ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 0-2: Λύκος που τριγυρίζει ...πεινασμένος δεν γυρίζει

24 Οκτωβρίου 2020, 22:20
Οταν οι Μακρυκαπιώτες το αποφάσισαν σκόραραν και με τη νίκη έφυγαν...

Νικηφόρα πέρασε από τη Λάμψακο η ομάδα της Μακρυκάπας. Κέρδισε 2-0 τον Ελλήσποντο και ακολουθεί κατά πόδας τον πρωτοπόρο και αλώβητο ΑΟ Χαλκίς, ενώ οι Λαμψακιώτες που ξεκίνησαν με πολλές φιλοδοξίες παραμένουν χαμηλά στη βαθμολογία.

Και οι δυο ομάδες, πάντως, πρόσφεραν στο πρώτο μέρος του αγώνα ένα πολύ μέτριο θέαμα. Καμιά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλό και δεν δημιουργήθηκε ούτε μια αξιόλογη φάση στις εστίες των δυο ομάδων με την μπάλα να ...τριγυρίζει χωρίς ουσία στο κέντρο και με τους παίκτες να συναγωνίζονται στις λάθος προσπάθειες.

Λίγο μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου η μπάλα άρχισε να ...τριγυρίζει από τους φιλοξενούμενους μπροστά από την εστία του Βασιλείου και όπως λέει μια παροιμία "Λύκος που τριγυρίζει πεινασμένος δεν γυρίζει".

Πραγματικά, οι "Λύκοι" της Μακρυκάπας βρήκαν τον τρόπο να μπουν στην περιοχή των αντιπάλων τους και επέστρεψαν στη βάση τους με το τρίποντο, κάνοντας τρεις τις νίκες τους μέσα στη Λάμψακο τα τελευταία πέντε χρόνια. Θυμίζουμε ότι είχαν κερδίσει (1-0) με γηπεδούχο τον Ελλήσποντο πριν 5 χρόνια (31-10-2015) με γκολ του Ντούμα που πλέον αγωνίζεται στη Λαμψακιώτικη ομάδα και με 2-1 την 1η Οκτωβρίου 2017 με το νικητήριο γκολ να το σημειώνει ο Δήμος Σίδερης στο 80'.

Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που ...έδωσε το σινιάλο στους συμπαίκτες του με ένα ξαφνικό σουτ στο 62', στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Ηταν η πρώτη φάση που απειλήθηκε ο ένας από τους δυο τερματοφύλακες.

Εξι λεπτά αργότερα (68') από φάουλ του Μπαλαμπάνη, η μπάλα έφθασε στην αντίπαλη περιοχή και εκεί ο Μακρυκαπιώτης Αρης Πουρνής με βολέ την έστειλε στα δίχτυα του Βασιλείου γράφοντας το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα (73'), Κουτσαυλής που είχε μπει αλλαγή από τον Βαγγέλη Ζέρβα λίγο νωρίτερα, έδωσε την πάσα στον άλλο βέρο Μακρυκαπιώτη, τον Δήμο Σίδερη και ο αρχηγός των Λύκων δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2 και να εδραιώσει για τα καλά την επερχόμενη νίκη της ομάδας του.

Ο Ελλήσποντος αφυπνίστηκε λίγο, αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει ουσιαστικά και υπέστη την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Να σημειώσουμε ότι μόλις στο 2ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ της Μακρυκάπας όταν από σέντρα του Σίδερη ο Χίος σκόραρε με διπλή προσπάθεια, αλλά -όπως φαίνεται και από το στιγμιότυπο από το φακό του egnomi.gr- ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ από τον βοηθό κ. Κωνστάντιο.

Διαιτησία: Βελέντζας, Κωνστάντιος-Ρέτσας.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Ρουμελιώτης, Μαρίνος (72΄ Κουζούλογλου), Γεωργίου, Ντούκα, Αγγελάτος, Νικολάου, Κατσίμπρας (84΄Καλέντζης), Λάζρι (84΄ Μάλλιαρης), Ανέστης, Ντούμας.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Βαγγέλης Ζέρβας): Αναστασίου, Βουρδάνος (26΄ λ.τ. Γκέκας) Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης, Πουρνής, Πασάι, Γκίκας, Λούρος, Καραντάκης, Σίδερης (76΄Βαξεβάνης), Χίος (64΄Κουτσαυλής).