ΣΤΑΥΡΟΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ 2-1: Κόμπρες στις κόντρες Τζαμίχας και Χασαπίδης

12 Οκτωβρίου 2020, 21:55
Το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις. Ενα λεπτό νωρίτερα είχαν δοκάρι οι φιλοξενούμενοι

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Σταυρός με 2-1 επί της Αναγέννησης Μαντουδίου σε ένα παιχνίδι  ...γεμάτο, από φάσεις, γκολ, αγωνία, ένταση, νεύρα, διαμαρτυρίες και κόντρα επιθέσεις, μία από τις οποίες απέφερε και το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις.

Φουριόζοι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και με αιχμή του δόρατος τον Τάσο Μαναρίτσα προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν και να πάρουν γρήγορα το προβάδισμα, χωρίς επιτυχία, όμως.

Στο 10' είχε μεγάλη ευκαιρία ο Σταυρός να κάνει το 1-0 σε μια αναμπουμπούλα στην περιοχή του Μαντουδίου. Ο Μπίλας απέκρουσε πρώτα στο σουτ του Καρκαλή, στη συνέχεια έδιωξε ο Τσικτσίρης το αδύναμο πλασέ του Ταυρή και τελικά απομάκρυνε ο Τσούπρος.

Απάντησε στην κόντρα το Μαντούδι με τον ασταμάτητο Μαναρίτσα, ο οποίος όμως, έκανε ένα πολύ άτσαλο σουτ και έστειλε την μπάλα άουτ

Στην κόντρα βγήκε και ο Σταυρός με τον Τζαμίχα να σουτάρει από καλή θέση, αλλά ούτε αυτός βρήκε δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τις προσπάθειες να βγάλουν στην κόντρα τον Μαναρίτσα, ο οποίος άλλες φορές ξέφευγε, άλλες όμως πιανόταν σε θέση οφσάιντ, για κάποια από τα οποία υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των Μαντουδιανών.

Μια φορά, πάντως, που ο Μαναρίτσας έπιασε το δυνατό σουτ, ο νεαρός Αλέξανδρος Καρκαλής αντέδρασε σωστά και αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του.

Λίγο μετά και συγκεκριμένα στο 40' μια λάθος συνεννόηση μεταξύ Μπίλα και Λιάκου την εκμεταλλεύτηκε ο Ανέστης Χασαπίδης. Μπήκε σφήνα ανάμεσά τους και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα, πανηγυρίζοντας στη συνέχεια έξαλλα.

Στο 43' η Αναγέννηση έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν από ολέθριο λάθος του Ταψή, ο άλλοτε συμπαίκτης του και συμπατριώτης, Σπύρος Γκάβαλης προσπάθησε να κρεμάσει τον Καρκαλή που είχε βγει από την εστία του. Ομως, ο μικρός έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά κι έδιωξε την μπάλα.

Στο πρώτο 45λεπτο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ψύχραιμοι και σοβαροί, τόσο στην άμυνα όσο και στη μεσαία γραμμή, ενώ  μπροστά η γρηγοράδα των Τζαμίχα, Χασαπίδη προβλημάτισε τους αντιπάλους.

Η Αναγέννηση είχε πιο εύκολες επιθέσεις, αλλά όσες φορές ξέφυγε από το οφσάιντ υπήρξε επιπολαιότητα, αλλά και ένας καλός τερματοφύλακας. Με την πάροδο του χρόνου, μάλιστα, οι πολλές διαμαρτυρίες ...φόρτωσαν με πολλά νεύρα τους παίκτες και δεν μπόρεσαν να είναι προσηλωμένοι στο παιχνίδι.

Η ανάπαυλα,  μάλλον ηρέμησε τους φιλοξενούμενους, που έδειξαν στην αρχή να μπαίνουν καλύτερα από τους αντιπάλους τους στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη της επανάληψης. Ομως, μια ενέργεια του Γκάβαλη σε μια φάση να απλώσει το χέρι κι ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα, τον έστειλε στα αποδυτήρια στο 53' (αποβολή).

