ΑΙΔΗΨΟΣ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 1-2: Αντίδραση έβγαλε και το πρώτο τρίποντο στο σακουλάκι έβαλε

11 Οκτωβρίου 2020, 22:14
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ και δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες...

Με διπλό από το Βορρά ...απέδρασε ο Ελλήσποντος, ο οποίος μετά από δύο σερί ισοπαλίες έβγαλε αντίδραση, παράλληλα έβαλε στο σακουλάκι του το πρώτο τρίποντο, αλλά είχε και την τύχη σύμμαχο, καθώς οι γηπεδούχοι έγιναν κατά τη διάρκεια του ματς αρκετά απειλητικοί, χωρίς να καταφέρουν να εκμεταλλευτούν στο έπακρο τα καλά τους διαστήματα.

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η Αιδηψός αδικείται από την ήττα, αλλά κι ο Ελλήσποντος ανηφόρησε στο βορρά, κουβαλώντας μεγάλη πίεση και μπόρεσε να φύγει νικητής, κάνοντας μια νέα αρχή. Κι αυτό είναι στα "συν" του. Αν ξεκινάει και ...αντεπίθεση, αυτό θα φανεί στην πορεία...

Στο πρώτο ημίχρονο η Αιδηψός πίεζε ψηλά τον αντίπαλό της και τον ανάγκασε να υποπέσει σε αρκετά λάθη. Στο 18' ήρθε το γκολ, όταν Χ. Φώτου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έκανε το 1-0.

Ομως, ο Ελλήσποντος δεν πτοήθηκε και κατάφερε στο 22' να φέρει το ματς στα ίσια (1-1) με κεφαλιά του Κατσίμπρα.

Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν τα ηνία και επισκέφτηκαν αρκετές φορές με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ, δημιουργώντας κι άλλες φάσεις, με πιο σπουδαία αυτή του 35ου λεπτού, όταν ο Μακρής σημάδεψε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στο β' ημίχρονο ο Ελλήσποντος ανέβασε στροφές και τελικά στο 62' μετά από σύγχυση στα αντίπαλα καρέ, ο Βαγγέλης Ανέστης (φωτό) με τακουνάκι έκανε το 1-2.

Ο Ελλήσποντος είχε άλλες δύο καλές ευκαιρίες (με τον σκόρερ Ανέστη και με τον Λάζρι), αλλά και η Αιδηψός προσπάθησε αρκετά για την ισοφάριση και στην τελική ευθεία του αγώνα έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες σε ισάριθμα τετ α τετ του Μακρή.

Σε γενικές γραμμές έγινε ένα άκρως αξιόλογο ματς με θέαμα, εναλλαγές στα συναισθήματα και χαμένες ευκαιρίες. Αυτή τη φορά, όμως, ο Ελλήσποντος κατάφερε να χαμογελάσει...

Διαιτησία: Κασομούλης, Γκρινιάρης-Κελεπούρης.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Θανάσης Αναγνώστου): Μ. Μπιμπάι, Φώτου, Ι. Βασιλείου (64′ Ν. Αναγνώστου), Ερ. Γιουκάι, Αρ. Γιουκάι (82′ Καρμάι), Σαμπάι (61′ Μαργκεγκάι), Β.-Α. Σαββόπουλος (82′ Δ.-Α. Σαββόπουλος), Χ. Βασιλείου (82′ Αθανασίου), Μακρής, Ι. Μπιμπάι, Γάσπαρης.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ Ν. ΛΑΜΨΑΚΟΥ (Κώστας Καλλιμάνης): Χαραλ. Βασιλείου, Ντούκα, Ρουμελιώτης, Γεωργίου, Κουσερής (85′ Μάλλιαρης), Αγγελάτος, Λάζρι, Κατσίμπρας, Κουζούλογλου (63′ Ντούμας), Ανέστης (92′ Κοβός), Μαρίνος.