ΑΡΤΑΚΗ-ΘΗΣΕΑΣ ΑΓΡΙΑΣ 1-1: Στο 90' τον άφησε ξερό κι έσωσε τον βαθμό

18 Οκτωβρίου 2020, 19:30
Ο Κωστούλας σκόραρε για την ομάδα της Εύβοιας.

Καλύτερη ήταν η Αρτάκη από τον Θησέα Αγριάς, αλλά κατάφερε να σώσει την ισοπαλία στο 90' με ένα γκολ του Κωστούλα.

Ομως, οι ερυθροκίτρινοι άφησαν ...πίσω τους δύο πολύτιμους βαθμούς. Παρόλ' αυτά δεν ήρθε η καταστροφή. Το πρωτάθλημα βρίσκεται μόλις στη 2η αγωνιστική, ενώ για την Αρτάκη το σημερινό ήταν το πρώτο εντός έδρας ματς. Επρεπε η ομάδα της Εύβοιας να ξεκλειδώσει νωρίτερα την αντίπαλη άμυνα. Αντί γι' αυτό βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 40'.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά, ο Βλάχος έκανε έξυπνη προσποίηση στον Μπελίτσο, ο στόπερ της Αρτάκης με τη φόρα που είχε τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Σιώμος "νίκησε" τον Τζουβάρα και έκανε το 1-0.

Η Αρτάκη στο πρώτο ημίχρονο είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά είχε αργή ανάπτυξη και δεν έβρισκε εύκολα διαδρόμους. Αλλά κι όταν ελευθέρωνε το παιχνίδι της, δεν είχε καλές μεταβιβάσεις. Μάλιστα, ο Μίλτος Γκόφας επέλεξε να τοποθετήσει στην θέση του αριστερού μπακ τον Σκριβάνο, μια κίνηση που προκάλεσε έκπληξη.

Στα πρώτα λεπτά η Αρτάκη διαμαρτυρήθηκε για ένα χέρι στην αντίπαλη περιοχή, όπως διαμαρτυρήθηκε και για οφσάιντ, λίγο πριν τον καταλογισμό του εις βάρος της πέναλτι (στο ξεκίνημα της φάσης).

Μια καλή ευκαιρία είχε και ο Ντάμπος στο πρώτο ημίχρονο (φωτό κάτω) και ακόμη ένα καλό φάουλ ο Κατσούκης που πέρασε άουτ.

Γενικότερα η Αρτάκη δεν είχε τις πολλές κλασικές φάσεις, αλλά το 0-1 στην ανάπαυλα δεν έλεγε την "αλήθεια" του αγώνα.

Στο β' ημίχρονο πέρασε στο ματς ο Κωστούλας στη θέση του Ντάμπου που έπαιζε αριστερός χαφ. Φορ ήταν ο Μεγάλος, δεξιά ο Παπαδάκης, επιτελικός ο Κατσούκης, χαφ οι Στασινόπουλος και Ζαχαρόπουλος, και τετράδα στην άμυνα οι Καραμπάς και Μπελίτσος στόπερ και οι Κουτρόπουλος και Σκριβάνος ακραίοι.

Η Αρτάκη στο β' ημίχρονο ανέβασε στροφές, μπήκε πολύ δυνατά, είχε γρήγορο ρυθμό, καλύτερες εναλλαγές και πίεσε πολύ την αντίπαλη άμυνα.

Στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου ο Κωστούλας (φωτό πάνω) με πολύ ωραία ενέργεια βρέθηκε πλάγια αριστερά, αλλά αντί να πασάρει στον Παπαδάκη που περίμενε έτοιμος ...να σκοράρει, προτίμησε να σουτάρει την μπάλα που πέρασε με πολύ δύναμη παράλληλα με την εστία και μπροστά από τον Παπαδάκη.

Η Αρτάκη συνέχισε να είναι καλύτερη, αλλά όσο περνούσε η ώρα, τόσο μεγάλωνε και ο εκνευρισμός. Και στον αγωνιστικό χώρο και στην εξέδρα.

Αλλά όπως και στο πρώτο ημίχρονο δεν καταγράφηκαν πολλές καθαρές φάσεις για την Αρτάκη. Ναι μεν έπαιζε τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο, ωστόσο τα επιθετικά της δόντια δεν ήταν και τόσο κοφτερά.

Ο Γκόφας προχώρησε σε ακόμη δύο αλλαγές στην τελική ευθεία του ματς. Έβαλε στο ματς τον Δήμου που ερχόταν από θλάση και έβγαλε τον βασικό φορ, τον Λεωνίδα Μεγάλο, ενώ έβγαλε και τον Παπαδάκη, για να βάλει τον Τσατσαρώνη αριστερά στην άμυνα και να τραβήξει μπροστά τον Σκριβάνο.

Επί της ουσίας βγήκε η τριάδα της επίθεσης που ξεκίνησε το ματς (Μεγάλος-Ντάμπος-Παπαδάκης).

Η Αρτάκη δεν κατάφερε να βγάλει κάτι περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο και ενώ όλα έδειχναν ότι θα υποχρεωνόταν σε εντός έδρας ήττα, στο 90' ο Σιγαλάκος που είχε μπει στο ματς αλλαγή, έκανε ένα κακό γύρισμα στον γκολκίπερ, ο Κωστούλας πετάχτηκε ανάμεσα από τα δύο στόπερ και έκλεψε την μπάλα, πέρασε και τον τερματοφύλακα και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στις καθυστερήσεις η Αρτάκη κυνήγησε τη μεγάλη ανατροπή, αλλά το τελευταίο σφύριγμα τη βρήκε ισόπαλη. Ενα Χ που δεν ευχαρίστησε κανέναν, αλλά παιχνίδι που δεν μπορείς να το κερδίσεις, κοίτα να μην το χάσεις. Νόμος!

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Γκόφας): Τζουβάρας, Κουτρόπουλος, Σκριβάνος, Μπελίτσος, Καραμπάς, Στασινόπουλος, Παπαδάκης (67' Τσατσαρώνης), Ζαχαρόπουλος, Μεγάλος (75' Δήμου), Κατσούκης, Ντάμπος (46' Κωστούλας).

Στον πάγκο ήταν ακόμη οι Ζουρμπουλής, Λέκκας, Ναβροζίδης, Πατερίτσας, Λειβαδίτης, Χούσινετς (σ.σ. τραυματίας).

ΘΗΣΕΑΣ ΑΓΡΙΑΣ: Κουτσιρίμπας, Ιακωβίδης, Βαν Ντε Γούιχε, Γκάγκας, Ρακής, Βουρδάκης, Ζαχαράκης, Τσιανάκας, Βλάχος, Χατζησταμάτης, Σιώμος (Οικονόμου, Σιγαλάκος, Λίτσος, Καρακασίδης, Δούλας, Αντωνούλης, Κουζαθανάσης, Ζάχος, Μάρκου).

ΚΑΣΤΕΛΛΑ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ 2-2: Κερδισμένος βγήκε ο ...Σταυρός

[25/10/2020 - 20:51]

Αποβλήθηκε στο 74' ο Μαναρίτσας των φιλοξενούμενων. ...περισσότερα

ΚΑΡΥΣΤΟΣ-ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΟΥΒΩΝ 7-0: Αλλαξε η ώρα, αλλά ...δεν άλλαξε συνήθεια

[25/10/2020 - 19:20]

Για δεύτερη Κυριακή η ομάδα της νότιας Εύβοιας πέτυχε 7 γκολ. Αυτή τη φορά ...αφιερωμένα στον πρόεδρο της ομάδας για τα γενέθλιά του! ...περισσότερα