ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ 1-4: Είναι ...τρελός και έχει στη φανέλα Αρέθουσα και νούμερο 8

17 Οκτωβρίου 2020, 18:40
Με δέκα παίκτες αγωνίστηκαν οι Χαλκιδέοι σε ολόκληρο το β' ημίχρονο.

Συνεχίζει να φιγουράρει στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΕ ο ΑΟ Χαλκίς με το απόλυτο των νικών, καθώς μετά το σημερινό παλικαρίσιο διπλό (1-4) κόντρα στον Λήλα έφτασε τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς.

Και ήταν παλικαρίσιο διπλό, διότι οι Χαλκιδέοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες σε ολόκληρο το β’ ημίχρονο, αφού στην ανάπαυλα αποβλήθηκε ο Γιάννης Θωμάς, ο οποίος θεωρείται κομβικός για τον φετινό ΑΟΧ.

Και το σκορ του ημιχρόνου ήταν 1-1!

Παρόλ’ αυτά οι κυανόμαυροι κατάφεραν να "αποδράσουν" από το γήπεδο Αφρατίου με το τρίποντο της νίκης (και μάλιστα με εντυπωσιακό σκορ) και να πατήσουν γερά στο κεφαλόσκαλο της βαθμολογίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο β' ημίχρονο ήταν ο Μάριος Καραχάλιος (φωτό πάνω), ο οποίος μετέτρεψε το 1-1 σε 1-3 με δύο προσωπικά του γκολ και οι φίλοι της Χαλκίδας θα μπορούσαν να τραγουδήσουν "είναι ...τρελός και έχει στη φανέλα, Αρέθουσα και νούμερο 8, κι όταν η μπάλα έρχεται στον Μάριο, αυτός τη στέλνει στο πλεχτό".

Ο ΑΟ Χαλκίς μπήκε στο τιμόνι του οδηγού με γκολ από τα αποδυτήρια, όταν στο 1’ ο Γιώργος Κωνσταντάγκας με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ (0-1).

Στο 5’ ο ΑΟΧ απείλησε εκ νέου όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Θωμά, η μπάλα έφτασε στον Καραχάλιο που σούταρε, αλλά αυτή τη φορά ο Τσάβαρης ήταν σε ετοιμότητα και έπεσε σωστά στη γωνία του απομακρύνοντας την μπάλα.

Μέχρι το 15’ ο ΑΟΧ είχε τον έλεγχο του ματς, αλλά σιγά-σιγά ο Λήλας άρχισε να ισορροπεί και να γίνεται εξίσου απειλητικός.

Στο 15’ ένα καλό φάουλ του Παπίλα, η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 21’ ήταν η σειρά του Καραχάλιου να βρεθεί σε καλή θέση, αλλά το σουτ που έκανε δεν ανησύχησε σοβαρά τον Τσάβαρη.

Στο 27’ από κάθετη του Λούκα στον Παλαιολόγο ο νεαρός ακραίος επιθετικός του ΑΟΧ πέρασε και τον Τσάβαρη, αλλά δεν κατάφερε από πλάγια θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 28’ ήταν η σειρά του Ρουμπή να περάσει μια κάθετη πάσα στον Κροκόδειλο, αλλά ο Αγριόδημος βγήκε και μάζεψε την μπάλα.

Οι επόμενες δύο φάσεις ανήκαν στον Λήλα, με τη μια να μετουσιώνεται σε γκολ.

Στο 36’ ο Καραλής εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, ο Αγριόδημος έπεσε και απομάκρυνε την μπάλα, αλλά ήρθε ο Κουτσαυλής και με κοντινό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Λήλας έφτασε κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ όταν από σέντρα του Αλεξίου, ο Αγριόδημος εξουδετέρωσε κεφαλιά ψαράκι του Αναγνώστου.

Στο 41’ υπήρξε μια φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι ΑΟΧίτες. Ο Λούκας πήγε να μπει στην περιοχή, βρέθηκε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής Φώτης έδειξε «παίζετε».

Στο 45’ ένα κόρνερ του Θωμά παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Τσάβαρη, ο οποίος τελικά απομάκρυνε την μπάλα.

Με το σφύριγμα της λήξης υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες προς τον Φώτη από τον Γιάννη Θωμά, ο οποίος προφανώς …κάτι είπε στον διαιτητή και δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα, ξεσηκώνοντας ακόμη περισσότερες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους, αλλά και τους φιλάθλους της ομάδας της Χαλκίδας.

Γενικότερα, ήταν ένα πρώτο ημίχρονο με «μουρμούρα», αντεγκλήσεις και αρκετές διαμαρτυρίες και από τις δύο πλευρές και περίπου στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το β’ ημίχρονο.

Ο ΑΟΧ, όχι μόνο άντεξε, έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα, αλλά έδωσε και διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή του.

Αντί να μπει στο β' ημίχρονο ο Λήλας και να πιέσει, ο ΑΟΧ έδειξε πρωτοφανή αγωνιστικό χαρακτήρα και επέβαλλε τον ρυθμό του.

Μάλιστα το ...πιο απίστευτο είναι ότι όλες οι απειλητικές στιγμές (μαζί με τα γκολ) προήλθαν από ...πλάγια άουτ του στόπερ Κώστα Τζάβρα.

Ετσι, δημιουργήθηκαν δύο φάσεις μπροστά στα καρέ του Τσάβαρη στο 52' και στο 57'.

Ο Λήλας δεν άκουσε το καμπανάκι και στο 70' από πλάγιο του Τζάβρα η μπάλα έφτασε στον Καραχάλιο στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με διαγώνιο πλασέ έξανε το 1-2.

Στο 72' ξανά από πλάγιο του Τζάβρα (!), έδιωξαν οι αμυντικοί του Λήλα, η μπάλα έφτασε στον Κολιόπουλο, που έκανε τη σέντρα και ο Καραχάλιος με βολ-πλανέ έγραψε το 1-3.

Στο 84' ο Αλεξίου "έριξε" στην περιοχή τον νεαρό Μακρή (μπήκε στη θέση του Καραχάλιου), ο Φώτης καταλόγισε πέναλτι και ο Κωνσταντάγκας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Διαιτησία: Φώτης, Δάλλας-Δελχάς.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Τσάβαρης, Ευαγγελινός, Καραλής, Αλεξίου, Κουτσαυλής, Αγγελάκης (66' Παναγιώτου), Παπίλας, Τζαφέρος, Κροκόδειλος (79' Πεσχύρας), Ρουμπής, Αναγνώστου.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Καρβελάς, Τζάβρας, Θωμάς, Τσούτης, Παλαιολόγος, Καραχάλιος (79' Μακρής), Κωνσταντάγκας (87' Μπαλίου), Λούκας (87' Πάλλης), Χαλιώτης.

ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 1-5 (ΚΥΠΕΛΛΟ): Καλή πρόβα ενόψει ...Αταλάντης

[21/10/2020 - 19:25]

Πέρασε στους "16" ο ροπαλοφόρος και την Κυριακή έχει Γ' Εθνική. Τέσσερα από τα έξι γκολ σημειώθηκαν με πέναλτι! ...περισσότερα