ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΛΗΛΑΣ 1-1: Όρθιος ο λαμπαδηδρόμος στην έδρα του γείτονα

24 Οκτωβρίου 2020, 20:30
Ενας φορ και ένας αρχηγός τα δύο γκολ του αγώνα.

Στο ξεκίνημα της σεζόν ο Απόλλων φιλοξένησε τον Λήλα στο βοηθητικό γήπεδο της Ερέτριας σε νοκ άουτ ματς για το Κύπελλο Εύβοιας και τον νίκησε με 4-0.

Αλλο, όμως, το Κύπελλο και άλλο το πρωτάθλημα. Σήμερα ο Λήλας για την 5η αγωνιστική της Α' ΕΠΣΕ στο κανονικό γήπεδο Ερέτριας ήταν πολύ δυνατός και κατάφερε να μην χάσει και να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας. Βέβαια, ο Λήλας ακόμη δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης και παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να γίνει αφεντικό. Ετσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις, αλλά και τα γκολ.

Στο τιμόνι του οδηγού μπήκε ο Λήλας, που άνοιξε το σκορ στο 37' όταν ο Βαγγέλης Ρουμπής βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ έκανε το 0-1.

Η Ερέτρια, όμως, αντέδρασε μερικά λεπτά αργότερα και ειδικότερα στις καθυστερήσεις.

Ο Γιώργος Σμπιλήρης (φωτό) που ήταν και αρχηγός σήμερα του Απόλλωνα, έγραψε το 1-1. Ο Τόρα ήταν αυτός που σέντραρε και ο Σμπιλήρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο β' ημίχρονο ο Λήλας έφτασες δύο φορές με αξιώσεις κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. Μία με τον Παναγιώτου, ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι (στο 60') και μία -λίγο αργότερα- με τον Ευαγγελινό, που σούταρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα και απομακρύνθηκε

Στην τελική ευθεία του ματς η Ερέτρια ανέβασε στροφές και πίεσε αρκετά τον Λήλα, ψάχνοντας το γκολ της νίκης, μια πίεση που δεν απέφερε καρπούς με συνέπεια να αρκεστεί στην ισοπαλία.

Με τον Λήλα σήμερα αγωνίστηκαν ο Αντώνης Ζαούρης που απείχε το τελευταίο χρονικό διάστημα από το ποδόσφαιρο και ο Τσούρα, ο οποίος έπαιζε σε ομάδα της Λάρισας. Αμφότεροι αποτέλεσαν τις πρόσφατες μεταγραφικές κινήσεις του Λήλα.

Διαιτησία: Ντούρας, Κελεπούρης-Κοντογιαννίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δ. Βαλκάνος): Σακκής, Μέτσιο (54' Χιούσκα), Μ. Καρλατήρας, Σμπιλήρης, Λ. Καρλατήρας, Κατσαρής (54' Αντζέλι), Κανάνι, Παριανός (82' Κικίδης), Χρ. Τρεγκάι (82' Γιάν. Τρεγκάι), Τόρα, Ρούσσος.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Τσαβαρής, Ευαγγελινός, Καραλής, Κουτσαυλής, Κροκόδειλος (46' Παναγιώτου), Αγγελάκης (86' Ζαούρης), Παπίλας, Τζαφέρος (65' Πεσχύρας), Αλεξίου (65' Τσούρα), Ρουμπής (82' Μπενέτος), Αναγνώστου.