ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 3-0: Ο Βαρσαμάς έγραψε με γκολάρα τον επίλογο...

11 Οκτωβρίου 2020, 21:49
Στην πρώτη του νίκη έφτασε ο ΑΠΚΟ - Συνεχίζει με ήττες ο Όλυμπος.

Μετά από δύο ματς στα οποία προηγήθηκε στο σκορ, αλλά έχασε (εντός με Μακρυκάπα στις καθυστερήσεις και εκτός με Καλοχώρι/Παντείχι), η ομάδα του ΑΠΚΟ Δροσιάς κατάφερε να φτάσει στην πρώτη νίκη της, με αντίπαλο τον Όλυμπο Γυμνού, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣΕ. Και το έκανε με καθαρό σκορ 3-0.

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Γυμνού υπέστη την τρίτη ήττα της σε ισάριθμα ματς ( προηγήθηκαν οι ήττες από τον ΑΟΧ στη Χαλκίδα και στο Γυμνό από τις Γούβες).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα στο 38'. Μετά από ωραίο συνδυασμό των Σωκράτη Ελευθερίου και Βαρσαμά, η μπάλα έφτασε στον Σεϊνταρά, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ κι έκανε το 1-0, μετουσιώνοντας σε προβάδισμα και την υπεροχή των γηπεδούχων που διατηρήθηκε σε όλο το πρώτο 45λεπτο.

Στο β' ημίχρονο ο Όλυμπος άγγιξε την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις φάσεις που βρέθηκαν στο διάβα του.

Στο 55' σουτ του Φτούλη βρήκε το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού, ενώ νωρίτερα είχε μια καλή στιγμή για να σκοράρει και ο Σταματούκος για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Τελικά, αντί για το 1-1 έγινε το 2-0.

Στο 68' μετά από επίθεση από αριστερά της Δροσιάς και σέντρα του Βαρσαμά, κεφαλιά του Αλκο απέκρουσε ο Μωραΐτης, αλλά στην "επιστροφή" της μπάλας ο 17χρονος ¶λκο (είχε μπει πριν 5 λεπτά) με δεύτερη προσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0.

Από 'κει και μετά ήταν πολύ δύσκολο για τον Ολυμπο να βρει την ψυχολογία για να γυρίσει το ματς και όχι μόνο αυτό, αλλά δέχτηκε και τρίτο γκολ, το οποίο ήταν εκπληκτικό.

Στο 93' ο αρχηγός Χρήστος Βαρσαμάς, που ήταν στη σέντρα, έκανε κοντρόλ με το στήθος και πριν η μπάλα σκάσει κάτω, έπιασε ένα βολ-πλανέ, στέλνοντάς την στα δίχτυα του εμβρόντητου Μωραΐτη, ο οποίος επανήλθε κάτω από τα δοκάρια του Ολύμπου, ακριβώς μετά από 1 χρόνο (τελευταίο ματς στις 5/10/19 με Λήλα 2-3).

Διαιτησία: Ντούρας, Δάλλας-Κοντογιαννίδης.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Παναγιώτης Ελευθερίου): Σωτηρόπουλος, Τζαφέρος, Σεϊνταράς, (87′ Γ. Τουλίτσης), Δουρδουβέλας, Προβής, Κάκιος, Σωκ. Ελευθερίου, Διοκμετζίδης (87′ Μάλλιαρης), Μπρατσιώτης (77' Μυτάκης), Βαρσαμάς, Αλαφάκης (63′ ¶λκο).

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Παναγιώτης Κοντογιάννης): Χρ. Μωραΐτης, Παρασκευάς (63′ Κοντογιάννης), Σακκής, Τσουμάνης, Θαν. Μωραΐτης, Ζουρμπουλής (52′ Μιχελής), Μπαρώτας, Φτούλης, Ντουλελλάρι, Κοτρογιάννης, Σταματούκος (70′ Αγγελάκης).