ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΟΥΒΩΝ-ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ 1-1: Σκόραρε με τον Χάρη, αλλά πληγώθηκε από 35αρη

18 Οκτωβρίου 2020, 21:44
Αποβλήθηκε στο 60' ο Σωκράτης Ελευθερίου των φιλοξενούμενων.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση του Ευβοϊκού και του ΑΠΚΟ Δροσιάς στο γήπεδο Γουβών, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο σκορ, να χάνουν ευκαιρίες για το 0-2, να μένουν με δέκα παίκτες και στο τέλος να το ...πληρώνουν με ισοφάριση.

Ο ΑΠΚΟ πίεσε τους γηπεδούχους από τα πρώτα λεπτά και είχε τον έλεγχο του ματς.

Η υπεροχή του ...μεταφράστηκε σε γκολ, όταν στο 25' ο Χάρης Ελευθερίου (φωτό) με "σεντερφορίστικη" ενέργεια (εκμεταλλεύτηκε και την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα) πλάσαρε ιδανικά και έκανε το 0-1.

Η Δροσιά συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο ματς και δημιούργησε κι άλλες φορές τις προϋποθέσεις για να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική με τη φάση του 25ου λεπτού.

Στο β' ημίχρονο προσπάθησαν και οι Γούβες να φανούν απειλητικές και το κατάφεραν σε μια περίπτωση, με τον Δημήτρη Σαββόπουλο (τελευταία μεταγραφή από Αιδηψό) να πιάνει μια εξ επαφής κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας Σωτηρόπουλος απέκρουσε σωτήρια και κράτησε το μηδέν για την ομάδα.

Επί της ουσίας, όμως, ο ΑΠΚΟ συνέχισε να διατηρεί τα ηνία της αναμέτρησης και να απειλεί την αντίπαλη εστία.

Παρόλ' αυτά στο 60' δέχτηκε την ψυχρολουσία ...να μείνει με παίκτη λιγότερο.

Ο Σωκράτης Ελευθερίου αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και ο ΑΠΚΟ έπρεπε με δέκα παίκτες να διαφυλάξει το 0-1.

Αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε, καθώς στο 78' ο 35χρονος Αντώνης Γιάγκος, ο οποίος είχε μπει στο ματς ως αλλαγή, με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στην τελική ευθεία του αγώνα η ομάδα της Δροσιάς πήρε πολλά ρίσκα και κυνήγησε με αξιώσεις τη νίκη.

Η κορυφαία ευκαιρία των φιλοξενούμενων χάθηκε στο τελευταίο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας ο γκολκίπερ Αλεξίου κράτησε το 1-1 και στη συνέχεια αμυντικός των γηπεδούχων έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Διαιτησία: Χουλιαράς, Δάλλας-Κοντογιαννίδης.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΟΥΒΩΝ (Γ. Δημητρίου): Μιλάνι (46′ λ.τ. Αλεξίου), Δ. Σελίμης, Χ. Βασιλείου (89′ Βαλμάς), Ν. Παπανδρέου, Γαβ. Στραφιώτης (67' Αλμπάνης), Βούλγαρης, Τσώνος (56′ Γιάγκος), Δημουλάκης (56′ Γαλιατσάτος), Μαργέτης, Ιωσήφ, Δημ.-Ακ. Σαββόπουλος.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Π. Ελευθερίου): Σωτηρόπουλος, Τζαφέρος, Σεϊνταράς, Δουρδουβέλας, Προβής, Κάκιος, Σωκ. Ελευθερίου, Διοκμετζίδης (84′ Γ. Τουλίτσης), Χαρ. Ελευθερίου (89′ Αλαφάκης), Βαρσαμάς, Μπρατσιώτης (60′ Κορδώνης).

ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 1-5 (ΚΥΠΕΛΛΟ): Καλή πρόβα ενόψει ...Αταλάντης

[21/10/2020 - 19:25]

Πέρασε στους "16" ο ροπαλοφόρος και την Κυριακή έχει Γ' Εθνική. Τέσσερα από τα έξι γκολ σημειώθηκαν με πέναλτι! ...περισσότερα