 49') απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 63' ο Αντώνης Μυρτέζα του Αμαρυνθιακού έκανε ένα σουτ με πολύ καλές προϋποθέσεις, αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από το δοκάρι.

Στο 64' μεγάλη ευκαιρία έχασε η Μακρυκάπα. Ο Χίος βγήκε μπροστά, πέρασε και τον τερματοφύλακα, αλλά από πλάγια θέση, καθυστέρησε να γυρίσει την μπάλα και η φάση πήγε ...στράφι.

Στο 70' ήταν η σειρά του Αμαρυνθιακού να αγγίξει το γκολ από στατική φάση. Ο Σελίμ Μυρτέζα εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 84', μετά από καλή προσπάθεια του Τσούτση που σούταρε, η μπάλα βρήκε και πάλι το δοκάρι, με τον ποδοσφαιριστή του Αμαρυνθιακού να μην καταφέρνει να πληγώσει την πρώην ομάδα του.

Διαιτησία: Φώτης, Δάλλας-Τσιφλάκος.

ΑΟ ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Κρόκος): Τόρα, Α. Σεφερλής (57' Κηρύκος), Νάτσης, Τριανταφύλλου, Πετράκης, Σελίμ Μυρτέζα, Τσούτσης, Ζάνιος, Κοντραζίου, V. Μυρτέζα (76' Γ. Σεφερλής), Ε. Μυρτέζα.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Ζέρβας): Π. Πουρνής (49' Αναστασίου), Πασάι, Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης, Αρ. Πουρνής, Λούρος, Γκίκας, Κουτσαυλής (65' Ι. Σμπρίνης), Καραντάκης, Σίδερης (80' Γκέκας), Χίος (65' Βουρδάνος).