Με 10 παίκτες η Αναγέννηση συνέχισε να παίζει με πάθος και πιο οργανωμένα, αλλά το αριθμητικό μειονέκτημα την έκανε ευάλωτη αμυντικά και κυρίως από τα άκρα, όπου Χασαπίδης και Τζαμίχας έβγαιναν σαν σαΐτες, δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα. Δυο φορές ο Μπίλας (54' και 62') απέκρουσε σωτήρια και κράτησε το 1-0 που έγινε 1-1 στο 68.'

Ο Μαναρίτσας κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και ισοφάρισε για την Αναγέννηση που συνέχιζε να κρατά περισσότερο μπάλα, αλλά και ο Σταυρός δεν σταμάτησε να δημιουργεί κινδύνους από τις πτέρυγες.

Στο 74' βγήκε σε θέση βολής πάλι ο Χασαπίδης, αλλά στο σουτ που έκανε η μπάλα έφυγε άουτ. Λίγο αργότερα ο Ταυρής κερδίζει την κεφαλιά μέσα στην καρδιά της περιοχής του Μπίλα, αλλά η μπάλα παίρνει πορεία ψηλά και βγαίνει άουτ.

Στο 89' νέα ευκαιρία του Χασαπίδη και στο 91' σε φάουλ που κερδίζει το Μαντούδι, ο Ηλίας Στεργίου με ωραία εκτέλεση στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και χάνεται η μεγάλη ευκαιρία να πάρει το μεγάλο "διπλό" η ομάδα του.

Αμέσως μετά ο Μαναρίτσας δεν πιάνει καλά την κεφαλιά ...φάτσα με τα δίχτυα και στην αντεπίθεση των γηπεδούχων ήρθε το ...δάγκωμα της κόμπρας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο ΣτέλιοςΤζαμίχας ξέφυγε απ' όλους και στο ύψος του πέναλτι έπιασε το σουτ σημειώνοντας το γκολ και το 2-1 για να ακολουθήσουν τα τρελά πανηγύρια των γηπεδούχων.

Διαιτησία: Κηρύκος, Κωνστάντιος-Ρέτσας.

ΑΠΣ ΣΤΑΥΡΟΥ (Σταύρος Σταθαράς): Αλ. Καρκαλής, Κ. Λέκκας, Κεχαγιάς, Ταψής, Ιω. Καρκαλής, Κ. Καραγκούνης (72′ Γ. Λέκκας), Χασαπίδης, Δ. Ξύγκης (56′ Ρούσσος), Θαν. Ταυρής, Καπετάνιος (79′ Ν. Ξύγκης), Τζαμίχας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ (Κώστας Ζυγογιάννης): Γ. Μπίλας, Δασκαλόπουλος, Τσιβίκας (91′ Καμπούρης), Τσικτσίρης, Τσούπρος, Λιάκος (46′ Βούλγαρης), Στεργίου, Λιάσκος, Μαναρίτσας, Τσούρτης (64′ Ν. Μπίλας), Γκάβαλης.

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΛΛΙΜΑΝΗΣ: Κλειδί της νίκης του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ ήταν ο Καμαρά

[27/01/2021 - 22:05]

Ο προπονητής του Ελλήσποντου Κώστας Καλλιμάνης σχολιάζει στο egnomi.gr τη νίκη με 3-0 του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ στο "Γ. Καραϊσκάκης" και αποθεώνει τον Καμαρά που έπαιξε στο "10". ...περισσότερα

ΧΒΑ-ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ: Βλέπουν φως στο τούνελ

[25/01/2021 - 20:30]

Συνεχίζονται οι διαβουλεύσεις της ΕΟΚ με την κυβέρνηση για την επιστροφή των Εθνικών πρωταθλημάτων. ...περισσότερα